W 2021 r. obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania samorządu lekarskiego w Polsce. 2 grudnia minął wiek od utworzenia izb lekarskich. W tym czasie dwukrotnie działalność izb lekarskich była zawieszana. Za pierwszym razem w wyniku decyzji nazistowskich władz okupacyjnych podczas II wojny światowej, a następnie na mocy dekretu z 1950 roku wydanego przez władze Polski Ludowej. Odrodzenie przyszło w 1989 roku.
Grypa, krztusiec czy AIDS nie zniknęły wraz z pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2. Choroby zakaźne wymagają stałego nadzoru epidemiologicznego, w którym kluczowe znaczenie ma diagnostyka wykorzystująca nowoczesne metody molekularne. Ważne są też działania zapobiegające transmisji zakażeń, w tym szczepienia ochronne.
Wystartował plebiscyt „Lekarz z empatii”. Plebiscyt ma za zadanie uhonorować lekarki i lekarzy, którzy w swojej codziennej niełatwej i odpowiedzialnej pracy wyróżniają się pełną empatii postawą, wierzą w terapeutyczny sens dialogu z pacjentem i w to, że często empatyczny lekarz sam może być lekiem. Laureatów poznamy na wiosnę 2022 roku, a wyłoni ich Kapituła Plebiscytu, w której skład wchodzą przedstawiciele wiodących organizacji pacjenckich oraz mediów. Kandydatów do tytułu może za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.lekarzzempatii.pl zgłosić każdy, kto będąc pacjentem, otrzymał od lekarza nie tylko fachową pomoc, ale też coś więcej: gotowość wysłuchania i cierpliwego wytłumaczenia celu oraz przebiegu podejmowanego leczenia. Z okazji inauguracji plebiscytu przeprowadzono badanie na temat znaczenia relacji lekarz – pacjent, a analiza wyników pozwoliła określić 4 kluczowe wskaźniki empatii.
W maju br. zaczęło obowiązywać rozporządzenie UE 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych (MDR), które nałożyło na dystrybutorów, importerów i producentów wyrobów medycznych nowe obowiązki. Cały czas natomiast trwają prace nad wdrożeniem do polskiego prawa nowej ustawy o wyrobach medycznych, która jest niezbędna, aby rozporządzenie MDR mogło być prawidłowo stosowane w naszym kraju. Pierwsze czytanie projektu znajduje się w porządku dziennym
43. posiedzenia Sejmu. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zawiera zapisy, które będą miały negatywny wpływ na wiele grup uczestników systemu ochrony zdrowia, tj. pacjentów, szpitale, lekarzy, farmaceutów, techników dentystycznych, protetyków, podologów oraz przedsiębiorców zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi.
7 na 10 chorych na miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) w III stopniu klinicznego zaawansowania, jest leczonych niezgodnie z polskimi i międzynarodowymi wytycznymi. Brak zastosowania standardów terapeutycznych przez lekarzy, czyli jednoczasowej radiochemioterapii, zamyka pacjentom drogę do leczenia konsolidującego immunoterapią, która jest w Polsce refundowana i w istotnym stopniu wydłuża przeżycie chorych. Zdaniem autorów raportu „Jednoczasowa radiochemioterapia w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego, nieoperacyjnego raka płuca” niezbędne jest wprowadzenie zmian systemowych.
W Polsce, w związku z pandemią COVID-19, znacząco spadła wykrywalność zakażeń HIV. W szpitalach zakaźnych wielu jest seropozytywnych pacjentów diagnozowanych w bardzo późnym, niebezpiecznym dla życia stadium zakażenia, a czasem już z rozwiniętym AIDS. W najbliższych latach ich liczba może wzrosnąć – alarmuje prof. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. O testach na HIV przypomina w tym roku w Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku i Warszawie wyświetlana na fasadach budynków czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” oraz citylighty z tym samym przesłaniem. W komunikacji miejskiej w Warszawie oraz aglomeracji śląskiej obejrzeć można spoty pod wspólnym tytułem „HIV – jestem taki jak Wy”.
1 na 7 dzieci na świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. W Polsce specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje aż 630 tys. dzieci. Choć zaburzenia zdrowia psychicznego można skutecznie leczyć, większość latami pozostaje niezdiagnozowana. Niestety stan profilaktyki i dostępności specjalistycznych usług w zakresie zdrowia psychicznego jest w Polsce dramatyczny.
