W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba chorych na czerniaka gwałtownie wzrosła. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w 2016 r. w Polsce odnotowano 3666 przypadków zachorowań na czerniaka oraz 1386 zgony. Raport "Leczenie czerniaka w Polsce. Krok od standardów terapeutycznych" dowodzi, że dzięki wdrożeniu na odpowiednim etapie skutecznego leczenia adjuwantowego (uzupełniającego), możliwa jest poprawa tych statystyk oraz zmniejszenie kosztów leczenia. Najważniejszym celem leczenia czerniaka jest uniknięcie wznowy oraz wydłużenie życia chorych. Dla pacjentów z miejscowo zaawansowaną postacią czerniaka (III i IV stopnia) istnieje nowoczesne leczenie w postaci tzw. leczenia adjuwantowego. Stosowane jest ono po wycięciu zmiany nowotworowej, zanim pojawi się nawrót choroby. Kompleksowe leczenie adjuwantowe może nie tylko poprawić rokowanie chorych z wysokim ryzykiem nawrotu, ale również wpłynąć na kwestie finansowe.
Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków (EMA), pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie metforminy według dotychczasowego schematu. Ryzyko wynikające z braku odpowiedniego leczenia cukrzycy znacznie przewyższa wszelkie możliwe skutki poziomów nitrozoamin (NDMA) obserwowanych w badaniach leków. EMA uruchomiła procedurę zbadania ryzyka zanieczyszczenia leków. Zostanie ona wykorzystana do dostarczenia firmom wskazówek do oceny danych dotyczących nitrozoamin. EMA i odpowiednie organy krajowe wraz z Europejskim Dyrektoriatem ds. Jakości Leków i Opieki Zdrowotnej (EDQM) na bieżąco wymieniają się informacjami na temat zanieczyszczeń, takich jak NDMA. Podejmują działania mające na celu ochronę zdrowia pacjentów i zapewnianie ich o jakości i bezpieczeństwie leków. Wszystkie organy uspokajają pacjentów i zalecają kontynuowanie terapii.
Prof. dr hab. Agata Szulc (Warszawski Uniwersytet Medyczny) oraz prof. dr hab. Piotr Gałecki (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) otrzymali wyróżnienie od Ministra Zdrowia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej w obszarze psychiatrii. Nagrodzeni otrzymali to wyjątkowe wyróżnienie za przygotowanie i opublikowanie podręcznika „Psychiatria”. Prof. Agata Szulc i prof. Piotr Gałecki od wielu lat angażują się w rozwój polskiej psychiatrii jako dziedziny naukowej, na co dzień pomagają pacjentom zmagającym się z chorobami psychicznymi.
Całkowita utrata czynności nerek, do której co roku dochodzi u co najmniej 6500 osób (około 170 osób na milion mieszkańców), wymaga wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializ lub przeszczepienia nerki. Koszty leczenia 31 000 pacjentów dializowanych w 2018 r. wyniosły prawie 2 mld zł. Co roku liczba osób dializowanych rośnie o około 1,8%. Pacjenci nadal zbyt późno trafiają do specjalisty i bardzo rzadko otrzymują prawidłową pomoc nefroprotekcyjną, oddalającą konieczność dializy. Wczesna diagnoza i właściwie wdrożone leczenie pozwoli na odroczenie w czasie kosztów związanych z dializowaniem i zbyt wczesne przejście pacjenta na rentę.
Hiszpańska spółka farmaceutyczna Ferrer otwiera w Salzburgu (Austria) nowe centrum dystrybucji preparatu do infuzji Remodulin® (treprostynil). Celem działań ośrodka jest również zaoferowanie dodatkowych korzyści w obszarze leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego punktom służby zdrowia w Austrii, Polsce i Czechach. Treprostynil jest stabilnym, długo działającym analogiem prostacykliny, przeznaczonym do ciągłego podawania podskórnego. Poprawia stan kliniczny, klasę czynnościową, wydolność wysiłkową i jakość życia pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym. Jest lekiem przeznaczonym do stosowania szpitalnego.
Zgoda pacjenta, czyli zgoda na przeprowadzenia badania, zabiegu lub innej procedury medycznej, jest aktem ściśle regulowanym. Podstawę prawną zgody pacjenta na przeprowadzenie procedury medycznej tworzy wiele aktów: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Kodeks Etyki Lekarskiej, Konwencja o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej wobec zastosowań biologii i medycyny, Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Czym jest zgoda na wykonanie procedury medycznej i w jaki sposób może poprawiać wyniki leczenia, mówi dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Link do oferty pracy dla lekarzy - klinikaofert.pl
Schizofrenia to jedna z najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego, niosąca za sobą szereg poważnych konsekwencji dla pacjentów, ich najbliższych, systemu opieki zdrowotnej czy społecznej. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci, u których występują przeważające objawy negatywne. Osoby te wycofują się z życia, nie uczą się, nie pracują, zaniedbują siebie i otoczenie. Nawet 43% osób przerwało edukację na różnych jej etapach, w tym aż 19% jeszcze w szkole średniej. Blisko 90% otrzymuje różnego typu świadczenia w związku ze swoją chorobą. Tak wynika z danymi raportu „Schizofrenia z objawami negatywnymi. Obciążenie chorobą pacjentów i ich bliskich”, który objęło patronatem Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o