2022-11-07 Aktualności

5 listopada 1985 r. prof. Zbigniew Religa wraz z prof. Andrzejem Bochenkiem i prof. Marianem Zembalą przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca. Był to wielki sukces i przełom medycyny. Ten wyjątkowy dzień wspomina prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek, który obecnie jest konsultantem ds. kardiochirurgii Grupy American Heart of Poland.

Pierwszy pacjent, u którego przeszczepiono serce w Zabrzu, był rolnikiem z Krzepic i miał krańcową postać niewydolności serca. Dawcą był młody mężczyzna, u którego na skutek wypadku samochodowego stwierdzono śmierć mózgu.

reklama GP_bezplatna
2022-11-04 Aktualności
Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału w tegorocznej XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. W programie dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne, ogromna ilość wiedzy oraz najnowszych informacji przeznaczonych zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w wydarzeniu stacjonarnym przygotowanych zostało prawie 200 miejsc w kompleksie hotelowym w Łodzi. Kongres transmitowany będzie także na stronie organizatora.
Trzy dni sesji wykładowych wraz z panelami dyskusyjnymi na żywo będą dostępne bez opłat wstępnych oraz w pełni online w dniach 2-4 grudnia.
Rejestracja uczestników: https://kongres2022.ptlipid.pl
Patronem medialnym tego wydarzenia jest czasopismo "Gabinet Prywatny" (wydawnictwo Medyk).
2022-11-02 Aktualności
Forum Młodych Lekarzy Rodzinnych odbędzie się 5-6 listopada w Katowicach (Hotel Park Inn by Radisson). To okazja do spotkania i poszerzenia praktycznej wiedzy przekazywanej przez lekarzy rodzinnych. Wykład inauguracyjny "Szerokie horyzonty, czyli w podróż po medycynę rodzinną" poprowadzi prof. dr hab. Adam Widak. Oprócz wykładów podczas Forum odbędą się też warsztaty:
– Stetoskop XXI wieku, czyli podstawy USG point of care w gabinecie lekarza rodzinnego
– Insulinoterapia w POZ
– Otoskopia w praktyce lekarza rodzinnego.
 
Patronem medialnym tego wydarzenia jest czasopismo "Gabinet Prywatny" (wydawnictwo Medyk).
Więcej informacji oraz rejestracja uczestników: https://mlodzilekarzerodzinni.pl/forum-2022/
 
 
 
 
2022-10-24 Aktualności

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Zastrzeżenia związków zawodowych i organizacji pracodawców

Podczas posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia wszystkie związki zawodowe oraz organizacje pracodawców przyjęły stanowisko w sprawie trybu procedowania zmian legislacyjnych dotyczących systemowych rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia. Zastrzeżenia przedstawicieli pracowników i pracodawców dotyczą projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz projektu rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy. Uznali tę pierwszą regulację za niekorzystną dla pacjentów i świadczeniodawców.

2022-10-21 Aktualności

Od 1 listopada 2022 r. leczenie inklisiranem dorosłych pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną oraz pacjentów bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego z podwyższanym stężeniem cholesterolu LDL będzie w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia po zakwalifikowaniu pacjentów do programu lekowego. Inklisiran jest pierwszym zarejestrowanym w Europie i jedynym w swojej klasie lekiem siRNA (małym interferującym RNA) obniżającym stężenie cholesterolu frakcji LDL (lipoproteiny o małej gęstości), tzw. złego cholesterolu.

2022-10-20 Aktualności

Od 1 listopada pacjenci z  postacią ciężką atopowego zapalenia skóry (AZS) będą mieli dostęp do refundowancych nowoczesnych terapii.  Rozszerzono także dostęp do leczenia o młodsze grupy wiekowe. Wśród nowych terapii znalazł się m.in. upadacytynib, który może być stosowany już od 12. r.ż. Lek w sposób selektywny hamuje reakcję zapalną na poziomie komórkowym, blokując kinazy janusowe (JAK). Ma również dogodną dla pacjenta formę przyjmowanej raz dziennie tabletki. Badania potwierdziły, że wykazuje on wysoką skuteczność i prowadzi do ustępowania zmian skórnych, świądu oraz znacznie poprawia jakość życia pacjentów.

2022-10-19 Aktualności

Warszawskie spotkanie z cyklu Plagi polskie 2022 odbędzie się 29 października 2022 r. o godz. 9:00 w hotelu Novotel Airport przy ul. 1 Sierpnia 1. W programie konferencji zaplanowane zostały tematy z zakresu kardiologii, diabetologii, metabolizmu i pulmonologii. Omówione będą także interesujące nowości lekowe. Cykl kierowany jest przede wszystkim do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji.

