2020-10-09

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od lat podkreślają rosnącą potrzebę inwestycji w jego ochronę na świecie, ale w tym roku problem staje się wyjątkowo aktualny w związku ze spodziewanym wzrostem problemów psychologicznych społeczeństw objętych pandemią. Według danych światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawie miliard ludzi na świecie żyje z zaburzeniami psychicznymi, 3 mln ludzi umiera każdego roku z powodu szkodliwego spożycia alkoholu, a co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo. Statystyki te mogą ulec niekorzystnej zmianie w 2020 r., w którym już obserwuje się wzrost objawów depresji i lęku w różnych krajach.

 

reklama GP_bezplatna
2020-10-08

Firma Novo Nordisk przedstawiła wyniki analizy post-hoc danych pochodzących z dwóch badań klinicznych 3. fazy SUSTAIN 6 i PIONEER 6 podczas 56. dorocznego Zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą. W analizie wykazano, że dołączenie semaglutydu do standardowego leczenia stosowanego u chorych na cukrzycę typu 2 z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym może wydłużyć przeżycie wolne od zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, do 3 lat (przy średniej 18 miesięcy). Osoby leczone semaglutydem osiągnęły również 20% redukcję ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych w okresie 10 lat w porównaniu do uczestników przyjmujących standardowe leczenie.

2020-10-08 ARTYKUŁ
Różne wirusy wywołują infekcje dróg oddechowych u ludzi. Są to schorzenia najczęściej powodujące zgłaszanie się pacjentów po poradę do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do farmaceutów. W terapii zakażeń górnych dróg oddechowych największe znaczenie ma właściwie prowadzone leczenie objawowe (leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, obkurczające śluzówki nosa), odpoczynek i odpowiednie nawodnienie. Leczenie przyczynowe jest zazwyczaj niemożliwe. W leczeniu infekcji dolnych dróg oddechowych, np. zapaleń płuc, częściej zastosowanie znajduje z kolei leczenie przyczynowe – antybiotykoterapia. Należy podkreślić, że zarówno w przypadku leczenia, jak i zapobiegania niektórym infekcjom wirusowym, postulowane jest włączanie do terapii preparatów immunomodulujących, np. pranobeksu inozyny.
2020-10-07 ARTYKUŁ
Populacja drobnoustrojów (mikrobiom) kolonizujących jamę ustną jest bardzo zróżnicowana i zmienna. Występuje głównie w postaci biofilmu na miękkiej powierzchni śluzówki lub twardej powierzchni zębów (płytka nazębna) i jest jeszcze słabo poznana. Mikrobiom tworzony jest przez bakterie tlenowe i beztlenowe, szczepy grzybów i wirusów, niekiedy także pierwotniaki. Inny jest skład drobnoustrojów kolonizujących różne obszary jamy ustnej: wargi, śluzówkę policzków, podniebienia, tylnej ściany gardła, migdałków, języka, dziąseł, a także zęby.
2020-10-06 ARTYKUŁ

Świąd jest nieprzyjemnym odczuciem, które prowadzi do drapania. Może być objawem dermatoz, ale także innych schorzeń ogólnoustrojowych, neurologicznych czy psychicznych. Spośród chorób internistycznych najczęściej współistnieje z chorobami nerek, wątroby, układu endokrynologicznego czy hematologicznego. Szacuje się, że ok. 20-30% przypadków uogólnionego świądu jest wywołanych schorzeniami układowymi, dlatego ważna jest podstawowa diagnostyka celem ustalenia charakteru świądu. W wielu przypadkach pojawiający się świąd nie jest wynikiem choroby, a skutkiem farmakoterapii – świąd polekowy.

2020-10-05 ARTYKUŁ

Sarkoidoza jest chorobą wieloukładową, występuje najczęściej u ludzi w wieku 20-40 lat, charakteryzuje się powiększeniem węzłów chłonnych wnęk oraz obecnością zmian śródmiąższowych płuc. W diagnostyce należy uwzględnić objawy kliniczne i radiologiczne oraz obecność ziarniniaków potwierdzoną badaniem histopatologicznym. U większości pacjentów obserwuje się spontaniczną remisję choroby. W leczeniu stosuje się kortykosteroidy, a w przypadku braku poprawy metotreksat, azatioprynę oraz przeciwciała anty-TNFα (tumor necrosis factor, czynnik martwicy nowotworów). 

2020-10-05

Laureatami Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny zostali: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Nagroda została przyznana za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C (hepatitis C).

