2020-05-12 Aktualności

12 maja swoje święto obchodzą pielęgniarki i położne, a rok 2020, zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia, również obchodzony jest jako Rok Pielęgniarek i Położnych. Profesja ta stanowi największą grupę zawodową w sektorze ochrony zdrowia na świecie (59%), jednak wiele krajów, w tym również Polska, boryka się ze zbyt małą liczbą pielęgniarek i pielęgniarzy w stosunku do zapotrzebowania. Na całym świecie podejmowane są w związku z tym inicjatywy, które mają zachęcić do studiowania pielęgniarstwa i podejmowania pracy w ochronie zdrowia.

reklama GP_bezplatna
2020-05-11 Aktualności

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Powiedz „NIE” krwawiącym dziąsłom

Profilaktyka i leczenie periodontologiczne integralną częścią leczenia kardiologicznego

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencję prasową podczas której eksperci przedstawili najnowsze doniesienia o związku zapalenia przyzębia z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz wpływie profilaktyki domowej na redukcję krwawienia z dziąseł.

2020-05-08 Aktualności

W obliczu trwającej w Polsce epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, której skutkiem jest przedłużający się stan powszechnej izolacji, pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym pacjenci z osteoporozą, przerywają niezbędną dla ich zdrowia terapię – często nieświadomie, rezygnując z kontynuowania leczenia, a często z powodu niemożności zrealizowania dotychczasowych zaleceń lekarskich. Szacuje się, że obecnie aż 80% pacjentów chorych na osteoporozę mogło zaniechać właściwego tj. cyklicznego, w ściśle określonym czasie, stosowania leku w formie iniekcji. Następstwa zdrowotne braku ciągłości terapii mogą być katastrofalne w skutkach.

2020-05-07 Aktualności

Rak jajnika nie zaczeka na koniec pandemii COVID-19

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Optymalne narzędzie diagnostyczne i wdrożenie skutecznego leczenia na jak najwcześniejszym etapie postępowania – to w przypadku raka jajnika złote zasady, które mogą wydłużyć życie kobiet nawet o kilka lat. Niestety na przeszkodzie skutecznej terapii staje SARS-CoV-2, który może wpłynąć na decyzje diagnostyczno-terapeutyczne. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, w trosce o chore z rakiem jajnika wypracowało specjalne wytyczne, które mają być pomocą dla lekarzy zaangażowanych w leczenie.

2020-05-05 Aktualności

Pacjenci dotknięci astmą wcale nie chorują na COVID-19 częściej niż osoby zdrowe. Tak jest jednak pod warunkiem, że są właściwie leczeni i stosują się do zaleceń lekarzy. Podczas pandemii koronawirusa wielu pacjentów z astmą ma problemy z dostępem do leczenia. Pozamykane są poradnie specjalistyczne, a właśnie w tym czasie chorzy powinni być leczeni możliwie najlepiej. 

2020-05-04 Aktualności

Szczepionka przeciwko COVID-19

Współpraca AstraZeneca i Uniwersytetu w Oxfordzie

AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłosiły dziś porozumienie w sprawie rozwoju i globalnej dystrybucji opracowanej na Uniwersytecie potencjalnej, rekombinowanej szczepionki adenowirusowej, która zapobiegałaby zakażeniu COVID-19 przez SARS-CoV-2. Współpraca ma na celu dostarczenie pacjentom potencjalnej szczepionki znanej jako ChAdOx1 nCoV-19, opracowanej przez Instytut Jenner’a i Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zgodnie z umową AstraZeneca będzie odpowiedzialna za rozwój oraz ogólnoświatową produkcję i dystrybucję szczepionki.

2020-05-04 Aktualności

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na astmę choruje ponad 235 mln osób, a liczba zgonów z powodu tej choroby wynosi ok. 400 tys. rocznie. W Polsce na astmę choruje ok. 4 mln osób: 11% dzieci w wieku 6–14 lat i około 9–10% populacji dorosłycch. Jak rozróżnić napad astmy od objawów zakażenia koronawirusem? Czy astma zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19? Jak przyjmować leki i czy wszystkie? Czy mając astmę ciężką będzie można korzystać z nowoczesnych leków biologicznych stosowanych w ramach specjalnych programów? Te i wiele innych pytań od początku pandemii codziennie zadają sobie miliony chorych na astmę. Światowi eksperci Global Initiative for Asthma (GINA) – organizacji koordynującej na całym świecie działania związane z postępem w diagnostyce i leczeniu astmy oraz polscy specjaliści odpowiadają na te pytania.

