Cukrzyca to choroba, w której sukces leczenia w ogromnym stopniu zależy od samego pacjenta. Mimo coraz skuteczniejszych metod farmakologicznych i znaczącej poprawy w dostępie do nowoczesnych terapii, bez korekty stylu życia i przyjęcia przez pacjenta na siebie odpowiedzialności regularnego pomiaru cukru, nie można mówić o skutecznej kontroli cukrzycy. Dlatego tak ważne jest, aby mogli liczyć na profesjonalne wsparcie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, organizator i promotor Światowego Dnia Cukrzycy, co roku wyznacza dla obchodów hasło wiodące, ukazujące rożne aspekty walki z cukrzycą. Tegoroczne hasło, w adaptacji na język polski i z aktualizacją do obecnej pandemicznej sytuacji, brzmi: Pielęgniarka liderem edukacji terapeutycznej w cukrzycy (na co dzień i w obliczu pandemii Covid-19).
Zarówno Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, jak i Polskiemu Towarzystwu Diabetologicznemu, które jest organizatorem polskich obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, zależało nie tylko na uhonorowaniu pielęgniarek, ale i zwiększeniu powszechnej świadomości, jak wielka jest rola pielęgniarek i edukatorów diabetologicznych w skutecznej terapii cukrzycy.
Opieka nad chorym z cukrzycą ma charakter kompleksowy i wymaga współpracy wielu specjalistów. Pielęgniarki i edukatorzy diabetologiczni odgrywają tu jednak rolę wyjątkową. Podstawą skutecznej terapii, obok stosowania się do zaleceń lekarskich, jest dobre zrozumienie przez pacjenta istoty tej choroby. Wyzwaniem dla pielęgniarki diabetologicznej jest więc stała edukacja i starania,aby przekazywana wiedza skutkowała zaangażowaniem i aktywnym włączeniem się pacjenta w proces leczenia.
Pacjent po zdiagnozowaniu cukrzycy musi liczyć się z tym, że jego dotychczasowy styl życia ulegnie zmianie. Pojawią się ograniczenia i nowe zalecenia. Nie każdemu jest łatwo pogodzić się z takim stanem rzeczy. Rolą pielęgniarek i edukatorów diabetologicznych jest więc przekonanie pacjenta, że mimo niezbędnych zmian w trybie życia, z cukrzycą można żyć normalnie. Pielęgniarka diabetologiczna jest dla pacjentów mentorem. Uczy pacjenta i jego bliskich zasad samoopieki i samo pielęgnacji w domu, dostarcza wiedzy o chorobie, ale i praktycznych umiejętności, jak obsługa glukometrów, systemów ciągłego monitorowania glikemii, wstrzykiwaczy, a także postępowania w trudnych sytuacjach, jak hipoglikemia, hiperglikemia czy też zapobieganie powikłaniom.
W czasie pandemii koronawirusa, kiedy obawy i poczucie zagubienia pacjentów bywają większe niż wcześniej, wypracowane relacje zaufania i współpracy między chorymi z cukrzycą i pielęgniarkami nabierają szczególnego znaczenia.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o