2025-04-04 Aktualności

Jak chorują Polacy?

Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia

Jedynie 30% dorosłych Polaków jest zadowolonych ze swojego zdrowia, a negatywnie ocenia je 6% z nas. Największą satysfakcję deklarują osoby w latach 1995–2010 (tzw. pokolenie Z) – aż 40% osób w tej grupie ocenia swój stan zdrowia pozytywnie. Na drugim miejscu znajdują się osoby  urodzone w latach 1981–1994 (tzw. milenialsi), wśród których 33% jest zadowolonych ze swojego zdrowia. Najmniej optymistycznie sytuację postrzegają osoby urodzone w latach 1965–1980 (tzw. pokolenie X) oraz mające ponad 55 lat (tzw. pokolenie boomersów) – w tych grupach odsetek osób zadowolonych wynosi odpowiednio 28% i 27%. Oni też najgorzej oceniają swój stan zdrowia – negatywnie postrzega go 9% członków generacji X i 8% przedstawicieli boomersów. Takie są wyniki badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden (wrzesień 2024 r.).

Jak pokazało badanie, tylko 24% Polaków ma wykupioną polisę zdrowotną. Dla 55% osób posiadających polisę na życie i zdrowie daje ona realne poczucie bezpieczeństwa.

 

Źródła wiedzy o zdrowiu i reakcje na problemy ze zdrowiem

Ponad połowa dorosłych Polaków czerpie wiedzę o zdrowiu głównie od swoich lekarzy prowadzących oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Pozostałe źródła informacji są zdecydowanie mniej popularne – mniej niż 1 na 5 respondentów szuka porad zdrowotnych w internecie, a mniej niż 15% zasięga opinii u bliskich i znajomych. Im starsi Polacy, tym częściej to właśnie lekarz jest dla nich głównym źródłem informacji o zdrowiu. Wśród przedstawicieli pokolenia  Z korzysta z jego porad 40% osób, podczas gdy w grupie boomersów odsetek ten sięga 65%. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ starsze osoby częściej odwiedzają lekarzy pierwszego kontaktu. Ciekawostką jest to, że przedstawiciele pokolenia Z rzadziej niż starsze generacje szukają wiedzy zdrowotnej w internecie – robi to tylko 10% z nich (vs. 21% dla millenialsów i 18% dla pokolenia X). Za to częściej pytają o rady rodzinę i znajomych – aż 30%.                    

W przypadku odczuwania pierwszych niepokojących objawów zdrowotnych, najpierw zapisujmy się do lekarza (36%). 1 na 5 z nas zazwyczaj podejmuje próbę samodzielnego leczenia (20%) i tyle samo osób sięga po pomoc medyczną dopiero wtedy, gdy objawy nasilają się lub stają się nie do zniesienia. W reakcji na dolegliwości sprawdza objawy w internecie 17% badanych, a radzi się rodziny lub znajomych 6%.

Patrząc na różne pokolenia, w razie problemów zdrowotnych udaje się do lekarza blisko połowa osób z najstarszego pokolenia (49%). Najmłodsze grupy wiekowe znacznie rzadziej decydują się na wizytę – w przypadku millenialsów i pokolenia Z odsetek ten jest aż o połowę mniejszy (kolejno 25% i 24%).  Wśród przedstawicieli pokolenia X odsetek ten wynosi nieco ponad 35%.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o