2021-07-01 Aktualności

Zachorowanie na wściekliznę wiąże się z praktycznie 100% śmiertelnością. Najwięcej zakażeń u ludzi odnotowuje się w Azji, Afryce oraz Amerykach Południowej i Środkowej. Jedyną skuteczną formę profilaktyki stanowią szczepienia. Wbrew pozorom, powinniśmy pamiętać o nich nie tylko przed podróżą – według danych NIZP-PZH w Polsce od 1 stycznia do 31 maja 2021 r. styczność i narażenie na kontakt z chorobą miały 1633 osoby. Na wściekliznę nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo – jedynym ratunkiem przy podejrzeniu zarażenia wirusem wścieklizny jest jak najszybsze podanie surowicy i wykonanie serii szczepień.  

reklama GP_bezplatna
2021-06-29 Aktualności

Twardzina układowa jest rzadką, autoimmunologiczną chorobą, atakującą tkankę łączną. Ze względu na charakterystyczne objawy skórne określana bywa jako choroba, która zabiera twarz. Może również dotykać płuc, powodując śródmiąższową chorobę płuc. Wyniki badania przeprowadzonego na grupie ponad 70 pacjentów chorujących na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc-ILD) pokazały, że ma ona duży wpływ na kondycję psychiczną pacjenta i jego relacje rodzinne. Blisko połowie badanych (45%) niepokój związany z chorobą towarzyszy każdego dnia. Z okazji Światowego Dnia Twardziny warto zwrócić uwagę na konieczność kompleksowej opieki nad pacjentem z tą chorobą.

2021-06-28 Aktualności

Fenyloketonuria (PKU) jest wrodzoną chorobą metaboliczną, dziedziczoną od obojga rodziców, którzy nie mają objawów choroby, lecz są nosicielami zmienionego genu. W Polsce jeden na siedem/osiem tysięcy noworodków rodzi się z fenyloketonurią. Oznacza to, że każdego roku przybywa w naszym kraju ok. 50 dzieci z PKU. Osoby chorujące na fenyloketonurię oraz ich bliscy tworzą społeczność #Fenymenalni.

2021-06-24 Aktualności

21 sesji, 29 godzin wykładów i warsztatów oraz blisko 500 uczestników – zakończyła się doroczna Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego & Konferencja „Kardiologii Polskiej”. Ze względu na kolejny rok pandemii COVID-19, wydarzenie odbyło się w trybie online. Jednym z najważniejszych punktów w programie konferencji było przedstawienie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology). Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Prezes Agencji Badań Medycznych i Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Czasopismo "Gabinet Prywatny" było jednym z patronów medialnych konferencji. 

2021-06-21 Aktualności

Już po raz 13. z inicjatywy Stowarzyszenia „UroConti” rusza Światowy Tydzień Kontynencji (World Continence Week; WCW) w Polsce. Inkontynencja moczu (łac. Incontinentia urinae; nietrzymanie moczu - NTM) to według kryteriów WHO jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego świata. Ma status choroby cywilizacyjnej i choć brak jednoznacznych danych epidemiologicznych, przyjmuje się, że w krajach rozwiniętych dotyka przynajmniej 6-8% społeczeństwa. Nasze statystyki dotyczące nietrzymania moczu są bardziej niedoszacowane niż światowe, bo intymny charakter schorzenia utrudnia zebranie rzetelnych danych. Przyjmuje się, że problem dotyczy ok. 2,5 mln Polaków.

2021-06-17 Aktualności

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało z inicjatywy 19 czerwca 1981 r. W tamtym okresie dla osób z cukrzycą nie było niczego: leków, materiałów edukacyjnych, specjalistów, nie wspominając o możliwości odpowiedniego do stanu zdrowia odżywiania. Pacjenci postanowili wziąć sprawy we własne ręce i zjednoczyć się dla własnego dobra. Obecnie stowarzyszenie nadal istnieje i należy do największych w Polsce organizacji pacjentów: ma prawie 60 000 członków (osób z cukrzycą i ich bliskich) zrzeszonych w około 350 oddziałach i kołach na terenie całego kraju.

2021-06-14 Aktualności

Nasze społeczeństwo powoli traci wzrok – to wyniki raportów przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Wskazują to także statystyki Ministerstwa Zdrowia. Okuliści obserwują niechęć pacjentów do wykonywania operacji w trakcie pandemii. Lekarze apelują, by podjąć leczenie już teraz i cieszyć się doskonałym wzrokiem niż odkładać to na później. Rozpoczynając proces edukacji pacjentów oraz ich najbliższych, Polskie Towarzystwo Okulistyczne startuje z kampanią społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Dotyczy ona jednego z najważniejszych problemów ostatnich kilkunastu miesięcy – spadającej liczby wykonywanych operacji zaćmy. Twarzą i wsparciem merytorycznym działań został ceniony specjalista prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik

2021-06-10 Aktualności

Choroby układu krążenia są przyczyną blisko połowy wszystkich zgonów w Polsce. Kluczowe jest ich wykrywanie na bardzo wczesnym etapie, co wciąż stanowi wyzwanie. Opracowane przez polskich badaczy przełomowe rozwiązanie Health Discoverer Platform pozwala określić ryzyko wystąpienia wybranych schorzeń kardiologicznych. Im szybsza diagnoza i wdrożone leczenie, tym większe szanse ma pacjent na powrót do zdrowia i uniknięcie groźnych powikłań. Do tej pory ogromną trudnością dla kardiologów był brak możliwości efektywnej analizy dokumentacji pacjentów. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozwiązali ten problem.

2021-06-08 Aktualności

Ze względu na kolejny rok pandemii COVID-19 wydarzenie również w tym roku odbędzie się w trybie online. Podczas konferencji zostaną przedstawione wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology). Coroczne spotkanie środowiska kardiologicznego będzie się koncentrować się na aktualnych problemach związanych z leczeniem chorób sercowo-naczyniowych. Program naukowy 84. konferencji został stworzony przez wybitnych specjalistów kardiologii. 

2021-06-02 Aktualności

Leki podstawowe nie zawsze są wystarczająco skuteczne, a trwanie przy terapii eskalacyjnej czasem zupełnie mija się z celem – to tylko jeden z wniosków debaty „Więzi. Kontakty. Relacje. Koalicja na rzecz osób z SM”, która zainaugurowała polskie obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego (30 maja). Podczas tego wydarzenia Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprezentowało listę 11 postulatów, które pozwolą poprawić los chorych na SM. Jedną z najważniejszych kwestii, która wybrzmiała w czasie debaty PTSR, był ograniczony dostęp do leków II linii.

2021-05-28 Aktualności

Hematoonkologia to część medycyny, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Jednocześnie jednak rosną potrzeby zarówno pacjentów, jak i lekarzy w zakresie dostępu do nowoczesnych, skutecznych terapii. Prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory krwi wzrasta z wiekiem, biorąc więc pod uwagę starzejące się społeczeństwo, można przewidywać, że pacjentów hematoonkologicznych z roku na rok będzie coraz więcej. O innowacyjnych terapiach, które mogą przedłużyć i podnieść jakość życia chorych, a także przynieść korzyść dla systemu ochrony zdrowia i płatnika, rozmawiali eksperci podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi.

2021-05-25 Aktualności

Polskie Towarzystwo Lipidologiczne we współpracy z Fundacją "Życie w zdrowiu" organizuje drugi webinar kontynuujący temat diety w terapii zaburzeń lipidowych i chorób serca i naczyń. Webinar jest darmowy i dostępny dla wszystkich, niezależnie od wykonywanego zawodu czy powiązań ze światem medycznym. Program znajduje się pod linkiem https://ptlipid.pl/webinar-dieta-program/. Webinar odbędzie się  27 maja w godzinach 18–20 na stronie https://ptlipid.pl/webinar-dieta. Patronem medialnym spotkania jest wydawnictwo Medyk.

2021-05-24 Aktualności

Podwyższona temperatura ciała, ból mięśni, osłabienie i brak apetytu – na pierwszy rzut oka to objawy zwykłej infekcji. Mogą jednak zwiastować chorobę o wiele cięższą: reumatoidalne zapalenie stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które w Polsce dotyczy ok. 300 tys. osób, a w przypadku ciężkiego przebiegu i nieadekwatnego leczenia może prowadzić do postępującej niepełnosprawności i inwalidztwa. W przebiegu choroby dochodzi także do rozwoju powikłań narządowych, dotyczących serca, nerek czy płuc. Do typowych objawów RZS zalicza się ból i obrzęk symetrycznych stawów (często drobnych stawów rąk) oraz uczucie sztywności porannej stawów. Wszystkie te objawy ograniczają codzienne funkcjonowanie pacjentów.

2021-05-19 Aktualności

Zarządzanie w dobie pandemii

Forum Kadry Zarządzającej i Ochrony Zdrowia Innova Med Management

Po serii konferencji, które odbywały się niemal w całej Polsce od 2016 r., w 2021 r. odbędzie się kolejna edycja cyklu  Forum Kadry Zarządzającej i Ochrony Zdrowia Innova Med Management - Zarządzanie w dobie pandemii. Organizatorzy przygotowali program z zakresu zarządzania oraz prawa, przyjmując teoretyczno-prawno-praktyczną formułę. Każda konferencja odbędzie się w hotelu o wysokim standardzie. Spotkania odbywające się w lipcu i sierpniu organizowane będą w mniejszych grupach o charakterze edukacyjno-wypoczynkowym, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

2021-05-19 Aktualności

Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego

Budowanie przyszłości z lekarzami rodzinnymi!

19 maja obchodzimy Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego (World Family Doctor Day). W tym roku Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych (WONCA) określiła hasło tego dnia: „Budowanie przyszłości z lekarzami rodzinnymi!” (Building the Future with Family Doctors!). Podano także filary mające umożliwić ten proces, a są nimi: działanie w ramach zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, współpraca z pacjentami, docenianie oraz korzystanie z nowych technologii, a także zaangażowanie każdego w dyskusje i prace na rzecz medycyny rodzinnej. 

Redakcja "Gabinetu Prywatnego" oraz Zarząd i pracownicy wydawnictwa Medyk z okazji tego święta życzą wszystkim lekarzom rodzinnym sukcesów zawodowych, możliwości wykonywania praktyki lekarskiej w dobrze zorganizowanym systemie ochrony zdrowia i powrotu do normalnych warunków pracy z pacjentami. 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o