Zmniejszenie liczby zachorowań oraz dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich to główne cele kampanii „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”. W ramach rozpoczynającej się kolejnej edycji programu, jej organizatorzy oraz partnerzy – organizacje pacjentów i klinicyści, przeanalizowali dotychczasowe działania w tym obszarze i opracowali dziewięć postulatów dalszych zmian w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Ich realizacja pozwoli pacjentom wkraczać na ścieżkę leczenia w sposób bardziej zaplanowany, w dobrze dobranym towarzystwie specjalistów, z „paszportem molekularnym” w ręku.
Otyłość jest chorobą, którą wielu Polaków nadal lekceważy. W postrzeganiu większości społeczeństwa pozostaje ona wyłączenie defektem estetycznym czy problemem, z którym należy poradzić sobie samemu. Osoby otyłe często obarczamy winą za rozwój tej choroby. Warto przełamać bariery związane z chorobą otyłościową i zrozumieć jej prawdziwe przyczyny, a także poznać możliwości leczenia.
18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia (Smokeout Day). Niemal wszyscy wiemy, że palenie papierosów powoduje raka płuca czy krtani oraz jest szkodliwe dla serca, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest także najpoważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego. Dlatego Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, organizator kampanii RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!, zachęca do zerwania z nałogiem tytoniowym i przypomina, że obecnie dostępne są różne metody skutecznie wspierające ten wysiłek.
Jednoskładnikowa antykoncepcja nowej generacji nie zawiera estrogenu, lecz sam progestagen. Jest bezpieczniejsza, wykazuje mniej działań niepożądanych niż antykoncepcja dwuskładnikowa oraz nie powoduje ryzyka wystąpienia udaru czy zakrzepicy. Ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej rekomendowany jest przez ekspertów w czasie pandemii COVID-19 ze względu na zdarzenia prozakrzepowe u wybranych pacjentek wysokiego ryzyka.
Obowiązujące w Polsce warunki refundacji nowoczesnych terapii: stosowania inhibitorów SGLT-2 (flozyn) i analogów GLP-1 (inkretyn) w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz systemów ciągłego monitorowania glikemii w cukrzycy typu 1 są nieadekwatne do potrzeb pacjentów. Tak uważają specjaliści biorący udział w konferencji Diabetologia 2021. Chorzy na cukrzycę źle leczeni to pacjenci najbardziej narażeni m.in. na choroby sercowo-naczyniowe oraz ciężkie zakażenie SARS-CoV-2 – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD).
Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału w XI edycji Kongresu PTL, która odbędzie się 3-5 grudnia w formule online. Podczas sesji i dyskusji będzie omawiana m.in. tematyka dotycząca epidemiologii zaburzeń lipidowych w Polsce oraz zaburzeń lipidowych w codziennej praktyce klinicznej. Moderatorami sesji będą: prof. Maciej Banach, prof. Barbara Cybulska, prof. Aleksandra Uruska i prof. Tadeusz Osadnik. Patronem medialnym Kongresu jest wydawnictwo Medyk.
Podczas tegorocznego kongresu European Society of Medical Oncology przedstawiono pracę prognozującą trendy w zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów w Europie w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Przewiduje się, że pomiędzy 2020 a 2040 rokiem zachorowalność na nowotwory w Europie wzrośnie o 21% (w zakresie 5% w przypadku raka jądra do 35% w przypadku międzybłoniaka opłucnej).
W szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu dokonano (3 listopada) przełomowego zabiegu przezskórnej, nieodwracalnej elektroporacji IRE metodą NanoKnife u pacjentki z nowotworem złośliwym trzustki, czyli niszczenia komórek rakowych przy pomocy zmiennego pola elektrycznego. Poza Wrocławiem ta nowoczesna procedura leczenia raka trzustki, dostępna jest w zaledwie kilku ośrodkach w Polsce.Przeprowadzony w dolnośląskiej placówce zabieg to nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia, dostępna dla pacjentów zmagających się m. in. z guzem trzustki, wątroby, nerek czy rakiem prostaty, zaaprobowana przez FDA w 2009 r. System NanoKnife niszczy komórki nowotworowe poprzez oddziaływanie na nie prądem o wysokim napięciu.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o