2020-04-30 Aktualności

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne organizuje naukowe webinarium specjalne dla lekarzy-członków PTK. Eksperci omówią doświadczenia własne ośrodków i przedstawią najlepsze praktyki terapii ostrego zespołu wieńcowego w dobie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce i w Europie. Celem jest zapewnienie pacjentom z zawałem serca jak najlepszych warunków leczenia i zachęcenie ich do wezwania pomocy wtedy, kiedy to konieczne. Spotkanie ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla lekarzy będących członkami PTK odbędzie się na platformie edukacyjnej towarzystwa w poniedziałek 4 maja 2020 roku o godzinie 18.00.

2020-04-30 Aktualności

W związku z panującą na świecie pandemią większość medycznych konferencji zaplanowanych na rok 2020 nie odbyła się, została przełożona lub przeprowadzono je w formie wirtualnych spotkań. Według raportu Healthcare Convention and Exhibitors Association w samych Stanach Zjednoczonych w latach 2005-2015 odbyło się ponad 30 tys. medycznych konferencji. Obecna sytuacja skłoniła do przemyśleń, czy taka liczba spotkań jest merytorycznie uzasadniona. 

2020-04-28 Aktualności

Komisja Europejska zatwierdziła nintedanib w leczeniu śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc ILD) u osób dorosłych. To pierwsza i jedyna zatwierdzona opcja leczenia tego schorzenia. Zatwierdzenie oparto na wynikach badania klinicznego SENSCIS®, które wykazało, że nintedanib spowalnia tempo pogarszania się czynności płuc u chorych na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej.

2020-04-27 Aktualności

BioNTech SE oraz Pfizer Inc. ogłosiły, iż uzyskały zgodę niemieckiego Urzędu Regulacyjnego Paul-Ehrlich-Institut na przeprowadzenie badania klinicznego fazy I/II w ramach programu badań nad szczepionką BNT162 przeciw COVID-19 firmy BioNTech. Zapowiadane badanie będzie pierwszym badaniem klinicznym nad potencjalną szczepionką przeciw COVID-19 w Niemczech, prowadzonym w ramach globalnego programu badań klinicznych. Pfizer i BioNTech planują przeprowadzenie badania nad szczepionką BNT162 również w USA, jak tylko otrzymają zgody właściwego urzędu. Zgoda ta ma zostać niedługo wydana.

2020-04-23 Aktualności

Ministerstwo Zdrowia uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 jako chorobę zawodową, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Jest to odpowiedź na apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 30 marca br., który był skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie uznawania choroby zakaźnej wywołanej u lekarza lub lekarza dentysty wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową.

2020-04-23 Aktualności

21 kwietnia 2020 r. Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. Zbigniewa Gacionga na Rektora WUM na kadencję 2020-2024. Prof. Zbigniew Gaciong od 1998 r. jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Profesor wchodzi także w skład Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM (Nauki Medyczne Kliniczne Niezabiegowe). Jest również członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu – w dyscyplinie nauk medycznych. Prof. Zbigniew Gaciong jest także członkiem Rady Naukowej naszych czasopism: „Leku w Polsce’ i „Gabinetu Prywatnego”.

 

2020-04-21 Aktualności

COVID-19 a ostra białaczka szpikowa: wskazówki dla pacjentów onkologicznych

Światowy Dzień Świadomości Ostrej Białaczki Szpikowej

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa (SARS-CoV-2) stawia przed całym społeczeństwem nowe wyzwania i jest istotnym sprawdzianem z odpowiedzialności zbiorowej. Pacjenci onkologiczni stają w tym czasie przed dodatkowymi problemami: Jak i gdzie kontynuować leczenie? Czy przez osłabioną odporność istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania? 21 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości ostrej białaczki szpikowej.

2020-04-20 Aktualności

W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet o kilkadziesiąt procent. Jak podkreślają eksperci, nie wynika to z przyczyn klinicznych, a prawdopodobnie z obawy pacjentów przed zakażeniem koronawirusem w placówkach medycznych. Kardiolodzy podkreślają: zawał to wciąż śmiertelna choroba. Nie wolno czekać z wezwaniem pomocy! Polskie ośrodki są dobrze przygotowane, pacjenci są bezpieczni.

Copyright © Medyk sp. z o.o