AstraZeneca opublikowała pozytywne wstępne wyniki badań klinicznych nad szczepionką AZD1222, prowadzonych w Wielkiej Brytanii i Brazylii. Wyniki analizy okresowej potwierdzają wysoką skuteczność szczepionki AZD1222 w zapobieganiu infekcji COVID-19 – zgodnie z pierwszorzędowym punktem końcowym badania. U pacjentów przyjmujących szczepionkę nie odnotowano hospitalizacji z powodu COVID-19 ani ciężkiego przebiegu tej choroby. Szczepionkę podawano badanym w dwóch schematach dawkowania, z których jeden potwierdził jej skuteczność u 90% badanych.
Kongres odbędzie się 3–5 grudnia 2020 r., w formie online. Podczas sesji wykładowych zostaną poruszone tematy związane z leczeniem i diagnostyką zaburzeń lipidowych, zastosowaniem nutraceutyków i terapii skojarzonych, interakcji lekowych u pacjentów chorych na Covid-19 i nie tylko. Więcej informacji i cały program merytoryczny można znależć na https://ptlipid.pl/program/
Udział w Kongresie jest bezpłatny, gratyfikowany punktami edukacyjnymi, a dla osób uczestniczących w ponad połowie wykładów przewidziano oficjalne certyfikaty.
Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła rozpoczęcie badania klinicznego drugiej fazy, oceniającego związek BI 764198 – inhibitor TRPC6, kanału kationowego kontrolowanego przez receptor. Ten silny, wybiórczy inhibitor TRPC6 może łagodzić uszkodzenia płuc i zmniejszać ryzyko lub nasilenie ostrych powikłań oddechowych u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Celem leczenia BI 764198 jest ograniczenie potrzeby zastosowania respiratora, przyspieszenie powrotu do zdrowia, tj. finalnie ratowanie życia chorych.
Spółka Bristol Myers Squibb uzyskała pozwolenie Komisji Europejskiej (KE) na dopuszczenie do obrotu niwolumabu i ipilimumabu w skojarzeniu z dwoma cyklami chemioterapii w leczeniu pierwszej linii przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) u dorosłych pacjentów, których nowotwór nie wykazuje mutacji w obrębie genu EGFR ani translokacji w genie ALK. To pierwsza taka opcja leczenia udostępniona w Unii Europejskiej chorym z rakiem płuca.
Cukrzyca to choroba, w której sukces leczenia w ogromnym stopniu zależy od samego pacjenta. Mimo coraz skuteczniejszych metod farmakologicznych i znaczącej poprawy w dostępie do nowoczesnych terapii, bez korekty stylu życia i przyjęcia przez pacjenta na siebie odpowiedzialności regularnego pomiaru cukru, nie można mówić o skutecznej kontroli cukrzycy. Dlatego tak ważne jest, aby mogli liczyć na profesjonalne wsparcie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, organizator i promotor Światowego Dnia Cukrzycy, co roku wyznacza dla obchodów hasło wiodące, ukazujące rożne aspekty walki z cukrzycą. Tegoroczne hasło, w adaptacji na język polski i z aktualizacją do obecnej pandemicznej sytuacji, brzmi: Pielęgniarka liderem edukacji terapeutycznej w cukrzycy (na co dzień i w obliczu pandemii Covid-19).
Dapagliflozyna AstraZeneca jest pierwszym inhibitorem SGLT2 zatwierdzonym w UE do stosowania w niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 i bez niej. Niewydolność serca (HF) jest zagrażającą życiu chorobą przewlekłą, która uniemożliwia sercu pompowanie wystarczającej ilości krwi do organizmu. Dotyka ona 15 mln osób w UE, z których co najmniej połowa ma zmniejszoną frakcję wyrzutową, co ma miejsce, gdy mięsień lewej komory nie jest w stanie odpowiednio się kurczyć i dlatego pompuje do organizmu mniej bogatej w tlen krwi.
Skuteczność wielu nowych terapii w leczeniu raka piersi ocenia się za pomocą punktu końcowego OS. Oznacza on przeżycie całkowite, które zwykle ocenia się z perspektywy kilkuletniej. Gdyby OS był bezwzględnie wykorzystywany w badaniach klinicznych dla leków onkologicznych, to chorzy musieliby czekać nawet 10 lat lub więcej od momentu wynalezienia leku do czasu, gdy będzie on dla nich dostępny. W onkologii 10 lat ma ogromne znaczenie – u wielu chorych może dojść do przerzutów lub utraty życia. Tak jest np. w przypadku wczesnego HER2-dodatniego raka piersi, gdzie dla pacjentek z chorobą resztkową zaledwie kilka lat temu pojawiła się nowa opcja terapeutyczna. Pacjenci onkologiczni nie mają tyle czasu, by czekać na ocenę pod kątem OS – apelują lekarze i eksperci związani z ochroną zdrowia.
Zakończył się XXIV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który w tym roku miał nietypową formę. Praz pierwszy został przeprowadzony całkowicie w przestrzeni wirtualnej, trwał aż 43 dni, zgromadził rekordową liczbę uczestników, wychodząc szeroko poza środowisko kardiologiczne. Główna część Kongresu odbyła się w dniach 16-19 września, transmisja prowadzona była przez 8 godzin dziennie. Uczestnicy mieli do wyboru 5 kanałów, na których transmitowano sesje naukowe i dydaktyczne. Następnie, przez kolejnych 5 tygodni, transmitowano sesje przygotowane przez 19 sekcji i asocjacji PTK. Czasopismo „Gabinet Prywatny” było patronem medialnym Kongresu.
