Osteoporoza jest postępującą układową chorobą szkieletu, która dotyka głównie populację osób starszych, a szczególnie kobiet po menopauzie. W patogenezie biorą udział miejscowe i układowe czynniki regulatorowe funkcji komórek kostnych, w tym zaburzenia mechanizmów transdukcji sygnału i zmiany receptorowe, a także niedobór estrogenów. Leczenie standardowe obejmuje modyfikację stylu życia oraz środki anaboliczne i hamujące resorpcję kości. Obecnie immunoterapia przeprowadzana jest z użyciem denosumabu, ludzkiego przeciwciała monoklonalnego wobec RANKL. Do leków biologicznych należą także przeciwciała przeciwko sklerostynie i przeciwciała przeciwko Dickkopf-1, jednak pozostają one ciągle w fazie testów.
W artykule, który wkrótce opublikujemy, podsumowano wstępne wyniki dla leków o potencjalnej skuteczności przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19. Kilka leków, takich jak chlorochina, arbidol, remdesiwir i fawipirawir, jest obecnie poddawanych badaniom klinicznym w celu przetestowania ich skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19). Dotychczas (grudzień 2019 – luty 2020) osiągnięto pewne obiecujące wyniki.
Antybiotyki stanowią ważny element w terapii trądziku zwyczajnego poprzez oddziaływanie na jedno z podstawowych zjawisk zachodzących w patogenezie zmian trądzikowych – ograniczenie namnażania Propionibacterium acnes. Poza działaniem przeciwbakteryjnym istotne jest również ich działanie hamujące stan zapalny. W terapii miejscowej rekomendowane są: klindamycyna, erytromycyna oraz cykliczny węglan erytromycyny, które na ogół są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. W cięższych postaciach trądziku znajdują zastosowanie antybiotyki doustne. Leki pierwszego wyboru stanowią tetracykliny (limecyklina, doksycyklina i rzadziej stosowany chlorowodorek tetracykliny), w przypadku ich nietolerancji lub przeciwwskazań zalecane są makrolidy. Towarzystwa dermatologiczne podkreślają znaczenie terapii skojarzonych w leczeniu trądziku. W celu zapobiegania rozwoju lekooporności zaleca się łączenie zarówno miejscowych, jak i ogólnych antybiotyków z nadtlenkiem benzoilu, retinoidami lub kwasem azelainowym. Takie postępowanie daje szansę na szybkie ustępowanie zmian trądzikowych.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o