2022-10-14 Aktualności

Co ósma kobieta w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: rak piersi. W październiku, Miesiącu Świadomości Raka Piersi, #Koalicjadlażycia Osób z Mutacją w Genach BRCA przypomina o tym, że samobadanie piersi i czujność onkologiczna powinny towarzyszyć nam przez cały rok, bo wcześnie wykryty rak piersi to szansa na całkowite wyleczenie. Do szybkiej wizyty u lekarza powinny skłonić: wyciek, wciągnięcie brodawki, zmiana jej kształtu czy zrogowacenie, zmiana rozmiaru lub kształtu piersi, pojawiające się w niej wgłębienia, zaczerwienienia i wciągnięcie skóry na piersi, owrzodzenie skóry piersi i nabrzmiałe żyły.

Niezależnie od samobadania piersi raz w roku warto jest udać się do lekarza ginekologa na wizytę kontrolną m.in. w celu wykonania badania palpacyjnego piersi. U kobiet w wieku 20-50 lat metodą profilaktyki wtórnej w kierunku raka piersi jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego, natomiast u kobiet w wieku od 50 lat, ze względu na zmianę struktury piersi, zalecanym badaniem jest mammografia. Można ją wykonywać bezpłatnie w ramach programu profilaktyki raka piersi w gabinetach specjalistycznych lub tzw. mammobusach.

 

Czujność onkologiczna

Wyjątkową czujność onkologiczną powinny zachować kobiety, które mają tzw. obciążony wywiad rodzinny pod względem występowania nowotworów złośliwych, szczególnie jeśli występowały przypadki nowotworów BRCA-zależnych, tj. rak piersi, jajnika, trzustki czy prostaty. Mutacje w genach BRCA mogą być dziedziczne i wtedy istotnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi i inne nowotwory BRCA zależne. Osoby te – pamiętajmy, że rak piersi dotyczy głównie, ale nie tylko, kobiet – w przypadku potwierdzenia obecności mutacji BRCA1/2 lub w innych genach ryzyka, a także w przypadku silnie obciążonego wywiadu, gdy nie udało ustalić podłoża genetycznego, mogą być objęte specjalnymi działaniami profilaktycznymi – mówi dr n. med. Małgorzata Stawicka-Niełacna.

5-10% raków piersi jest związana z dziedzicznymi mutacjami, w tym mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2. Świadomość ich posiadania to wiedza, która może uratować życie. Należy pamiętać, że czujność onkologiczna to nie tylko obserwacja własnego ciała i regularne badania, ale też świadomość, że wystąpienie zachorowań na niektóre nowotwory w rodzinie powinna skłonić nas do sprawdzenia, czy nie należymy do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania ze względu na obciążenie genetyczne.

Nieprawdą jest, że na raka piersi nie chorują kobiety w ciąży i karmiące. To powszechny mit, który powielany sprawia, że u niektórych kobiet moment postawienia diagnozy odsuwany jest o kilka czy kilkanaście miesięcy, co w przypadku rozwoju procesu nowotworowego może nieść katastrofalne skutki. Wykonywanie badania USG w ciąży i po ciąży jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.

 

Wykrycie zmiany chorobowej, nawet w późniejszym stadium, nie oznacza, że leczenie skazane jest na porażkę. Rozwój medycyny i nowoczesnych leków pozwala wielu pacjentkom cieszyć się życiem długo po diagnozie.

Copyright © Medyk sp. z o.o