 

2020-10-02 ARTYKUŁ
Benzodiazepiny (BZD) są jednymi z najczęściej stosowanych leków w podstawowej opiece zdrowotnej. To grupa leków o wspólnym mechanizmie działania farmakologicznego i podobnej budowie, jednak czas działania i metabolizm poszczególnych leków się różnią. BZD wykazują działanie nasenne, uspokajające, przeciwlękowe, amnestyczne, przeciwdrgawkowe i miorelaksacyjne. Warunkiem bezpiecznego leczenia jest stosowanie BZD zgodnie ze wskazaniami oraz przez krótki czas.
2020-10-02 ARTYKUŁ
Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, niezbędnym do różnicowania płciowego i rozwoju oraz utrzymania męskiego fenotypu. Pełni także kluczową rolę w męskich funkcjach rozrodczych i seksualnych. Podobnie jak u kobiet w okresie menopauzy, u mężczyzn z wiekiem lub w następstwie procesów chorobowych dochodzi do zmian hormonalnych. Po 40. r.ż. stężenie testosteronu obniża się o 2-4% na rok. Niedobór testosteronu może być bezobjawowy, ale z upływem czasu często prowadzi do wystąpienia objawów klinicznych, takich jak zmniejszenie masy mięśniowej i siły mięśni, utrata masy kostnej, osteoporoza oraz wzrost zawartości tkanki tłuszczowej.
2020-10-01

Światowy Dzień Pokrzywki (UDAY) jest okazją do zwiększenia świadomości pacjentów, ich rodzin, lekarzy, polityków, prasy i całego świata na temat pokrzywki. Przewlekła pokrzywka spontaniczna (CSU) to choroba, która objawia się cyklicznym, trwającym co najmniej 6 tygodni wykwitem bąbli pokrzywkowych i/lub obrzęku naczynioruchowego, czyli puchnięcia różnych części ciała: powieki, wargi, policzka, stopy, a nawet krtani bez znanego czynnika wywołującego chorobę.

2020-10-01

Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała blisko 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) – ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. American Heart of Poland (AHP) informuje o zmianach w składzie zarządu. Prezesem Zarządu został Adam Szlachta, który dotychczas pełnił funkcję dyrektora finansowego w zarządzie spółki, a nowym członkiem zarządu został Piotr Czyż, dotychczasowy dyrektor ds. Inwestycji w grupie AHP.

2020-09-30

Podczas Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum, która odbyła się 29 września, eksperci apelowali o szczególną mobilizację do szczepień przeciw grypie, która zbiegnie się z czasem zachorowań na choroby grypopodobne, grypę oraz COVID-19. Dzięki szczepieniu różnicowanie tych infekcji będzie znacznie ułatwione, a przebieg innych zakażeń wirusowych łagodniejszy. Bardzo istotne jest zwiększanie dostępności do szczepień, zwłaszcza w dobie COVID-19. W Irlandii realizowane jest to m.in. poprzez umożliwienie szczepień w aptekach – taki przykład przedstawił ekspert z Irlandii – Darragh O’Loughlin, Sekretarz Generalny Irlandzkiej Unii Aptek (IPU, Irish Pharmacy Union).

2020-09-29

Skuteczność XareltoTM u pacjentów z objawową chorobą tętnic obwodowych po rewaskularyzacji

Wyniki nowych analiz danych z badania klinicznego III fazy VOYAGER PAD

Na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC 2020 – The Digital Experience – przedstawiono wyniki nowych analiz danych z badania klinicznego III fazy VOYAGER PAD. Celem oceny był sposób, w jaki dawka naczyniowa Xarelto (2,5 mg dwa razy na dobę) plus aspiryna (100 mg raz na dobę) zmniejsza ostre niedokrwienie kończyn (ALI) u pacjentów, którzy przeszli rewaskularyzację kończyn dolnych (LER) z powodu objawowej choroby tętnic obwodowych (PAD) w porównaniu z samą aspiryną.

2020-09-29

Światowy Dzień Serca to coroczne święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia, zainicjonowane przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Obchody Światowego Dnia Serca odbywają się z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF. Co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Serca #WorldHeartDay, który przypada 29 września, przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia, organizując rodzinne festyny, na których można skorzystać z bezpłatnych badań i zasięgnąć porad lekarzy i dietetyków.

2020-09-28

Rak nerki to obecnie ósmy spośród najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Polsce coroczna liczba zdiagnozowanych pacjentów wynosi ok. 4,5 tys. Chociaż jest to obecnie trzeci co do częstotliwości występowania nowotwór urologiczny, największym problemem pozostaje wciąż zbyt późna diagnostyka. Dzieje się tak ponieważ przez długi czas choroba ta rozwija się niemal bezobjawowo. Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów. Jednak, jak podkreślają eksperci, u niemal 30% pacjentów chorobę rozpoznaje się już w postaci przerzutowej. 

Copyright © Medyk sp. z o.o