2023-03-28 Aktualności

Silny ból, sącząca się wydzielina, brudząca ubranie i podrażniająca skórę na pośladkach oraz zaburzenia funkcji zwieraczy. To objawy towarzyszące przetokom okołoodbytniczym, które są jednym z powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna, a niekiedy pierwszą jej manifestacją. Przetoki dotyczą zazwyczaj osób młodych, ale mówi się niewiele. Tymczasem współczesna medycyna oferuje skuteczną pomoc dla tych pacjentów – to połączenie zabiegu chirurgicznego z podaniem w jego trakcie komórek macierzystych.

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ, NZJ). NZJ mogą występować u osób w każdym wieku, jednak najczęściej początek choroby ma miejsce w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. W Polsce liczba chorych jest szacowana na 100 tys. osób, w tym 25 tys. pacjentów cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna.

reklama GP_bezplatna
2023-03-27 Aktualności

Organizatorzy bezpłatnej, interdyscyplinarnej konferencji dla lekarzy rodzinnych i POZ – PLAGI POLSKIE 2023, której pomysłodawcą i Kierownikiem Naukowym jest prof. Krzysztof J. Filipiak, zapraszają na pierwsze spotkanie: 18 kwietnia 2023 r. w Warszawie.

Podczas warszawskiego spotkania poruszone zostaną zagadnienia obejmujące jedne z największych plag zdrowotnych Polaków. Zaplanowano wykłady z takich dziedzin jak: kardiologia, nefrologia, pulmonologia, diabetologia czy choroby metaboliczne. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi.

Czasopismo "Gabinet Prywatny"  jest patronem medialnym konferencji.

Szczegóły i rejestracja dostępne na stronie: www.plagi.edu.pl

2023-03-21 Aktualności

Endometrioza dotyka jedną na 10 kobiet, a diagnoza trwa średnio ok. 9 lat. W marcu, miesiącu świadomości endometriozy, Minister Zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół do spraw opracowania propozycji rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy. W jego skład wchodzą najlepsi w kraju specjaliści z tej dziedziny. Przewodniczącym został prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Gremium zakończy swoją działalność po zaakceptowaniu przez ministra zdrowia propozycji rozwiązań, nie później niż do 29 lutego 2024 r. Zespół doradczy zamierza ustandaryzować protokół postępowania podczas diagnostyki i leczenia endometriozy.

2023-03-17 Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Organon na grupie Polek w wieku 18-60 lat, pokazuje, że 35% Polek nie bada się regularnie, tłumacząc to brakiem objawów świadczących o ewentualnej chorobie oraz brakiem czasu. Dla 2 na 10 kobiet badania profilaktyczne wciąż są za drogie. Jakie konsekwencje społeczne i ekonomiczne może mieć zaniedbanie zdrowia kobiet?  Ponad 40% kobiet swoje podejście do zdrowia opisuje jako „staram się dbać o swój stan zdrowia, ale nie jest to w moim centrum uwagi". Polki, które przyznały, że nie interesują się swoim zdrowiem, stanowiły 13% badanych, z czego 9% przyznało, że reakcja następuje u nich dopiero wtedy, kiedy coś im dolega. Do najmniej powszechnych badań wykonywanych przez kobiety w Polsce należy USG piersi – aż 29% ankietowanych Polek nigdy nie poddało się temu badaniu, z kolei 1/4 z nich ani razu nie robiła badań hormonalnych.

2023-03-09 Aktualności

9 marca 2023 obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Z tej okazji na całym świecie są organizowane wyjątkowe wydarzenia: od konferencji z udziałem czołowych nefrologów w RPA, przez webinarium edukacyjne dla pacjentów w Estonii, po wspólny marsz na Kopiec Kościuszki w naszym kraju. Ponad 850 mln ludzi na całym świecie to osoby dotknięte przewlekłą chorobą nerek (PChN), dlatego głównym celem World Kidney Day (WKD) jest podnoszenie poziomu świadomości na temat choroby nerek, nowych możliwości leczenia, a także profilaktyki. Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Nerek zachęca, by przygotować się na to, co niespodziewane, ale także – a może przede wszystkim – wspierać słabszych.

