Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Migrena wymaga nowoczesnego leczenia

Na temat migreny, wszystkim doskonale znanej ze słyszenia, krąży bardzo wiele mitów. Wśród najczęściej powtarzanych nieprawdziwych stwierdzeń są choćby te, że migrena to zwyczajny ból głowy, który można zwalczyć zwykłą tabletką przeciwbólową, że na tę „przypadłość” nie powinno przepisywać się zwolnień lekarskich, a jej stwierdzenie przez lekarza bazuje jedynie na subiektywnej ocenie samego pacjenta. Przez powielanie tych mitów, migrena wciąż w świadomości społecznej jest postrzegana jako błahostka czy fanaberia pacjentów. Ich życie byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby mieli zapewnione skuteczne leczenie nowoczesnymi formami terapii. Jednak żadna z nich nie jest dziś refundowana w Polsce.

Pierwsze takie wsparcie dla chorych z cukrzycą typu 1

W odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie powołał - pierwszy w Polsce – zespół świadczący pomoc psychoterapeutyczną  pacjentom chorującym na cukrzycę typu 1 i cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Specjaliści działają w ramach Poradni Psychologicznej i Poradni Psychiatrii.

 

Więcej: https://www.su.krakow.pl/nasz-szpital/aktualnosci/pierwsze-tego-typu-wsparcie-dla-chorych-z-cukrzyca-typu-1

reklama

Leczenie otyłości w praktyce lekarza rodzinnego

Otyłość jest chorobą przewlekłą o postępującym charakterze, bez tendencji do samoistnego ustępowania i z tendencją do nawrotów, powodującą liczne inne choroby, które są przyczyną niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Co czwarty dorosły Polak choruje na otyłość. Leczenie wszystkich powikłań otyłości znalazło miejsce w systemie specjalistycznej opieki zdrowotnej. W leczeniu otyłości powinien brać udział zespół terapeutyczny złożony z lekarza, psychologa, dietetyka, fizjoterapeuty, a w przypadku chorych z otyłością II stopnia i występującymi powikłaniami oraz otyłością III stopnia, również chirurga bariatry. Pozostawiony sam lekarz rodzinny ma przed sobą trudne zadanie, dlatego często nie diagnozuje otyłości i nie porusza tego tematu z pacjentem lub kieruje go do dietetyka. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie lekarzom rodzinnym, jak można podjąć leczenie otyłości w ramach ograniczonego czasu i braku wsparcia innych członków zespołu terapeutycznego.

reklama

Najnowsze wyniki skuteczności szczepionki AstraZeneca

Badania w USA

Dziś ogłoszono wyniki analizy okresowej badań III fazy prowadzonych w USA przez AstraZeneca. Dane pokazują, że szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 79% w zapobieganiu objawowemu COVID-19 oraz że w 100% chroni ona przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją. Skuteczność szczepionki była podobna we wszystkich grupach etnicznych i wiekowych. W grupie osób w wieku 65 lat i starszych, którzy stanowili ok. 20% uczestników badań, skuteczność szczepionki wyniosła 80%.

Szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca

Stanowisko AstraZeneca po opinii EMA

Po dokonaniu oceny zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19 AstraZeneca, Europejska Agencja Leków (EMA) podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko dotyczące pozytywnego stosunku korzyści do ryzyka stosowania szczepionki. Badania przeprowadzone przez EMA i Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) z Wielkiej Brytanii wykazały, że nie ma dowodów na zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich (DVT) u osób szczepionych preparatem COVID-19 Vaccine AstraZeneca.

Europejski Dzień Mózgu

Dla chorych na SM sprawność intelektualna równie ważna jak ruchowa

Aż 67% pacjentów z SM odczuwa zaburzenia funkcji poznawczych wywołanych atrofią mózgu, czyli zanikiem tkanki mózgowej. Tak wynika z przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundację SM-walcz o siebie raportu „Optymalizacja opieki nad pacjentami z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego (SPMS) w Polsce”.  Problem ten dotyczy w szczególności osób z postępującą postacią stwardnienia rozsianego (SPMS), która predysponuje do szybkiego rozwoju tych zaburzeń. Pacjenci z SPMS to ostatnia grupa chorych z SM w Polsce bez dostępu do skutecznej i dedykowanej tej grupie terapii, która może wpłynąć na zatrzymanie progresji choroby i tym samym atrofii mózgu.

reklama

Nowoczesna terapia dostępna dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek

Przewlekła choroba nerek jest obecnie na drugim miejscu pod względem częstości występowania, jeśli chodzi o przewlekłe schorzenia w Polsce. Liczba chorych stale rośnie. Spowolnienie progresji choroby i przesunięcie w czasie dializoterapii to główne zalety nowoczesnej terapii już dostępnej dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Nowy na rynku ketoanalog aminokwasów jest refundowany i pozwala również oczekującym na przeszczep nerki na przedłużenie czasu leczenia zachowawczego zanim znajdzie się dawca nerki.

Postępowanie u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu

1 lutego 2021 r. opublikowane zostały zalecenia konsultantów krajowych z trzech dziedzin: medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii we współpracy z Radą Medyczną przy Premierze RP dotyczące postępowania u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu. Ponieważ eksplozja informacji paramedycznych każdego dnia zalewa nas potokiem nowych niesprawdzonych i wątpliwie skutecznych metod leczenia COVID-19, próba zebrania aktualnej wiedzy opartej na faktach w jednym dokumencie wydaje się jak najbardziej właściwym podejściem.

Wielokierunkowe działanie kwasu acetylosalicylowego

Kwas acetylosalicylowy (ASA) jest obecnie jednym z najstarszych leków, który mimo udowodnionych działań niepożądanych, okazał się w medycynie niezastąpiony. Poza działaniem przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, wykazuje szereg innych, zależnych od dawki korzystnych właściwości, w tym dobrze poznany efekt przeciwpłytkowy. Wieloletnie stosowanie kwasu acetylosalicylowego u osób z chorobą niedokrwienną serca odsłoniło m.in. jego właściwości przeciwnowotworowe i antyproliferacyjne, przez co nadal cieszy się wysokim zainteresowaniem zarówno  lekarzy, jak i świata naukowego. Intensywne badania nad wielokierunkowym działaniem kwasu acetylosalicylowego przyczyniły się do poszerzenia jego zastosowania o wskazania inne niż kardiologiczne, obejmujące leczenie chorób reumatycznych, zapalnych oraz profilaktykę nowotworów.

Jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson

COVID-19

Warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciwko COVID-19 podawanej w pojedynczej dawce, opracowanej przez Janssen, aby zapobiec infekcji COVID-19 u osób w wieku 18 lat i starszych, jest zgodne z pozytywną opinią Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków. Obowiązuje we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Dane uzyskane w czasie fazy 3. badania ENSEMBLE wykazały, że szczepionka jest dobrze tolerowana i wykazuje 67-procentową skuteczność u uczestników, którzy otrzymali szczepionkę w porównaniu z uczestnikami, którym podano placebo. Początek ochrony obserwowano od 14. dnia i utrzymywał się 28 dni po szczepieniu. Dane wykazały również, że szczepionka była skuteczna w 85% w zapobieganiu ciężkiej chorobie we wszystkich badanych regionach i wykazywała ochronę przed hospitalizacją i śmiercią związaną z COVID-19 począwszy od 28. dnia po szczepieniu.

reklama
Gabinet Prywatny wersja tradycyjna

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK