2021-04-13 Aktualności

Polskie Towarzystwo Lipidologiczne we współpracy z Fundacją Życie w Zdrowiu zaprasza na pierwsze webinarium z cyklu spotkań o diecie. Tematem przewodnim spotkań będzie dieta w terapii zaburzeń lipidowych. Jakimi zasadami należy kierować się podczas dobierania zaleceń żywieniowych? Czy pacjent może – a jeśli tak, to jak – sam dobrać sobie dietę? Do wygłoszenia wykładów zaproszono czołowych ekspertów, rozpoznawalnych w Polsce, jak i na świecie – prof. Macieja Banacha (Prezesa Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego), dra Daniela Śliża (Prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia) oraz dr Katarzynę Okręglicką (Prezeskę Fundacji Życie w Zdrowiu).

Udział w webinarium jest bezpłatny: ptlipd.pl/webinar-dieta

Wydawnictwo Medyk objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

reklama GP_bezplatna
2021-04-09 Aktualności

Atakuje niespodziewanie, jej agresywny charakter często prowadzi do uszkodzenia serca, znacznie je obciążając. Ta niezwykle rzadka, wyniszczająca, wielonarządowa choroba dotyka osoby dorosłe, często jeszcze aktywne zawodowo. Jak podkreślają eksperci, kardiomiopatia w przebiegu amyloidozy transtyretynowej (ATTR-CM) to choroba pacjentów „o wielkim sercu”, ponieważ jedną z jej konsekwencji jest przerost mięśnia sercowego. To trudny przeciwnik już na etapie diagnozy – stanowi bowiem czasochłonne wyzwanie dla lekarzy. Postępuje bardzo szybko, dlatego jej wczesne rozpoznanie ma dla chorych ogromne znaczenie. 

2021-04-08 Aktualności

Dapagliflozyna to jedyny z przebadanych inhibitorów SGLT-2, który dodany do optymalnej terapii wykazał redukcję śmiertelności u pacjentów z niewydolnością serca. W opinii ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) zastosowanie dapagliflozyny to kamień milowy: poprawia rokowanie i jakość życia pacjentów oraz przyczynia się do zmniejszenia liczby hospitalizacji chorych z powodu niewydolności serca. W Polsce na niewydolność serca choruje około 1,2 mln osób, każdego roku umiera ponad 140 tys. chorych.

2021-04-01 Aktualności

Szacuje się, że prawie 50% pacjentów trafiło lub trafi na pierwsze wizyty do onkologa, chirurga onkologicznego lub radioterapeuty później niż powinno. Lczba zgonów w następstwie chorób nowotworowych może wzrosnąć nawet o 20 proc. Rak płuca jest w Polsce najczęściej występującym nowotworem złośliwym i pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Tylko około 13,5% polskich chorych na raka płuca przeżywa 5 lat od rozpoznania. Ekspertyza „Optymalizacja modelu finansowania świadczeń diagnostyczno-leczniczych w leczeniu nowotworów w celu usprawnienia ścieżki pacjenta i maksymalizacji wyników leczenia raka płuca”, przygotowany przez inicjatywę All.Can Polska, zawiera szereg praktycznych wskazówek i konkretnych rekomendacji, jak tego dokonać, również w czasie pandemii COVID-19.

2021-03-26 Aktualności

Międzynarodowy Dzień Epilepsji

Dieta ketogenna – niefarmakologiczna metoda leczenia padaczki lekoopornej

26 marca obchodzimy Lawendowy Dzień, czyli Międzynarodowy Dzień Epilepsji. To najczęstsza choroba układu nerwowego u dzieci. U ok. 75% pacjentów choroba ujawnia się przed 19. r.ż., przy czym największą zapadalność obserwuje się już w okresie niemowlęcym. U prawie co trzeciego chorego, mimo stosowanych leków, nie dochodzi do poprawy stanu zdrowia, napady utrzymują się, a jakość życia dzieci się pogarsza. Szansę na normalne życie dla tych osób może być dieta ketogenna.

2021-03-24 Aktualności

Na temat migreny, wszystkim doskonale znanej ze słyszenia, krąży bardzo wiele mitów. Wśród najczęściej powtarzanych nieprawdziwych stwierdzeń są choćby te, że migrena to zwyczajny ból głowy, który można zwalczyć zwykłą tabletką przeciwbólową, że na tę „przypadłość” nie powinno przepisywać się zwolnień lekarskich, a jej stwierdzenie przez lekarza bazuje jedynie na subiektywnej ocenie samego pacjenta. Przez powielanie tych mitów, migrena wciąż w świadomości społecznej jest postrzegana jako błahostka czy fanaberia pacjentów. Ich życie byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby mieli zapewnione skuteczne leczenie nowoczesnymi formami terapii. Jednak żadna z nich nie jest dziś refundowana w Polsce.

2021-03-24 Aktualności

W odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie powołał - pierwszy w Polsce – zespół świadczący pomoc psychoterapeutyczną  pacjentom chorującym na cukrzycę typu 1 i cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Specjaliści działają w ramach Poradni Psychologicznej i Poradni Psychiatrii.

 

Więcej: https://www.su.krakow.pl/nasz-szpital/aktualnosci/pierwsze-tego-typu-wsparcie-dla-chorych-z-cukrzyca-typu-1

2021-03-22 Aktualności

Dziś ogłoszono wyniki analizy okresowej badań III fazy prowadzonych w USA przez AstraZeneca. Dane pokazują, że szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 79% w zapobieganiu objawowemu COVID-19 oraz że w 100% chroni ona przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją. Skuteczność szczepionki była podobna we wszystkich grupach etnicznych i wiekowych. W grupie osób w wieku 65 lat i starszych, którzy stanowili ok. 20% uczestników badań, skuteczność szczepionki wyniosła 80%.

2021-03-19 Aktualności

Szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca

Stanowisko AstraZeneca po opinii EMA

Po dokonaniu oceny zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19 AstraZeneca, Europejska Agencja Leków (EMA) podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko dotyczące pozytywnego stosunku korzyści do ryzyka stosowania szczepionki. Badania przeprowadzone przez EMA i Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) z Wielkiej Brytanii wykazały, że nie ma dowodów na zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich (DVT) u osób szczepionych preparatem COVID-19 Vaccine AstraZeneca.

2021-03-18 Aktualności

Europejski Dzień Mózgu

Dla chorych na SM sprawność intelektualna równie ważna jak ruchowa

Aż 67% pacjentów z SM odczuwa zaburzenia funkcji poznawczych wywołanych atrofią mózgu, czyli zanikiem tkanki mózgowej. Tak wynika z przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundację SM-walcz o siebie raportu „Optymalizacja opieki nad pacjentami z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego (SPMS) w Polsce”.  Problem ten dotyczy w szczególności osób z postępującą postacią stwardnienia rozsianego (SPMS), która predysponuje do szybkiego rozwoju tych zaburzeń. Pacjenci z SPMS to ostatnia grupa chorych z SM w Polsce bez dostępu do skutecznej i dedykowanej tej grupie terapii, która może wpłynąć na zatrzymanie progresji choroby i tym samym atrofii mózgu.

2021-03-17 Aktualności

Przewlekła choroba nerek jest obecnie na drugim miejscu pod względem częstości występowania, jeśli chodzi o przewlekłe schorzenia w Polsce. Liczba chorych stale rośnie. Spowolnienie progresji choroby i przesunięcie w czasie dializoterapii to główne zalety nowoczesnej terapii już dostępnej dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Nowy na rynku ketoanalog aminokwasów jest refundowany i pozwala również oczekującym na przeszczep nerki na przedłużenie czasu leczenia zachowawczego zanim znajdzie się dawca nerki.

2021-03-12 Aktualności

Warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciwko COVID-19 podawanej w pojedynczej dawce, opracowanej przez Janssen, aby zapobiec infekcji COVID-19 u osób w wieku 18 lat i starszych, jest zgodne z pozytywną opinią Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków. Obowiązuje we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Dane uzyskane w czasie fazy 3. badania ENSEMBLE wykazały, że szczepionka jest dobrze tolerowana i wykazuje 67-procentową skuteczność u uczestników, którzy otrzymali szczepionkę w porównaniu z uczestnikami, którym podano placebo. Początek ochrony obserwowano od 14. dnia i utrzymywał się 28 dni po szczepieniu. Dane wykazały również, że szczepionka była skuteczna w 85% w zapobieganiu ciężkiej chorobie we wszystkich badanych regionach i wykazywała ochronę przed hospitalizacją i śmiercią związaną z COVID-19 począwszy od 28. dnia po szczepieniu.

2021-03-10 Aktualności

W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4 mln osób. Pandemia SARS-CoV-2 w znaczący sposób pogorszyła rokowania tej grupy pacjentów. Najwyższy czas położyć nacisk na poprawę prewencji pierwotnej i wtórnej oraz wczesnej diagnostyki i optymalnej terapii przewlekłej choroby nerek – mówi prof. Andrzej Oko, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Zdaniem ekspertów najpowszechniej występujące schorzenia to system naczyń połączonych. Cukrzyca skutkuje zmianami w układzie krążenia, ale także w nerkach, jako tzw. cukrzycowa choroba nerek. Nadciśnienie tętnicze może być zarówno przyczyną choroby nerek (PChN), jak i jej powikłaniem. Otyłość sprzyja rozwojowi przewlekłej choroby nerek, a jeśli pacjent ma PChN, to jest narażony na powikłania sercowo-naczyniowe.

2021-03-05 Aktualności

Mastocytoza to grupa rzadkich chorób wynikających z nadmiernego wytwarzania mastocytów, znanych też jako komórki tuczne. Niespecyficzne symptomy sprawiają, że mastocytoza wciąż stanowi wyzwanie diagnostyczne. W celu postawienia prawidłowego rozpoznania – często niezbędna jest ścisła współpraca lekarzy różnych specjalności: hematologów, alergologów, gastroenterologów i dermatologów. Rozpoznanie mastocytozy układowej nie jest łatwe, gdyż pacjent może mieć dominujące objawy ze strony przewodu pokarmowego, układu kostnego czy zaburzenia hematologiczne. Dosyć charakterystyczna jest wysypka barwnikowa, która występuje u 80% dorosłych i często jest wskazówką do dalszego działania. U każdego pacjenta z podejrzeniem mastocytozy układowej należy wykonać badanie histologiczne szpiku oraz szereg specjalistycznych badań dodatkowych. Wyróżnia się postać indolentną (tlącą się) mastocytozy, która może wymagać leczenia objawów zespołu aktywacji komórek tucznych (jeśli występują) oraz postać zaawansowaną, gdzie konieczne jest leczenie hematologiczne ze względu na uszkodzenie narządów przez naciek komórkami tucznymi. W tym ostatnim przypadku stosuje się chemioterapię lub leczenie celowane  – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, z Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, Szpitala im. A. Mielęckiego w Katowicach.

2021-03-05 Aktualności

Badania przesiewowe jaskry od 7 do 13 marca

„Polscy Okuliści Kontra Jaskra”

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania będzie można bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku jaskry. Z badań skorzystać mogą te osoby, które nie odwiedziły okulisty przez ostatni rok i nie mają tej choroby zdiagnozowanej. Akcja „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” to projekt zainicjowany i realizowany od 2017 r. przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. W akcję zaangażowały się 74 placówki z 15 województw.

Copyright © Medyk sp. z o.o