2020-05-19

Od 20 maja nie kupimy już papierosów mentolowych i z kapsułką, które pali w Polsce około 3 mln osób. To efekt unijnej dyrektywy tytoniowej, mającej na celu zmniejszenie liczby nałogowych palaczy. Zakaz sprzedaży mentoli pozytywnie oceniają eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca. Jak bowiem argumentują, papierosy te powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia, które jest główną przyczyną raka płuca i wpływa na rozwój wielu innych nowotworów.

reklama GP_bezplatna
2020-05-15

Od 8 stycznia 2020 r. lekarze wystawiają e-recepty. Rządowe Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w utworzonym i utrzymywanym przez S&T systemie e-zdrowie zarejestrowało ich 200 mln. Eksperci twierdzą, że epidemia koronawirusa pozytywnie zweryfikowała zasadność wdrożenia e-recept i wskazała jak ważną rolę dla funkcjonowania instytucji publicznych i administracji odgrywa cyfryzacja.

2020-05-14

Każdego roku raka prostaty diagnozuje się u 15 tys. mężczyzn. Wskaźnik umieralności wynosi 50%. Szansą na poprawę rokowań jest lepsza świadomość społeczna, międzypokoleniowe wsparcie i optymalna dostępność wizyt do specjalistów oraz terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Jak podkreśla dr hab. n. med. Jakub Żołnierek z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie: panujące tabu i brak wiedzy w zakresie chorób uro-onkologicznych sprawiały, że do niedawna pacjenci zgłaszali się do lekarza w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej. 

2020-05-12

12 maja swoje święto obchodzą pielęgniarki i położne, a rok 2020, zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia, również obchodzony jest jako Rok Pielęgniarek i Położnych. Profesja ta stanowi największą grupę zawodową w sektorze ochrony zdrowia na świecie (59%), jednak wiele krajów, w tym również Polska, boryka się ze zbyt małą liczbą pielęgniarek i pielęgniarzy w stosunku do zapotrzebowania. Na całym świecie podejmowane są w związku z tym inicjatywy, które mają zachęcić do studiowania pielęgniarstwa i podejmowania pracy w ochronie zdrowia.

2020-05-11

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Powiedz „NIE” krwawiącym dziąsłom

Profilaktyka i leczenie periodontologiczne integralną częścią leczenia kardiologicznego

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencję prasową podczas której eksperci przedstawili najnowsze doniesienia o związku zapalenia przyzębia z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz wpływie profilaktyki domowej na redukcję krwawienia z dziąseł.

2020-05-08

W obliczu trwającej w Polsce epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, której skutkiem jest przedłużający się stan powszechnej izolacji, pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym pacjenci z osteoporozą, przerywają niezbędną dla ich zdrowia terapię – często nieświadomie, rezygnując z kontynuowania leczenia, a często z powodu niemożności zrealizowania dotychczasowych zaleceń lekarskich. Szacuje się, że obecnie aż 80% pacjentów chorych na osteoporozę mogło zaniechać właściwego tj. cyklicznego, w ściśle określonym czasie, stosowania leku w formie iniekcji. Następstwa zdrowotne braku ciągłości terapii mogą być katastrofalne w skutkach.

2020-05-07

Rak jajnika nie zaczeka na koniec pandemii COVID-19

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Optymalne narzędzie diagnostyczne i wdrożenie skutecznego leczenia na jak najwcześniejszym etapie postępowania – to w przypadku raka jajnika złote zasady, które mogą wydłużyć życie kobiet nawet o kilka lat. Niestety na przeszkodzie skutecznej terapii staje SARS-CoV-2, który może wpłynąć na decyzje diagnostyczno-terapeutyczne. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, w trosce o chore z rakiem jajnika wypracowało specjalne wytyczne, które mają być pomocą dla lekarzy zaangażowanych w leczenie.

2020-05-05

Pacjenci dotknięci astmą wcale nie chorują na COVID-19 częściej niż osoby zdrowe. Tak jest jednak pod warunkiem, że są właściwie leczeni i stosują się do zaleceń lekarzy. Podczas pandemii koronawirusa wielu pacjentów z astmą ma problemy z dostępem do leczenia. Pozamykane są poradnie specjalistyczne, a właśnie w tym czasie chorzy powinni być leczeni możliwie najlepiej. 

