Celiakia to przewlekła autoimmunologiczna ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym, w której wskutek spożywania glutenu – białka obecnego m.in. w pszenicy, życie i jęczmieniu dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego i w efekcie uszkodzenia kosmków jelita cienkiego. Celiakia może wystąpić w każdym wieku i nie zawsze manifestować się objawami z przewodu pokarmowego (takimi jak ból brzucha, przewlekła biegunka, wzdęcia czy zaparcia), co bardzo utrudnia jej diagnozę. Szacuje się, że w Polsce na celiakię cierpi nawet 380 tys. osób, z czego aż 90–95% nie ma o tym pojęcia.
– W celiakii w wyniku reakcji organizmu na gluten dochodzi do immunologicznego zniszczenia kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie – tłumaczy dr hab. n med. prof. WUM Piotr Dziechciarz, przewodniczący Sekcji Celiakalnej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. – W konsekwencji dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych i różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną formą leczenia jest ścisła, dożywotnia dieta bezglutenowa.
Sezon infekcyjny 2024/2025 powoli dobiega końca. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że na grypę zachorowało ponad 2 mln osób, a tygodniowa liczba przypadków dochodziła nawet do 300 tys. W pierwszym kwartale 2025 r. liczba inwazyjnych chorób pneumokokowych (IChP) wzrosła o 7% względem analogicznego okresu 20204 r. Zachorowań na krztusiec było aż 35 razy więcej niż w 2023 r. Niepokojącym zjawiskiem jest jednoczesny spadek zainteresowania szczepieniami ochronnymi, mimo rosnącej liczby zachorowań. W bieżącym sezonie wykonano o 7% mniej szczepień przeciw grypie w porównaniu z rokiem poprzednim, a całkowita liczba zaszczepionych spadła poniżej 2 mln. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych ostrzegają, że jeśli ta tendencja się utrzyma, sytuacja epidemiologiczna może ulec dalszemu pogorszeniu. Konieczne jest podjęcie działań zwiększających świadomość społeczną oraz poprawiających dostępność szczepień.
W maju odbędą się dwa spotkania z cyklu bezpłatnych, interdyscyplinarnych konferencji dla lekarzy rodzinnych i POZ: Plagi polskie 2025. Organizatorzy zapraszają we wtorek 13 maja 2025 r. do Rzeszowa oraz 27 maja 2025 r. do Katowic.
Cykl konferencji Plagi polskie 2025 skierowany jest do lekarzy rodzinnych oraz pracowników podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), których codzienna praktyka wymaga kompleksowego podejścia do pacjentów. W programie konferencji znajdą się wykłady i sesje prowadzone przez wybitnych specjalistów z dziedzin: neurologii, kardiologii, diabetologii oraz pulmonologii. Przedstawiane są najnowsze doniesienia naukowe, aktualne rekomendacje oraz praktyczne aspekty diagnostyki i leczenia schorzeń powszechnie występujących w polskiej populacji.
Konferencje poprzedzą warsztaty "Zawroty głowy w gabinecie lekarza rodzinnego", które skupią się na praktycznym podejściu do diagnostyki różnicowej zespołów przedsionkowych. Uczestnicy poznają skuteczne manewry lecznicze stosowane w terapii zawrotów głowy, takie jak manewr Gufoniego, Epleya i Yacovino. Dodatkowo omówione zostaną różne metody terapeutyczne dla zawrotów głowy niezwiązanych z BPPV. Warsztaty łączą teorię z praktyką, zapewniając uczestnikom cenne umiejętności do wykorzystania w codziennej pracy.
Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi. Szczegółowe informacje oraz bezpłatna rejestracja dostępne są na stronie internetowej: www.plagi.edu.pl
Patronem medialnym konferencji jest czasopismo "Gabinet Prywatny".
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, które weszło w życie 5 maja tego roku, testy na HIV stały się świadczeniem gwarantowanym z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że lekarze POZ będą mogli je zlecać pacjentom. Testy będą realizowane w ramach programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”.
