2020-04-29 ARTYKUŁ

Osteoporoza jest postępującą układową chorobą szkieletu, która dotyka głównie populację osób starszych, a szczególnie kobiet po menopauzie. W patogenezie biorą udział miejscowe i układowe czynniki regulatorowe funkcji komórek kostnych, w tym zaburzenia mechanizmów transdukcji sygnału i zmiany receptorowe, a także niedobór estrogenów. Leczenie standardowe obejmuje modyfikację stylu życia oraz środki anaboliczne i hamujące resorpcję kości. Obecnie immunoterapia przeprowadzana jest z użyciem denosumabu, ludzkiego przeciwciała monoklonalnego wobec RANKL. Do leków biologicznych należą także przeciwciała przeciwko sklerostynie i przeciwciała przeciwko Dickkopf-1, jednak pozostają one ciągle w fazie testów.

reklama GP_bezplatna
2020-03-13 ARTYKUŁ

W artykule, który wkrótce opublikujemy, podsumowano wstępne wyniki dla leków o potencjalnej skuteczności przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19. Kilka leków, takich jak chlorochina, arbidol, remdesiwir i fawipirawir, jest obecnie poddawanych badaniom klinicznym w celu przetestowania ich skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19). Dotychczas (grudzień 2019 – luty 2020) osiągnięto pewne obiecujące wyniki.

2020-02-03 ARTYKUŁ
Na przestrzeni ostatnich lat doszło do istotnego postępu w zrozumieniu epidemiologii, patofizjologii oraz ryzyka, jakie niesie za sobą nadciśnienie tętnicze. Nie od dziś wiadomo, że źle kontrolowane bądź niekontrolowane ciśnienie tętnicze krwi jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorobowości oraz śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego wprowadziły najnowsze wytyczne w leczeniu i rozpoznawaniu nadciśnienia tętniczego. Zmiany te mają za zadanie edukować, chronić i zapobiegać ewentualnym niekorzystnym następstwom jednej z najpowszechniej występującej choroby na świecie oraz w Europie.
2020-01-31 ARTYKUŁ
Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W tym czasie przyszłe mamy doświadczają szeregu zmian adaptacyjnych mających charakter hormonalny, immunologiczny i metaboliczny. Wszystkie one mają istotny wpływ na cały organizm, w tym także na największy ludzki organ, jakim jest skóra. Rozmaite zmiany dermatologiczne w mniejszym lub większym stopniu dotyczą wtedy niemal wszystkich kobiet. Większość z nich jest zupełnie naturalna w czasie ciąży i nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka, a po porodzie ulega w różnym stopniu wycofaniu. Liczne dermatozy powstałe przed ciążą mogą w jej trakcie ulegać poprawie, ale też znacznemu zaostrzeniu. Pomimo swojego fizjologicznego charakteru, w tym okresie mogą pojawiać się także pewne specyficzne jednostki chorobowe, które stwarzają zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. Znajomość ich charakterystyki jest kluczowa dla specjalistów ginekologii, dermatologii oraz medycyny rodzinnej. Umożliwia ona jak najszybszą diagnostykę oraz prawidłowe leczenie, dając szansę na szczęśliwe urodzenie zdrowego dziecka.
2020-01-30 ARTYKUŁ
Leki generyczne to produkty lecznicze posiadające taki sam jakościowy i ilościowy skład substancji czynnych oraz tę samą postać farmaceutyczną jak lek referencyjny oraz biorównoważność potwierdzoną odpowiednimi badaniami. Zgodnie z obowiązującym prawem, leki generyczne mogą zostać wydane pacjentowi zamiast wypisanych na recepcie
leków oryginalnych na podstawie substytucji generycznej. Substytucja generyczna umożliwia pacjentom zakup znacznie tańszych leków. Wobec występujących w ostatnim czasie problemów z dostępnością niektórych lekarstw, substytucja generyczna pozwala pacjentom uzyskać dostęp do niezbędnych preparatów leczniczych. Dzięki temu ma ona pozytywny wpływ na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów i ich bardziej systematyczne leczenie. Badania pokazują, że dzięki substytucji generycznej możliwe jest również obniżenie kosztów ponoszonych na leki przez system opieki zdrowotnej.
2020-01-29 ARTYKUŁ
Choroby układu krążenia, m.in nadciśnienie tętnicze, to główne przyczyny zgonów w Polsce oraz Europie. W leczeniu nadciśnienia tętniczego istotny element terapeutyczny stanowi styl życia, którego modyfikacje powinny zostać wprowadzone już w momencie rozpoznania choroby. Celem pracy była ocena wiedzy żywieniowej oraz realizacji zaleceń diety DASH wśród osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Badanie przeprowadzono wśród pacjentów Kliniki Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie za zgodą Komisji Bioetycznej przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Badaniem objęto 190 osób chorujących na nadciśnienie tętnicze w średnim wieku 51,3 ± 16,2 lat.
2020-01-28 ARTYKUŁ
Zakażenia układu moczowego należą do jednych z najczęściej występujących infekcji bakteryjnych w okresie dzieciństwa. Około 30% z nich może być spowodowanych wadami układu moczowego. Nawracający charakter zakażeń predysponuje do uszkodzenia miąższu nerek. Z tego względu ważne jest przeprowadzenie szybkiej diagnostyki, aby zapobiegać kolejnym rzutom infekcji i towarzyszącym powikłaniom. W ostatnich latach od czasu
publikacji wytycznych, dedykowanych dla lekarzy pierwszego kontaktu i pediatrów, wydanych przez Royal Collage
of Physicans (RCP) w 1991 r., doszło do znacznych zmian w zakresie leczenia i diagnostyki pacjentów z zakażeniami
układu moczowego. Zostały opublikowane nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniami układu moczowego, rekomendacje Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) oraz wytyczne National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE). W piśmiennictwie i w rekomendacjach towarzystw zagranicznych spotykamy różne zalecenia dotyczące kryteriów kierowania pacjentów na badania diagnostyczne i obrazowe. W tym artykule autorzy postanowili zebrać wspomniane zalecenia, a także przybliżyć metodykę wykonywania badań obrazowych służących rozpoznawaniu przyczyn infekcji układu moczowego u dzieci.
2020-01-27 ARTYKUŁ