Prawie 70% Polaków uważa szczepienia za najskuteczniejszą metodę ochrony przed poważnymi chorobami, a niemal 80% czuje się bezpieczniej wiedząc, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym są obowiązkowe u dzieci – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Clear Communication Group na potrzeby raportu „Biotechnologia w centrum uwagi – świat medycznych technologii po COVID-19”. Jednak tylko 38,6% ankietowanych skorzystałoby z tej formy ochrony przed koronawirusem, co wyraźnie pokazuje, jak dużo obaw budzą wyniki prac firm biotechnologicznych i farmaceutycznych poszukujących skutecznego i bezpiecznego leku na COVID-19.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek przeciwwirusowy Veklury® (remdesivir) do leczenia wymagających hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Veklury jest pierwszym i jedynym zatwierdzonym przez FDA lekiem na COVID-19. Dotychczasowe dopuszczenie agencji pozwalało na stosowanie leku tylko w nagłych wypadkach. Decyzja FDA opiera się na wynikach trzech randomizowanych badań z grupą kontrolną, w tym niedawno opublikowanych końcowych wynikach badania III fazy ACTT-1, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Wykazały one, że leczenie Veklury skutkowało znaczącą poprawą kliniczną w porównaniu z placebo u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Lek Veklury jest wskazany dla pacjentów dorosłych i u młodzieży (w wieku od 12 lat i starszych oraz ważących co najmniej 40 kg) z wymagającymi hospitalizacji objawami #COVID19.
Rak jajnika zajmuje 5. miejsce wśród nowotworów złośliwych u kobiet. Rocznie na świecie dotyka on prawie 300 tys. kobiet, a liczba zgonów to 180 tys. Umieralność w Polsce jest o ponad 15% wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej. Niespecyficzne objawy opóźniają diagnozę, dlatego ok. 70% przypadków wykrywanych jest w stadium zaawansowanym, często z rozległymi przerzutami, co zmniejsza szansę 5-letniego przeżycia do 25%. Polskie pacjentki nie mają dostępu do nowoczesnych terapii stosowanych z powodzeniem w innych krajach europejskich. O tych problemach mówi dr hab. n. med. prof. PUM Anita Chudecka-Głaz, ginekolog onkolog, lekarz kierujący Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Mastocytoza to rzadkie schorzenie, występujące w przybliżeniu u 1 na 10 000 osób, z jednakową częstością u mężczyzn i u kobiet. Jest to stan, w którym dochodzi do nieprawidłowego wzrostu liczby komórek tucznych. Do najczęstszych objawów należą: pojawiające się na skórze brązowe lub czerwone plamy, guzki lub plamy swędzące, pęcherze skórne (ten objaw występuje zwykle u dzieci), nudności, bóle brzucha, biegunka i wymioty, bóle kości, zaczerwienienie skóry, spadek ciśnienia krwi oraz omdlenia. Niespecyficzne objawy choroby sprawiają, że mastocytoza wciąż stanowi spore wyzwanie diagnostyczne. W celu sprawnego postawienia prawidłowego rozpoznania często niezbędna jest ścisła współpraca lekarzy hematologów, alergologów, gastrologów i dermatologów.
Tegoroczny Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej (ESMO) przyniósł wiele istotnych doniesień z zakresu leczenia raka płuca, piersi, jajnika i prostaty. Omówione one zostały podczas konferencji zorganizowanej przez Modern Healthcare Institute oraz Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z udziałem ekspertów klinicznych - prof. Macieja Krzakowskiego – Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prof. Radosława Mądrego, dr hab. Barbary Radeckiej i dr hab. Iwony Skonecznej. Dyskusja, która wywiązała się po prezentacjach, dotyczyła rzeczywistej wartości terapii onkologicznych oraz perspektywy ich dostępności dla polskiego pacjenta. Każdy z zaproszonych ekspertów miał wolny wybór w selekcji najważniejszych ich zdaniem doniesień.
Obecnie panująca pandemia Sars-CoV-2 zaskoczyła cały świat. Żaden kraj nie był odpowiednio przygotowany do walki z epidemią na tak dużą skalę. Natomiast teraz, gdy upłynęło już kilka miesięcy, powinniśmy się przygotować na długo wyczekiwaną szczepionkę przeciw COVID-19. Testy kliniczne trwają, a gotowa szczepionka powinna być dostępna na początku 2021 r. Prawdopodobnie szczepionka, jak większość innych nowych szczepionek, będzie dostępna w fiolkach, a do wykonania immunizacji niezbędny będzie sprzęt do iniekcji w postaci igły i strzykawki. Eksperci podkreślają, że warto już dziś odpowiednio się zabezpieczyć do wykonywania masowych szczepień ochronnych, ponieważ do Polski ma trafić blisko 16 mln dawek.
Nowotwory piersi należą do najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Populacyjne ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi ok. 10%, co oznacza, że 1 na 10 kobiet zachoruje na ten nowotwór, ale kobiety obciążone genetycznie zachorują wcześniej, a ich ryzyko rozwinięcia choroby jest znacznie wyższe. Genetyka odgrywa kluczową rolę na każdym etapie walki z rakiem piersi – pozwala na określenie dziedziczności, ustalenie planu profilaktyki oraz dobór efektywnej terapii. Wystarczą 4 ml krwi albo próbka śliny, by przeprowadzić proces sekwencjonowania (czyli odczytania) genów powiązanych z nowotworami. Celem badania jest znalezienie w tych genach uszkodzeń, których obecność może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Taka wiedza może uratować życie.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o