2023-03-08 Aktualności
Neurologia i psychiatria to pokrewne dziedziny medycyny. Większość jednostek chorobowych jest w zakresie zainteresowania diagnostycznego i terapeutycznego zarówno neurologa, jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie zaburzeniami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
Statystyki prowadzone przez WHO podają, że co roku jest ok. 700 mln przypadków schorzeń psychicznych i neurologicznych, a 13% globalnego obciążenia chorobami generują właśnie schorzenia mózgu. Dodatkowo, prawie 280 mln osób na całym świecie ma objawy depresji, 25 mln – schizofrenii, 38 mln choruje na padaczkę, a 90 mln jest uzależnionych od substancji psychoaktywnych.
W Polsce populację osób z chorobami mózgu szacuje się nawet na ok. 15 mln osób. Największe obciążenie stanowią zaburzenia afektywne, uzależnienia, zaburzenia psychotyczne, choroba Alzheimera i inne otępienia, udar mózgu, migrena i bóle głowy oraz padaczka. Choroby mózgu mają istotny, niekorzystny wpływ na funkcjonowanie w różnych sferach życia, pogarszają jakość życia, stanowią przyczynę długotrwałych zwolnień lekarskich, trudności w znalezieniu i utrzymaniu pracy.
2023-03-07 Aktualności

Chłoniak grudkowy oraz DLBCL

Priorytety refundacyjne w hematologii w 2023 r.

Eksperci kliniczni z całej Polski wzięli udział w spotkaniu poświęconym tematyce priorytetów refundacyjnych w hematologii pod kierownictwem naukowym prof. dr hab. n. med. Ewy Lech-Marańdy, konsultant krajowej w dziedzinie hematologii. Uczestnicy dyskusji wskazali na najpilniejsze potrzeby i oczekiwania wobec dostępu do nowych metod leczenia.

Hematologia to jeden z obszarów, który w ostatnim roku cechował się dużą dynamiką, jeśli chodzi o dostęp do nowych terapii. Prof. Ewa Lech-Marańda w licznych wystąpieniach publicznych podkreślała, że w tym obszarze dokonano w Polsce wielu pozytywnych zmian. Wciąż jednak istnieją tzw. białe plamy w kontekście możliwości nowoczesnego leczenia pacjentów z poszczególnymi nowotworami krwi. Wśród nich znajdują się np. chłoniak grudkowy oraz chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL).

2023-03-03 Aktualności

Zaburzenia słuchu są jednymi z najpoważniejszych, długofalowych powikłań po przebyciu COVID-19. Do pogorszenia słuchu, w tym jednostronnej głuchoty, może dojść wiele miesięcy, a nawet rok po zakażeniu. Dlatego z okazji Światowego Dnia Słuchu, obchodzonego 3 marca, warto zwrócić szczególną uwagę na ten wyjątkowy zmysł.

– W zeszłym roku analizowaliśmy wpływ zakażenia wirusem COVID-19 na narządy zmysłu. Okazało się, że jego częstą konsekwencją – poza znanymi zaburzeniami węchu – jest przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Jednak jednym z  najbardziej poważnych i niepokojących powikłań są ubytki słuchu, w tym głuchota jednostronna. Do pogorszenia słuchu ozdrowieńców może dochodzić kilka miesięcy, a nawet rok od zakażenia koronawirusem. Już kilkuset pacjentów, którzy doświadczyli głuchoty jednostronnej po przebyciu COVID-19, leczyliśmy w naszym ośrodku w Kajetanach – mówi prof. Piotr H. Skarżyński – otorynolaryngolog, otorynolaryngolog dziecięcy, audiolog i foniatra, Instytut Narządów Zmysłów w Kajetanach.

2023-03-02 Aktualności

Jednym z zalecanych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego jest coroczny test na obecność krwi utajonej w kale. Badanie jest tanie i łatwo dostępne, można je wykonać samodzielnie w domu, wykorzystując gotowe apteczne testy. Czułość testu wynosi 71-92%, a rozpoznanie raka jelita grubego we wczesnym stopniu zaawansowania daje ponad 90% szansę na przeżycie dłuższe niż pięć lat.

