2016-02-12 ARTYKUŁ

Urazy głowy są główną przyczyną śmierci i kalectwa, szczególnie wśród młodych mężczyzn. Wstrząśnienie mózgu jest w praktyce klinicznej najczęściej rozpoznawanym następstwem urazów czaszkowo- mózgowych. Zespół drugiego uderzenia, czyli SIS (second impact syndrome), składa się z dwóch urazów głowy. Zwykle dotyczy sportowca, który cierpi z powodu objawów po wstrząśnieniu mózgu, w ciągu kilku tygodni wraca do gry i doznaje ponownego urazu głowy, w wyniku czego może dojść do rozlanego obrzęku mózgu, wgłobienia oraz śmierci.

reklama GP_bezplatna
2016-02-12 ARTYKUŁ

Współczesne metody leczenia farmakologicznego w urologii

Część II – znaczenie farmakoterapii chorych na łagodny rozrost stercza BPH/LUT

W artykule przedstawiono zasady leczenia farmakologicznego łagodnego rozrostu stercza z omówieniem podstaw etiopatogenezy, diagnostyki i strategii leczenia chorych. Farmakoterapia sprowadza się do blokowania receptorów alfa-1 adrenergicznych i znosi napięcie mięśniówki gładkiej w sterczu oraz szyi pęcherza.

2016-02-11 ARTYKUŁ

Ostatnie osiągnięcia firmy Boehringer Ingelheim w postępowaniu przeciwkrzepliwym u chorych z migotaniem przedsionków oraz osób leczących zakrzepicę żył głębokich lub zatorowość płucną otwierają nowe możliwości terapeutyczne. Lekarze opiekujący się tymi chorymi mają obecnie do dyspozycji idarucyzumab pierwszy w historii czynnik, który natychmiast odwraca działanie leku przeciwkrzepliwego.

2016-02-10 ARTYKUŁ

Otyłość postrzegana jako epidemia XXI w. i choroba przewlekła dotyczy nie tylko populacji osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży zarówno z krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Konsekwencją nadmiaru tkanki tłuszczowej są zaburzenia metaboliczne gospodarki węglowodanowej, lipidowej, wzrost ciśnienia tętniczego, które prowadzą do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Otyłe nastolatki to w 80% otyli dorośli, wymagający leczenia z powodu powikłań otyłości. 

2016-02-10 ARTYKUŁ

Cukrzyca w ogromnym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób serca i naczyń, jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób w wieku produkcyjnym, najczęstszą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek i wiodącym powodem nieurazowych amputacji kończyny dolnej. Odpowiednia kontrola glikemii zapobiega retinopatii, nefropatii i neuropatii. 

2016-02-09 ARTYKUŁ

Nadciśnienie tętnicze (HA) należy do najczęstszych zagrożeń zdrowotnych na całym świecie. Jest czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Odsetek chorych stale wzrasta i zbliża się do 30%. Szczególnie wysoki jest w Polsce. Pomimo stosowanej terapii, tylko u nielicznych pacjentów udaje się osiągnąć pożądane wartości ciśnienia tętniczego. Niezwykle ważny jest dobór odpowiednich leków hipotensyjnych. Znaczącą pozycję zajmują blokery kanału wapniowego III generacji.

2016-02-09 ARTYKUŁ

Choroby infekcyjne dolnych dróg oddechowych stanowią jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji lekarskich. Część z nich, zwłaszcza zapalenie podgłośniowe krtani, zapalenie oskrzeli i oskrzelików, powodowane są przez wirusy. Stosowanie antybiotyków w tym przypadku nie ma umocowania przyczynowego. Pozostałe, jak zapalenie płuc, gruźlica, na ogół wymagają zastosowania antybiotykoterapii. Obecnie wydane rekomendacje oraz liczne badania przeprowadzone zgodnie z zasadami EBM porządkują wiedzę, ułatwiają podjęcie właściwej decyzji klinicznej. Pozwala to na zastosowanie skutecznego leczenia oraz przyczynia się do ochrony antybiotyków.

2016-01-11 ARTYKUŁ

Tajemnice żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Witoldem Tomkowskim

GP: Panie Profesorze, jaka jest częstość występowania zakrzepicy?

