2020-11-23 Aktualności

Szczepionka AZD1222 w zapobieganiu infekcji COVID-19

Pozytywne wstępne wyniki badań klinicznych

AstraZeneca opublikowała pozytywne wstępne wyniki badań klinicznych nad szczepionką AZD1222, prowadzonych w Wielkiej Brytanii i Brazylii. Wyniki analizy okresowej potwierdzają wysoką skuteczność szczepionki AZD1222 w zapobieganiu infekcji COVID-19 – zgodnie z pierwszorzędowym punktem końcowym badania. U pacjentów przyjmujących szczepionkę nie odnotowano hospitalizacji z powodu COVID-19 ani ciężkiego przebiegu tej choroby. Szczepionkę podawano badanym w dwóch schematach dawkowania, z których jeden potwierdził jej skuteczność u 90% badanych.

reklama GP_bezplatna
2020-11-23 Aktualności

Kongres odbędzie się 3–5 grudnia 2020 r., w formie online. Podczas sesji wykładowych zostaną poruszone tematy związane z leczeniem i diagnostyką zaburzeń lipidowych, zastosowaniem nutraceutyków i terapii skojarzonych, interakcji lekowych u pacjentów chorych na Covid-19 i nie tylko. Więcej informacji i cały program merytoryczny można znależć na https://ptlipid.pl/program/

Udział w Kongresie jest bezpłatny,  gratyfikowany punktami edukacyjnymi, a dla osób uczestniczących w ponad połowie wykładów przewidziano oficjalne certyfikaty.

2020-11-16 Aktualności

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła rozpoczęcie badania klinicznego drugiej fazy, oceniającego związek BI 764198 – inhibitor TRPC6, kanału kationowego kontrolowanego przez receptor. Ten silny, wybiórczy inhibitor TRPC6 może łagodzić uszkodzenia płuc i zmniejszać ryzyko lub nasilenie ostrych powikłań oddechowych u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Celem leczenia BI 764198 jest ograniczenie potrzeby zastosowania respiratora, przyspieszenie powrotu do zdrowia, tj. finalnie ratowanie życia chorych.

2020-11-13 Aktualności

Spółka Bristol Myers Squibb uzyskała pozwolenie Komisji Europejskiej (KE) na dopuszczenie do obrotu niwolumabu i ipilimumabu w skojarzeniu z dwoma cyklami chemioterapii w leczeniu pierwszej linii przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) u dorosłych pacjentów, których nowotwór nie wykazuje mutacji w obrębie genu EGFR ani translokacji w genie ALK. To pierwsza taka opcja leczenia udostępniona w Unii Europejskiej chorym z rakiem płuca.

2020-11-13 Aktualności

Cukrzyca to choroba, w której sukces leczenia w ogromnym stopniu zależy od samego pacjenta. Mimo coraz skuteczniejszych metod farmakologicznych i znaczącej poprawy w dostępie do nowoczesnych terapii, bez korekty stylu życia i przyjęcia przez pacjenta na siebie odpowiedzialności regularnego pomiaru cukru, nie można mówić o skutecznej kontroli cukrzycy. Dlatego tak ważne jest, aby mogli liczyć na profesjonalne wsparcie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, organizator i promotor Światowego Dnia Cukrzycy, co roku wyznacza dla obchodów hasło wiodące, ukazujące rożne aspekty walki z cukrzycą. Tegoroczne hasło, w adaptacji na język polski i z aktualizacją do obecnej pandemicznej sytuacji, brzmi: Pielęgniarka liderem edukacji terapeutycznej w cukrzycy (na co dzień i w obliczu pandemii Covid-19).

2020-11-06 Aktualności

Dapagliflozyna AstraZeneca jest pierwszym inhibitorem SGLT2 zatwierdzonym w UE do stosowania w niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 i bez niej. Niewydolność serca (HF) jest zagrażającą życiu chorobą przewlekłą, która uniemożliwia sercu pompowanie wystarczającej ilości krwi do organizmu. Dotyka ona 15 mln osób w UE, z których co najmniej połowa ma zmniejszoną frakcję wyrzutową, co ma miejsce, gdy mięsień lewej komory nie jest w stanie odpowiednio się kurczyć i dlatego pompuje do organizmu mniej bogatej w tlen krwi.