2020-05-05

Zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, z późn. zm.), zwana dalej ,,ustawą Covid-19”:

  • obwieszczenie Ministra Zdrowia w  sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązujące od dnia 1 marca 2020 r. zachowuje ważność do dnia 31 sierpnia 2020 r.
  • okres obowiązywania decyzji administracyjnych wraz z załącznikami, o których mowa w art. 11 i art. 40 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 357), zwana dalej ,,ustawą o refundacji”, który kończy się przed dniem 1 lipca 2020 r., przedłuża się do dnia 31 sierpnia 2020 r.
2020-05-04

Szczepionka przeciwko COVID-19

Współpraca AstraZeneca i Uniwersytetu w Oxfordzie

AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłosiły dziś porozumienie w sprawie rozwoju i globalnej dystrybucji opracowanej na Uniwersytecie potencjalnej, rekombinowanej szczepionki adenowirusowej, która zapobiegałaby zakażeniu COVID-19 przez SARS-CoV-2. Współpraca ma na celu dostarczenie pacjentom potencjalnej szczepionki znanej jako ChAdOx1 nCoV-19, opracowanej przez Instytut Jenner’a i Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zgodnie z umową AstraZeneca będzie odpowiedzialna za rozwój oraz ogólnoświatową produkcję i dystrybucję szczepionki.

2020-05-04

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na astmę choruje ponad 235 mln osób, a liczba zgonów z powodu tej choroby wynosi ok. 400 tys. rocznie. W Polsce na astmę choruje ok. 4 mln osób: 11% dzieci w wieku 6–14 lat i około 9–10% populacji dorosłycch. Jak rozróżnić napad astmy od objawów zakażenia koronawirusem? Czy astma zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19? Jak przyjmować leki i czy wszystkie? Czy mając astmę ciężką będzie można korzystać z nowoczesnych leków biologicznych stosowanych w ramach specjalnych programów? Te i wiele innych pytań od początku pandemii codziennie zadają sobie miliony chorych na astmę. Światowi eksperci Global Initiative for Asthma (GINA) – organizacji koordynującej na całym świecie działania związane z postępem w diagnostyce i leczeniu astmy oraz polscy specjaliści odpowiadają na te pytania.

2020-05-04 ARTYKUŁ

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne co roku publikuje zalecenia dotyczące postępowania z chorym na cukrzycę. Rozpoznawanie cukrzycy oraz  znajomość najnowszych zaleceń jest istotnym elementem w pracy lekarza rodzinnego. Aby wcześnie rozpoznawać cukrzycę typu 2 i nieprawidłową glikemię, należy wykonywać regularne pomiary glukozy u pacjentów powyżej 45. r.ż. lub młodszych pacjentów z towarzyszącą otyłością oraz co najmniej jednym czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2.

2020-04-30

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne organizuje naukowe webinarium specjalne dla lekarzy-członków PTK. Eksperci omówią doświadczenia własne ośrodków i przedstawią najlepsze praktyki terapii ostrego zespołu wieńcowego w dobie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce i w Europie. Celem jest zapewnienie pacjentom z zawałem serca jak najlepszych warunków leczenia i zachęcenie ich do wezwania pomocy wtedy, kiedy to konieczne. Spotkanie ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla lekarzy będących członkami PTK odbędzie się na platformie edukacyjnej towarzystwa w poniedziałek 4 maja 2020 roku o godzinie 18.00.

2020-04-30

W związku z panującą na świecie pandemią większość medycznych konferencji zaplanowanych na rok 2020 nie odbyła się, została przełożona lub przeprowadzono je w formie wirtualnych spotkań. Według raportu Healthcare Convention and Exhibitors Association w samych Stanach Zjednoczonych w latach 2005-2015 odbyło się ponad 30 tys. medycznych konferencji. Obecna sytuacja skłoniła do przemyśleń, czy taka liczba spotkań jest merytorycznie uzasadniona. 

2020-04-30 ARTYKUŁ

Medyczne aspekty dysforii płci. Cz. III

Metaboliczne i immunologiczne hipotezy przyczyn dysforii płci
Hipoteza wpływu reakcji immunologicznych matki na tworzenie się struktur mózgowych płodu opiera się na zjawisku pojawienia się nowych, obcych antygenów we krwi matki w miarę rozwoju męskiego potomka w jej łonie. Mogą to być białka SMCY/H-Y, NLGN4Y (neuroligina), PCDH11Y (protokadheryna) płodów męskich. Okazało się, że miano przeciwciał anty-PCDH11Y było podobne w surowicach kobiecych i męskich, natomiast miano anty-NLGN4Y izoformy 1 było zdecydowanie wyższe u kobiet.

Copyright © Medyk sp. z o.o