Jak twierdzą eksperci, aż 17% osób żyjących z HIV w Polsce nie ma świadomości zakażenia. To oznacza, że nie leczą się i mogą zakażać innych. Zmieniony program „Moje zdrowie” oznacza wcześniejsze wykrycie zakażenia, a co za tym idzie – skuteczne leczenie osób żyjących z HIV, ich normalne funkcjonowanie i długość życia porównywalną do reszty populacji.
Alergie wziewne to problem coraz większej liczby dzieci. Wśród najczęstszych alergenów znajdują się pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie oraz roztocze kurzu domowego. Kontakt z tymi czynnikami może wywoływać szereg uciążliwych objawów, a w wyniku tzw. marszu alergicznego może prowadzić do rozwoju astmy alergicznej. Ten proces można jednak zatrzymać – dzięki skutecznemu leczeniu przyczynowemu możliwa jest nie tylko poprawa jakości życia najmłodszych pacjentów, ale i zahamowanie rozwoju astmy. W Światowym Dniu Astmy warto przypomnieć o konieczności rozszerzenia dostępności skutecznego leczenia przyczynowego alergii wziewnych. Dzięki immunoterapii można nie tylko znacząco poprawić jakość życia dzieci i ich rodzin, ale także skutecznie zapobiegać astmie alergicznej w przyszłości.
Kampania społeczno-edukacyjna „Zaszczep się wiedzą” od dekady konsekwentnie buduje mosty między rzetelną wiedzą a nowoczesnymi formami przekazu w mediach i internecie. Powstała w 2015 r. jako odpowiedź na rosnące zagrożenie dezinformacją, która podważa zaufanie do szczepień i osiągnięć współczesnej medycyny. Dziś „Zaszczep się wiedzą” to jedna z największych platform rzetelnych informacji o szczepieniach w Polsce z aktywnymi profilami w mediach społecznościowych – Facebooku, X, Instagramie i LinkedIn. Na przestrzeni lat akcja nawiązała 40 partnerstw, m.in. z instytucjami publicznymi, towarzystwami naukowymi i mediami. Odpowiadała za przygotowanie materiałów edukacyjnych dla każdych grup wiekowych.
Pomimo sukcesów w edukacji i budowaniu świadomości, twórcy kampanii nie ukrywają, że zagrożenie narasta: Fake newsy i dezinformacja zatruwają umysły, stając się narzędziem współczesnej wojny hybrydowej.
Jubileusz kampanii to nie tylko czas podsumowań, ale i nowy etap działania: rozwijania nowych form komunikacji, sięgania po innowacyjne narzędzia edukacyjne i jeszcze szerszego angażowania społeczności.
Europejski Tydzień Szczepień to doskonała okazja, by przypomnieć o ogromnym znaczeniu szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych. W ostatnich latach obserwujemy niepokojący powrót odry czy krztuśca, które jeszcze do niedawna zdawały się być pod kontrolą. W niektórych województwach poziom zaszczepienia dzieci przeciwko nim spadł poniżej 90%, co może potencjalnie tworzyć ryzyko epidemiczne.
Szczepienia to pewna inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich. Ta prosta i bezpieczna metoda profilaktyki chroni nas przed skutkami ataków wirusów i bakterii, w tym długotrwałymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i jakości życia.
Ekspertka Medicover lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych, specjalista medycyny rodzinnej oraz specjalista epidemiologii, przypomina i ostrzega:
25 kwietnia to Międzynarodowy Dzień DNA, ustanowiony na cześć dwóch fundamentalnych osiągnięć w nauce: odkrycia struktury DNA oraz ukończenia projektu poznania ludzkiego genomu. Wiedza na temat struktury DNA umożliwiła poznanie mechanizmów patogenezy wielu chorób, w tym np. nowotworów. Rozwinęły się badania diagnostyki genetycznej pozwalające na ocenę wielu zaburzeń genetycznych (mutacji) w organizmie człowieka. Niestety, tylko część z tych badań jest dostępna dla pacjentów onkologicznych. Środowisko apeluje o dostęp do badań kompleksowego profilowania genomowego (CGP-NGS) w wybranych nowotworach, a także o zwiększony dostęp do obecnie refundowanych badań genetycznych, wykonywanych z krwi obwodowej (badania zmian germinalnych oraz somatycznych z ctDNA).
DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy został wyizolowany po raz pierwszy w 1869 r. przez Fryderyka Mieschera. W 1953 r. Francis Crick i James Watson postanowili zbadać strukturę DNA, za co w 1962 r. zostali uhonorowani Nagrodą Nobla za przedstawienie modelu podwójnej helisy DNA. Choć teoretyczny model był znany od dawna, dopiero w 2012 r. dzięki zdjęciom z mikroskopu elektronowego wykonanym przez Enzo di Fabrizio można było ujrzeć strukturę DNA na własne oczy. Milowym krokiem w nauce był projekt poznania ludzkiego genomu (Human Genome Project) – kierował nim Francis S. Collins, a uczestniczyły w nim setki badaczy z różnych państw. Naukowcy poznali sekwencje wszystkich par zasad, z których zbudowany jest ludzki genom i zidentyfikowali funkcjonalne geny. Odkrycia te ujawniły, że gemom człowieka posiada około 30 000 genów, z czego 20 000–25 000 koduje białka.
Czerwony ryż drożdżowy to produkt otrzymywany w wyniku fermentacji grzybów Monascus purpureus na białym ryżu. Jest sprzedawany w postaci suplementu diety, reklamowany jako środek pomagający w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Zawiera naturalnie występującą w nim monakolinę K, substancję czynną identyczną z substancją leczniczą z grupy statyn – lowastatyną. Stosowanie lowastatyny wiąże się z różnymi działaniami niepożądanymi ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz wątroby, które mogą prowadzić do poważnych problemów, jeśli pacjenci nie są monitorowani. Do 2022 r. dopuszczalna zawartość monakoliny w porcji wynosiła 10 mg, co równało się ilości w leku, dlatego decyzją Komisji Europejskiej (UE) 2022/8601 ograniczono jej maksymalne dzienne spożycie do mniej niż 3 mg. 28 lutego 2025 r. w EFSA Journal2 ukazała się opinia naukowa Panelu ds. żywienia, nowych produktów spożywczych i alergenów pokarmowych (NDA), w której EFSA powtórzyła obawy dotyczące bezpieczeństwa monakolin z czerwonego ryżu drożdżowego. Panel NDA poddał analizie nowe dane naukowe, dotyczące m.in. składu suplementów, spożycia monakolin z innych źródeł, biodostępności in vitro i cytotoksyczności w porównaniu z innymi statynami, a także dotyczące nadzoru nad żywnością i badania kliniczne.
Podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej prof. Andrzej Bochenek, wybitny kardiochirurg, został uhonorowany Wawrzynem Lekarskim. To wyróżnienie nadawane przez samorząd lekarski osobom cieszącym się uznaniem środowiska za dorobek zawodowy i postawę etyczną.
– Wyróżnienie Śląskiej Izby Lekarskiej ma dla mnie szczególne znaczenie. Jestem prawdziwym Ślązakiem, który całe życie pracował dla tego regionu. To tu panuje etos pracy, który pozwolił mi na rozwijanie umiejętności. To tu spotkałem swoich mistrzów, którzy mnie wszystkiego nauczyli i w odpowiednim momencie potrafili powiedzieć, że przyszedł czas, abym poszedł dalej – powiedział prof. Andrzej Bochenek, odbierając wyróżnienie z rąk Zygfryda Wawrzynka, wybitnego lekarza i sławy polskiej radiologii.
W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób. Co roku diagnozę tę słyszy nawet 8 tys. – coraz młodszych – pacjentów. Organizacja diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona w Polsce wymaga dużych zmian systemowych, jak podkreślają eksperci Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. W leczeniu tej choroby konieczna jest współpraca wielu specjalistów, m.in.: neurologa, psychiatry, psychologa, logopedy, dietetyka, urologa i rehabilitanta. Opieka nad pacjentami powinna być skoordynowana w wybranych centrach referencyjnych i obejmować wszystkie elementy terapii – leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne i wyspecjalizowaną rehabilitację – dostosowane do różnych etapów choroby. Dzisiejszy system jest niejasny, pacjenci gubią się w nim, a często wręcz rezygnują z leczenia. Niezbędna jest też rewizja planu finansowego NFZ w obszarze programów lekowych.
W Polsce aż 9 na 10 kobiet leczonych chemioterapią z powodu raka piersi doświadcza skutków ubocznych tej terapii. Chemioterapia jest często rutynowo zalecana pacjentkom z rakiem piersi po operacji jako tzw. leczenie uzupełniające. Jednak z badań naukowych wynika, że korzyść kliniczną odnosi z niej tylko ograniczona grupa pacjentek. Testy wielogenowe pozwalają ustalić, czy dana pacjentka odniesie korzyść z chemioterapii, czy też nie. Jednak tylko co trzecia pacjentka kwalifikująca się do wykonania takiego badania słyszała o jego istnieniu – tak wynika z najnowszego raportu „Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce”, przygotowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia wraz z Fundacją OnkoCafe – Razem Lepiej, Fundacją OmeaLife oraz Federacją Stowarzyszeń „Amazonki”.
Jedynie 30% dorosłych Polaków jest zadowolonych ze swojego zdrowia, a negatywnie ocenia je 6% z nas. Największą satysfakcję deklarują osoby w latach 1995–2010 (tzw. pokolenie Z) – aż 40% osób w tej grupie ocenia swój stan zdrowia pozytywnie. Na drugim miejscu znajdują się osoby urodzone w latach 1981–1994 (tzw. milenialsi), wśród których 33% jest zadowolonych ze swojego zdrowia. Najmniej optymistycznie sytuację postrzegają osoby urodzone w latach 1965–1980 (tzw. pokolenie X) oraz mające ponad 55 lat (tzw. pokolenie boomersów) – w tych grupach odsetek osób zadowolonych wynosi odpowiednio 28% i 27%. Oni też najgorzej oceniają swój stan zdrowia – negatywnie postrzega go 9% członków generacji X i 8% przedstawicieli boomersów. Takie są wyniki badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden (wrzesień 2024 r.).
Firma MSD ogłosiła (26 marca), że Komisja Europejska (KE) dopuściła do obrotu produkt leczniczy CAPVAXIVE® (21-walentną skoniugowaną szczepionkę przeciwko pneumokokom) we wskazaniu do czynnego uodparniania osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie inwazyjnej i zapaleniu płuc wywoływanym przez bakterie Streptococcus pneumoniae (ochrona przeciw następującym serotypom: 3, 6A, 7F, 8, 9N, 10A, 11A, 12F, 15A, 15B, 15C, 16F, 17F, 19A, 20A, 22F, 23A, 23B, 24F, 31, 33F i 35B). CAPVAXIVE to szczepionka przeciwko pneumokokom opracowana z myślą o zapewnieniu ochrony osób dorosłych przed serotypami odpowiedzialnymi za większość przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP). Dopuszczenie do stosowania produktu leczniczego CAPVAXIVE przez KE opiera się na danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i immunogenności pochodzących z programu badań klinicznych fazy III STRIDE.
Około 30% pacjentów z padaczką zmaga się z padaczką lekooporną. Nowoczesne leki są jednak w stanie znacząco ograniczyć liczbę napadów padaczkowych także u tych pacjentów, a im szybciej zostaną włączone do schematu farmakoterapii, tym ich skuteczność jest większa. Zmniejszenie częstotliwości napadów i złagodzenie ich przebiegu przekłada się na jakość życia osób chorych na padaczkę i pozwala im na w miarę normalne funkcjonowanie w rodzinie, w pracy i w społeczeństwie. Od marca 2023 r. refundacją objęty jest nowoczesny lek stosowany w leczeniu padaczki lekoopornej ogniskowej – cenobamat. To substancja o unikalnym podwójnym mechanizmie działania, który powoduje, że lek ten jest skuteczny zarówno w zapobieganiu napadom drgawkowym, jak i w ograniczaniu szerzenia się napadu.
– Bardzo cieszymy się, że cenobamat ponownie znalazł się na liście leków refundowanych – obowiązującej od kwietnia 2025 r. – na tych samych zasadach co poprzednio. Jako pacjenci dziękujemy Ministerstwu Zdrowia za tę niezwykle ważną dla nas decyzję – mówi Alicja Lisowska, prezeska Fundacji Epi-Bohater.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o