2020-11-03 Aktualności

Skuteczność wielu nowych terapii w leczeniu raka piersi ocenia się za pomocą punktu końcowego OS. Oznacza on przeżycie całkowite, które zwykle ocenia się z perspektywy kilkuletniej. Gdyby OS był bezwzględnie wykorzystywany w badaniach klinicznych dla leków onkologicznych, to chorzy musieliby czekać nawet 10 lat lub więcej od momentu wynalezienia leku do czasu, gdy będzie on dla nich dostępny. W onkologii 10 lat ma ogromne znaczenie – u wielu chorych może dojść do przerzutów lub utraty życia. Tak jest np. w przypadku wczesnego HER2-dodatniego raka piersi, gdzie dla pacjentek z chorobą resztkową zaledwie kilka lat temu pojawiła się nowa opcja terapeutyczna.  Pacjenci onkologiczni nie mają tyle czasu, by czekać na ocenę pod kątem OS – apelują lekarze i eksperci związani z ochroną zdrowia. 

2020-11-02 Aktualności

Zakończył się XXIV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który w tym roku miał nietypową formę. Praz pierwszy został przeprowadzony całkowicie w przestrzeni wirtualnej, trwał aż 43 dni, zgromadził rekordową liczbę uczestników, wychodząc szeroko poza środowisko kardiologiczne. Główna część Kongresu odbyła się w dniach 16-19 września, transmisja prowadzona była przez 8 godzin dziennie. Uczestnicy mieli do wyboru 5 kanałów, na których transmitowano sesje naukowe i dydaktyczne. Następnie, przez kolejnych 5 tygodni, transmitowano sesje przygotowane przez 19 sekcji i asocjacji PTK. Czasopismo „Gabinet Prywatny” było patronem medialnym Kongresu.

2020-10-27 Aktualności

Prawie 70% Polaków uważa szczepienia za najskuteczniejszą metodę ochrony przed poważnymi chorobami, a niemal 80% czuje się bezpieczniej wiedząc, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym są obowiązkowe u dzieci – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Clear Communication Group na potrzeby raportu „Biotechnologia w centrum uwagi – świat medycznych technologii po COVID-19”. Jednak tylko 38,6% ankietowanych skorzystałoby z tej formy ochrony przed koronawirusem, co wyraźnie pokazuje, jak dużo obaw budzą wyniki prac firm biotechnologicznych i farmaceutycznych poszukujących skutecznego i bezpiecznego leku na COVID-19.

2020-10-23 Aktualności

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek przeciwwirusowy Veklury® (remdesivir) do leczenia wymagających hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Veklury jest pierwszym i jedynym zatwierdzonym przez FDA lekiem na COVID-19. Dotychczasowe dopuszczenie agencji pozwalało na stosowanie leku tylko w nagłych wypadkach. Decyzja FDA opiera się na wynikach trzech randomizowanych badań z grupą kontrolną, w tym niedawno opublikowanych końcowych wynikach badania III fazy ACTT-1, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Wykazały one, że leczenie Veklury skutkowało znaczącą poprawą kliniczną w porównaniu z placebo u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Lek Veklury jest wskazany dla pacjentów dorosłych i u młodzieży (w wieku od 12 lat i starszych oraz ważących co najmniej 40 kg) z wymagającymi hospitalizacji objawami #COVID19.