2022-10-19 Aktualności

Na listopadowej liście refundacyjnej znalazł się program lekowy dedykowany chorym na zaawansowanego raka pęcherza moczowego (B.141 – Leczenie pacjentów z rakiem urotelialnym). Lekarze będą mogli leczyć pacjentów z tym nowotworem w sposób zgodny ze światowymi standardami. Chorzy, u których uzyskano kontrolę choroby chemioterapią, będą mogli otrzymać innowacyjną immunoterapię, która istotnie opóźnia progresję choroby i wydłuża czas przeżycia. Utworzenie programu lekowego dla pacjentów z rakiem pęcherza było jedną z pilnych zmian, które rekomendowali autorzy opublikowanego w tym roku raportu „Sytuacja pacjenta z rakiem pęcherza moczowego – aktualne wyzwania”, opracowanego przez Fundację Wygrajmy Zdrowie, pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

2022-10-14 Aktualności

Co ósma kobieta w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: rak piersi. W październiku, Miesiącu Świadomości Raka Piersi, #Koalicjadlażycia Osób z Mutacją w Genach BRCA przypomina o tym, że samobadanie piersi i czujność onkologiczna powinny towarzyszyć nam przez cały rok, bo wcześnie wykryty rak piersi to szansa na całkowite wyleczenie. Do szybkiej wizyty u lekarza powinny skłonić: wyciek, wciągnięcie brodawki, zmiana jej kształtu czy zrogowacenie, zmiana rozmiaru lub kształtu piersi, pojawiające się w niej wgłębienia, zaczerwienienia i wciągnięcie skóry na piersi, owrzodzenie skóry piersi i nabrzmiałe żyły.

2022-10-13 Aktualności

Rak płuca u większości chorych rozwija się z powodu palenia papierosów. Wśród chorych na raka płuca kilka procent stanowią jednak osoby, które nigdy nie paliły i nie były narażone na bierne wdychanie dymu tytoniowego. Od kilkunastu lat trwają badania nad wpływem zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza pyłami o cząsteczce mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM2,5), na rozwój raka płuca. Na tegorocznym kongresie European Society for Medical Oncology przedstawiono teorię rozwoju raka płuca spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza. 

2022-10-12 Aktualności

Obchody Światowego Dnia Reumatyzmu zainicjowały międzynarodowe środowiska osób chorych. Od 1996 r. dzień ten poświęcony jest problemom zdrowotnym pacjentów żyjących z chorobami reumatycznymi. Szacuje się, że liczba chorych wynosi około 50 mln na całym świecie. Choroby reumatyczne to grupa schorzeń charakteryzujących się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, spowodowanymi najczęściej reakcją autoimmunologiczną.

 

2022-10-11 Aktualności

Spotkanie odbędzie się 22 października 2022 r. w hotelu Vienna House Easy Katowice przy ul. Sokolskiej 24. Ponownie lekarze POZ spotkają się, aby wymieniać doświadczenia i opinie dotyczące tematyki najczęściej występujących w populacji Polski schorzeń.  W programie konferencji zaplanowane zostały tematy z zakresu kardiologii, diabetologii, metabolizmu i pulmonologii. Omówione będą także interesujące nowości lekowe.

2022-10-10 Aktualności

Zdrowie psychiczne w pracy

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznegp

Długie zwolnienia lekarskie, wolniejsze wykonywanie zadań czy brak zaangażowania to znak, że w życiu pracownika może dziać się coś złego. Dla pracodawców jest to trudna sytuacja. Z jednej strony chodzi o troskę, ale z drugiej jego zmienione zachowanie może być powodem konfliktów w zespole czy spadku efektywności. Dostęp do pomocy psychologicznej w firmach to coraz bardziej powszechna forma wsparcia – wskazuje Katarzyna Leśniak z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA Grupy LUX MED. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to dobra okazja, by sprawdzić, czy w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się osoby potrzebujące wsparcia.

2022-10-05 Aktualności

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) jest najczęstszą postacią chorób zakaźnych układu nerwowego, wywoływanych przez bakterie – meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae typu B, a także wirusy, rzadziej pasożyty lub grzyby. Jeszcze przed pandemią COVID-19, ZOMR było przyczyną śmierci około 236 000 osób na świecie w skali roku. Poza poważnymi powikłaniami, do których może doprowadzić, chorobę tę charakteryzuje także wysoki wskaźnik śmiertelności. Walka z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych stała się przedmiotem globalnej strategii WHO. Jednym z głównych celów zarysowanych przez organizację do 2030 r. jest zmniejszenie o 50% liczby przypadków bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, którym można zapobiec dzięki szczepieniom.

2022-10-04 Aktualności

Svante Pääbo został nagrodzony za odkrycia dotyczące genomów wymarłych hominidów i ewolucji człowieka. To odkrycie komentują ekspertki i eksperci z centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego. 

Copyright © Medyk sp. z o.o