Medyczne aspekty dysforii płci

Dane liczbowe dysforii płci w piśmiennictwie medycznym. Cz. II
Niedawne usunięcie niezgodności płci (gender incongruence) z zapisu chorób psychicznych w rejestrze ICD-11 WHO jest istotnym etapem w ewolucji paradygmatu medycznego dysforii płci. Termin „zaburzenie tożsamości płci” w DSM-5 został w 2013 r. zastąpiony terminem „dysforia płci” (stan niepokoju lub uogólnionego niezadowolenia), który koncentruje się raczej na cierpieniu, niż na samej odmianie płci. W drugiej części medycznych aspektów dysforii płci przedstawiamy dane liczbowe pacjentów z dysforią płci leczonych w medycznych ośrodkach europejskich, amerykańskich i w innych rejonach świata.
2020-01-24 ARTYKUŁ
Łysienie polekowe jest stosunkowo często zgłaszanym działaniem niepożądanym wielu leków. Ustalenie związku pomiędzy stosowaniem leku a utratą włosów nie jest łatwe, gdyż zwykle występuje ono z opóźnieniem lub jest wiązane z leczoną chorobą podstawową. Łysienie polekowe najczęściej ma charakter odwracalny, a odrost włosów obserwuje się po zakończeniu terapii danym lekiem. W codziennej praktyce z polekową utratą włosów najczęściej spotykamy się w trakcie terapii lekami hipotensyjnymi, antykoagulantami, doustnymi lekami antykoncepcyjnymi oraz w trakcie chemioterapii. Dobra znajomość potencjalnych działań niepożądanych leków jest istotna dla postawienia rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego postępowania.
2019-10-29 ARTYKUŁ

Antybiotyki stanowią ważny element w terapii trądziku zwyczajnego poprzez oddziaływanie na jedno z podstawowych zjawisk zachodzących w patogenezie zmian trądzikowych – ograniczenie namnażania Propionibacterium acnes. Poza działaniem przeciwbakteryjnym istotne jest również ich działanie hamujące stan zapalny. W terapii miejscowej rekomendowane są: klindamycyna, erytromycyna oraz cykliczny węglan erytromycyny, które na ogół są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. W cięższych postaciach trądziku znajdują zastosowanie antybiotyki doustne. Leki pierwszego wyboru stanowią tetracykliny (limecyklina, doksycyklina i rzadziej stosowany chlorowodorek tetracykliny), w przypadku ich nietolerancji lub przeciwwskazań zalecane są makrolidy. Towarzystwa dermatologiczne podkreślają znaczenie terapii skojarzonych w leczeniu trądziku. W celu zapobiegania rozwoju lekooporności zaleca się łączenie zarówno miejscowych, jak i ogólnych antybiotyków z nadtlenkiem benzoilu, retinoidami lub kwasem azelainowym. Takie postępowanie daje szansę na szybkie ustępowanie zmian trądzikowych.