Prof. Witold Tomkowski: Zakrzepica jest trudną chorobą, dotyczącą wielu specjalności medycyny. Wolę używać terminu „żylna choroba zakrzepowo-zatorowa” (ŻChZZ – venous thromboembolism). To pojęcie składa się z dwóch zagadnień: zakrzepicy żył głębokich, gdy skrzeplina usadawia się najczęściej właśnie w żyłach głębokich kończyn dolnych, ale w skład tego układu wchodzą także żyły biodrowe, żyła główna dolna, żyła spływu z górnej połowy ciała oraz żyły podobojczykowe i żyła główna górna. Jednak w 96 proc. ŻChZZ dotyczy żył głębokich kończyn dolnych, a zaledwie 4 proc. przypadków – kończyn górnych.

2016-01-11 ARTYKUŁ

W artykule przedstawiono esencjonalnie najnowszą wiedzę o raku stercza, jego współczesnych metodach diagnostyki i leczenia. Omówiono zasady hormonoterapii i wspomniano o stosowanych pozostałych lekach również w chemioterapii.

2016-01-07 ARTYKUŁ

Przeziębienie (ostre zakażenie nosogardła) należy do najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wśród objawów wymienia się: wydzielinę z nosa, ból gardła, gorączkę, kaszel. Rozpoznanie opiera się na podstawie objawów klinicznych, a postępowanie diagnostyczne i badania dodatkowe można rutynowo ograniczyć do minimum. Postępowanie terapeutyczne obejmuje pielęgnację pacjenta oraz leczenie objawowe.

2016-01-07 ARTYKUŁ

Zarówno w Polsce, jak i na świecie powszechne jest występowanie niedoboru witaminy D w społeczeństwie. Dawniej niewystarczającą podaż witaminy D wiązano jedynie z występowaniem krzywicy u dzieci bądź osteoporozy i osteomalacji u dorosłych. Obecnie wiadomo, iż witamina D wywiera plejotropowe działanie na różne narządy i tkanki, a jej niedobory wpływają na przebieg funkcjonowania całego organizmu. Witamina D ma właściwości antyproliferacyjne, hamujące proces nowotworzenia, działanie przeciwzapalne, kardio-, neuro- i dermoprotekcyjne. Zalecana jest suplementacja witaminy D w postaci preparatów doustnych w dawce zależnej od płci i wieku.

2016-01-05 ARTYKUŁ

Wszystko, co w życiu robimy, powinniśmy robić z głową. Uprawianie sportu również wymaga od nas rozsądku.

Sport to, jak powszechnie wiadomo, zdrowie. W odpowiednich, czyli umiarkowanych ilościach na pewno pozwala poprawić wydolność układów krążenia (mięśnia sercowego) i oddechowego, usprawnić ukrwienie mózgu oraz utrzymać metabolizm na właściwym poziomie, by zachować upragnioną sylwetkę i kondycję. Jednak osoby prowadzące znacznie bardziej aktywny tryb życia, do których zaliczają się przede wszystkim sportowcy – także amatorzy – startujący w biegach długodystansowych i zawodach triathlonowych na długich dystansach, narażeni są na wiele efektów ubocznych intensywnych treningów i zawodów, w których regularnie uczestniczą.

2016-01-05 ARTYKUŁ

Zakażenia górnych dróg oddechowych obejmują infekcje gardła, migdałków, ucha środkowego, jam nosowych i zatok przynosowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub poprzez kontakt bezpośredni. Etiologia infekcji bakteryjnych układu oddechowego jest zróżnicowana i zależy od wieku, czynników ryzyka oraz miejsca nabycia zakażenia.

2015-10-23 ARTYKUŁ

Szczególną grupę pacjentów stanowią osoby powyżej 65. r.ż. Obecnie brakuje jednoznacznego stanowiska autorów międzynarodowych wytycznych dotyczących zasad wprowadzania farmakoterapii dyslipidemii u osób w wieku podeszłym i starczym. Z jednej strony istnieją doniesienia o braku wpływu stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL na ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej, zawału serca oraz na śmiertelność ogólną u osób powyżej 70. r.ż.

2015-10-22 ARTYKUŁ

Złożone zaburzenia lipidowe, charakteryzujące się zwiększonym stężeniem triglicerydów, niskim stężeniem cholesterolu frakcji HDL i obecnością małych gęstych lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), określa się mianem aterogennej dyslipidemii. Wyniki badań obserwacyjnych i klinicznych wykazały, że nieprawidłowości te ściśle łączą się ze zwiększonym ryzykiem zdarzeń makro- i mikronaczyniowych, nawet u pacjentów, którzy osiągnęli docelowe stężenie cholesterolu frakcji LDL w następstwie terapii statyną. Leczenie skojarzone w tym przypadku może nie tylko znacznie poprawić profil lipidowy, ale również istotnie wpłynąć na redukcję ryzyka sercowo-naczyniowego.

Copyright © Medyk sp. z o.o