Gilead Sciences i Komisja Europejska podpisały umowę w sprawie wspólnych zamówień, która umożliwi szybki i sprawiedliwy dostęp w krajach Unii Europejskiej (UE) do produktu leczniczego Veklury® (remdesiwir) – pierwszego leku przeciwwirusowego wykazującego skuteczność w leczeniu COVID-19. Umowa pozwala państwom członkowskim UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Wielkiej Brytanii na koordynowany przez Komisję Europejską zakup leku Veklury zarówno w celu zaspokojenia bieżącego zapotrzebowania, jak i zgromadzenia zapasów na przyszłość. Umowa obejmuje zakupy leku w ciągu najbliższych sześciu miesięcy z możliwością jej przedłużenia.
Umowa o wspólnych zamówieniach (JPA, Joint Procurement Agreement) zastępuje instrument wsparcia kryzysowego (ESI, Emergency Support Instrument), który umożliwiał Komisji Europejskiej zakup leku Veklury dla państw członkowskich UE oraz Wielkiej Brytanii od sierpnia do października 2020 roku. W myśl podpisanej umowy Gilead rozpocznie realizowanie zamówień po 12 października 2020 r.
„3 lipca 2020 roku Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Veklury w krajach UE, EOG i w Wielkiej Brytanii, w których lek ten jest wskazany do leczenia COVID-19 u pacjentów z zapaleniem płuc, u których konieczne jest podawanie tlenu. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i młodzieży. Pozwolenie zostało wydane na podstawie wyników randomizowanego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo badania klinicznego ACTT-1, w którym wykazano skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo preparatu Veklury u chorych na COVID-19 z zapaleniem płuc wymagającym podawania tlenu. We wniosku rejestracyjnym uwzględniono również wyniki dwóch innych randomizowanych badań klinicznych, w których wykazano skuteczność i bezpieczeństwo produktu leczniczego Veklury w trakcie pięcio- i dziesięciodniowej terapii. Zwiększona podaż umożliwi szerszy dostęp do leku Veklury większej liczbie kwalifikujących się do tego leczenia chorych na COVID-19, umożliwiając im szybszy powrót do zdrowia, a tym samym skrócenie hospitalizacji i ograniczenie wykorzystania zasobów systemu opieki zdrowotnej” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland.
Podaż leku Veklury powinna zaspokoić popyt do końca października. Pozwoli to na przeprowadzenie zakupów leku zarówno w celu bieżącej terapii chorych, jak i zmagazynowania zapasów przeznaczonych do stosowania w trakcie obecnej fali pandemii oraz na wypadek przyszłych nagłych wzrostów liczby zachorowań na COVID-19.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o