2023-02-28 Aktualności

Przypadający w ostatni dzień lutego Światowy Dzień Chorób Rzadkich to niezwykle ważna data dla osób zmagających się z ultrarzadkimi, wyniszczającymi i zagrażającymi życiu schorzeniami, takimi jak nocna napadowa hemoglobinuria (PNH) czy atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (aHUS), których przyczyną jest niekontrolowana aktywacja układu dopełniacza. Chorych tych łączy jedno – pragnienie możliwie normalnego życia, które dać im może szybsza diagnoza oraz dostęp do nowoczesnych terapii.

2023-02-27 Aktualności

Sól w diecie pacjentów z niewydolnością serca

Komentarz dr hab. n. med. Ewy Jędrzejczyk-Patej

Sód to pierwiastek potrzebny w organizmie człowieka. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może być groźny dla zdrowia, także dla pacjentów z niewydolnością serca. W tej grupie chorych wszelkie zaburzenia poziomu pierwiastków we krwi mogą mieć znacząco bardziej niebezpieczne konsekwencje dla stanu zdrowia i rokowań niż dla osób z populacji ogólnej. Ograniczać sól w diecie z pewnością warto, ale obsesyjne „tropienie” sodu w każdym daniu i produkcie może być równie szkodliwe, co dosalanie, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej, z Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, specjalistka Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2023-02-24 Aktualności

Od 1 marca 2023 r. na liście leków refundowanych w programie lekowym B.4 „Leczenie chorych na zaawansowanego raka jelita (ICD-10: C18 – C20)”, pojawi się możliwość stosowania immunoterapii u chorych na zaawansowanego raka jelita grubego z potwierdzoną niestabilnością mikrosatelitarną wysokiego stopnia (ang. MSI-H) lub zaburzeniami mechanizmów naprawy uszkodzeń DNA o typie niedopasowania (ang. dMMR). Refundacja monoterapii w I linii leczenia i podwójnej immunoterapii w II, III, IV i V linii leczenia u chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego zbiega się w czasie z rozpoczęciem w marcu Europejskiego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego ECCAM (European Colorectal Cancer Awareness Month), ustanowionego w 2008 r. przez Parlament Europejski.

2023-02-23 Aktualności

Mało znane fakty na temat depresji

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W Polsce na depresję choruje 4 mln osób, ale są to dane niedoszacowanie. Wiedza w społeczeństwie na temat tej choroby jest wciąż zbyt mała, a ponadto wokół niej narosło wiele mitów.

Depresja ma różne oblicza, cały czas pojawiają się też doniesienia naukowe dające nowe światło na tę chorobę – mówi dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra i ekspert Akademii Zdrowia Psychicznego Harmonii Grupy LUX MED. 

2023-02-22 Aktualności

W związku z przewlekłą chorobą nerek (PChN) około 20 tys. osób musi korzystać z leczenia dializami w Polsce. Bardzo ważne jest, by jak najwięcej pacjentów z PChN mogło skorzystać z dostępnych i refundowanych programów leczenia zachowawczego. Dla pacjentów spełniających kryteria jest dostępny program lekowy B.113, łączący dietę niskobiałkową z suplementacją ketoanalogami aminokwasów. Terapia z zastosowaniem ketoanalogów aminokwasów zwiększa szanse pacjentów na  odroczenie  dializoterapii, zaś oczekującym na przeszczep pozwala doczekać go w lepszym stanie ogólnym.

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2023 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które wejdzie w życie na 1 marca 2023 r., program ten znalazł się ponownie na liście refundacyjnej. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów w 4. i 5. stadium przewlekłej choroby nerek bez cukrzycy.

2023-02-21 Aktualności

Jeszcze niedawno rdzeniowy zaniki mięśni był chorobą znaną tylko nielicznym, a w Polsce nie było możliwosci jej leczenia. Wiele zmieniło się w 2013 r., kiedy do życia została powołana Fundacja SMA, która przez 10 lat swojej działalności sprawiła, że wiedza na temat tego schorzenia stała się bardziej dostępna, a chorym z SMA żyje się znacznie lepiej. Z okazji 10-lecia Fundacji SMA 18 lutego w Warszawie odbył się uroczysty bal , w którym uczestniczyły osoby z SMA i ich rodziny, przedstawiciele rządu, środowiska medycznego, branży medycznej oraz przyjaciele i sympatycy zaangażowani w pomoc pacjentom z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Copyright © Medyk sp. z o.o