2019-10-28 ARTYKUŁ
Hiperurykemię definiuje się jako stężenie kwasu moczowego (końcowego metabolitu puryn) w surowicy krwi przekraczające 6,8 mg/dl (404 μmol/l). Może ona wynikać ze zwiększonej produkcji kwasu moczowego, zmniejszonego wydalania tej substancji lub kombinacji obu tych procesów. Aby zmniejszyć stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi należy zalecić pacjentom dietę z ograniczeniem ilości pokarmów mięsnych, podrobów, owoców morza, fruktozy, a także ograniczenie ilości wypijanego alkoholu. Trzeba dążyć do normalizacji masy ciała i unikać palenia papierosów. W farmakoterapii hiperurykemii skuteczne są inhibitory oksydazy ksantynowej: allopurynol lub febuksostat. W przypadku napadu dny moczanowej mogą być zastosowane leki doustne: kolchicyna, niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy, stosowane dostawowo glikokortykosteroidy, a także, podawane jako lek ostatniego rzutu, ludzkie przeciwciało monoklonalne przeciwko IL-1β – kanakinumab.
2019-10-25 ARTYKUŁ
Żywienie dzieci, szczególnie w pierwszych latach życia, stanowi ważny element dbania o zdrowie, zarówno w bieżącym czasie, jak i w przyszłości. Mimo że wiedza o wpływie odżywiania na zdrowie i rozwój dziecka jest powszechna, to problem nadwagi, otyłości oraz wielu chorób dietozależnych jest w Polsce coraz większy i dotyka coraz młodszych dzieci. Niewątpliwie związane jest to z niewłaściwym odżywianiem i mało aktywnym trybem życia oraz brakiem właściwych wzorców ze strony dorosłych. Jednocześnie brakuje systemowych rozwiązań, które wprowadzałyby edukację zdrowotną dla rodziców, dzieci i specjalistów opieki medycznej. Wczesne wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych u dziecka i rodziny to ważny element profilaktyki zdrowotnej, nie tylko w kontekście codziennej pracy z małymi pacjentami, ale też z perspektywy zdrowia publicznego i dobrostanu społeczeństwa.
2019-10-24 ARTYKUŁ
W porównaniu do danych epidemiologicznych dla innych krajów europejskich, w Polsce istnieje zbyt niska rozpoznawalność niektórych chorób hematologicznych, a większość chorych zarówno na mielo-, jak i limfoproliferacje jest rozpoznawana zbyt późno, co ma istotny wpływ na rokowanie i skuteczność leczenia. Rozpoznaniom hematologicznym często towarzyszą nieprawidłowości w morfologii, w odniesieniu do nowotworów mieloproliferacyjnych: niedokrwistość występuje u 49%, leukopenia u 9,8%, a małopłytkowość u 26% chorych już w trakcie diagnostyki. Podobnie małopłytkowość w chorobie spichrzeniowej – chorobie Gauchera występuje u większości chorych. Jeszcze bardziej skomplikowanym problemem diagnostycznym jest postępowanie z chorym z powiększoną śledzioną.
2019-10-23 ARTYKUŁ
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), wyprysk łojotokowy (WŁ) jest przewlekłą chorobą skóry, dotykającą ok. 3% populacji. Podstawowe objawy, do których należą rumieniowo-złuszczające wykwity, często pokryte strupami, zlokalizowane najczęściej na twarzy, stanowią niekiedy poważny problem estetyczny dla pacjentów, wpływając niekorzystnie na ich jakość życia. Schorzenie najczęściej dotyka osoby młode, ale może wystąpić w każdej grupie wiekowej. Zmiany lokalizują się w okolicach skóry najbardziej obfitujących w gruczoły łojowe (twarz, skóra owłosiona głowy, plecy). Rozpoznanie stawia się na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego. Etiologia schorzenia nie jest jednoznacznie wyjaśniona, ale istnieje szereg czynników predysponujących – zaburzenia aktywności gruczołów łojowych, zaburzenia odporności, kolonizacja bakterii i grzybów czy nieodpowiednia dieta. Terapia ŁZS jest dużym wyzwaniem dla lekarzy, gdyż nie ma jednego leku przynoszącego trwałe wyleczenie. Pod względem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania prym wiodą preparaty miejscowe o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. Według konsensusu postępowania terapeutycznego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego główną rolę w leczeniu wyprysku łojotokowego skóry owłosionej głowy odgrywają szampony zawierające ketokonazol, cyklopiroksolaminę lub pirytonian cynku, a zmiany zlokalizowane na skórze twarzy powinny być kontrolowane pochodnymi kalcyneuryny. W artykule omówiono etiologię, obraz kliniczny oraz najnowsze informacje dotyczące leczenia WŁ.
2019-10-22 ARTYKUŁ
4,5-letnia dziewczynka została przyjęta do szpitala z powodu odwodnienia w przebiegu nieżytu żołądkowo-jelitowego. Jak wynikało z wywiadu, 3 dni przed przyjęciem u dziecka pojawiły się wymioty, pojedyncze luźne stolce, gorączka – maksymalnie do 39°C, która słabo odpowiadała na leki przeciwgorączkowe. Młodszy brat pacjentki prezentował podobne objawy. Dziewczynka była dotychczas zdrowa, nie pozostawała pod opieką specjalistyczną, nie przyjmowała leków na stałe, była szczepiona zgodnie z podstawowym kalendarzem szczepień; bez szczepień zalecanych.

Copyright © Medyk sp. z o.o