2020-10-21 Aktualności

Rak jajnika zajmuje 5. miejsce wśród nowotworów złośliwych u kobiet. Rocznie na świecie dotyka on prawie 300 tys. kobiet, a  liczba zgonów to 180 tys. Umieralność w Polsce jest o ponad 15% wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej. Niespecyficzne objawy opóźniają diagnozę, dlatego ok. 70% przypadków wykrywanych jest w stadium zaawansowanym, często z rozległymi  przerzutami,  co zmniejsza szansę 5-letniego przeżycia do 25%. Polskie pacjentki nie mają dostępu do nowoczesnych terapii stosowanych z powodzeniem w innych krajach europejskich. O tych problemach mówi  dr hab. n. med. prof. PUM  Anita Chudecka-Głaz, ginekolog onkolog, lekarz kierujący Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

2020-10-20 Aktualności

Mastocytoza to rzadkie schorzenie, występujące w przybliżeniu u 1 na 10 000 osób, z jednakową częstością u mężczyzn i u kobiet. Jest to stan, w którym dochodzi do nieprawidłowego wzrostu liczby komórek tucznych. Do najczęstszych objawów należą: pojawiające się na skórze brązowe lub czerwone plamy, guzki lub plamy swędzące, pęcherze skórne (ten objaw występuje zwykle u dzieci), nudności, bóle brzucha, biegunka i wymioty, bóle kości, zaczerwienienie skóry, spadek ciśnienia krwi oraz omdlenia. Niespecyficzne objawy choroby sprawiają, że mastocytoza wciąż stanowi spore wyzwanie diagnostyczne. W celu sprawnego postawienia prawidłowego rozpoznania często niezbędna jest ścisła współpraca lekarzy hematologów, alergologów, gastrologów i dermatologów.

 

2020-10-19 Aktualności

Tegoroczny Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej (ESMO) przyniósł wiele istotnych doniesień z zakresu leczenia raka płuca, piersi, jajnika i prostaty. Omówione one zostały podczas konferencji zorganizowanej przez Modern Healthcare Institute oraz Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z udziałem ekspertów klinicznych - prof. Macieja Krzakowskiego – Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prof. Radosława Mądrego, dr hab. Barbary Radeckiej i dr hab. Iwony Skonecznej. Dyskusja, która wywiązała się po prezentacjach, dotyczyła rzeczywistej wartości terapii onkologicznych oraz perspektywy ich dostępności dla polskiego pacjenta. Każdy z zaproszonych ekspertów miał wolny wybór w selekcji najważniejszych ich zdaniem doniesień. 

2020-10-16 Aktualności

Obecnie panująca pandemia Sars-CoV-2 zaskoczyła cały świat. Żaden kraj nie był odpowiednio przygotowany do walki z epidemią na tak dużą skalę. Natomiast teraz, gdy upłynęło już kilka miesięcy, powinniśmy się przygotować na długo wyczekiwaną szczepionkę przeciw COVID-19. Testy kliniczne trwają, a gotowa szczepionka powinna być dostępna na początku 2021 r. Prawdopodobnie szczepionka, jak większość innych nowych szczepionek, będzie dostępna w fiolkach, a do wykonania immunizacji niezbędny będzie sprzęt do iniekcji w postaci igły i strzykawki. Eksperci podkreślają, że warto już dziś odpowiednio się zabezpieczyć do wykonywania masowych szczepień ochronnych, ponieważ do Polski ma trafić blisko 16 mln dawek.

2020-10-15 Aktualności

Genetyczne uwarunkowania raka piersi

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Nowotwory piersi należą do najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Populacyjne ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi ok. 10%, co oznacza, że 1 na 10 kobiet zachoruje na ten nowotwór, ale kobiety obciążone genetycznie zachorują wcześniej, a ich ryzyko rozwinięcia choroby jest znacznie wyższe. Genetyka odgrywa kluczową rolę na każdym etapie walki z rakiem piersi – pozwala na określenie dziedziczności, ustalenie planu profilaktyki oraz dobór efektywnej terapii. Wystarczą 4 ml krwi albo próbka śliny, by przeprowadzić proces sekwencjonowania (czyli odczytania) genów powiązanych z nowotworami. Celem badania jest znalezienie w tych genach uszkodzeń, których obecność może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Taka wiedza może uratować życie.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o