2020-03-05

II edycja kampanii edukacyjnej "Nie sam na SM"

Stwardnienie rozsiane nie wyklucza aktywnego życia zawodowego

Dostęp do nowoczesnych terapii oraz zmiana w podejściu do choroby sprawiają, że osoby ze stwardnieniem rozsianym (SM) mogą zachować dotychczasowy tryb życia i spełniać się zawodowo. Jak wynika z przeprowadzonej na potrzeby kampanii ankiety, 80% pracodawców twierdzi, że osoba z chorobą przewlekłą może być efektywnym pracownikiem. Prawie co drugi z nich deklaruje stworzenie dla niej odpowiednich warunków pracy, a 90% potrzebuje wsparcia w tym zakresie, głównie edukacyjnego (61%). Na potrzebie wsparcia pracodawców, jak i osób z SM w procesie zatrudnienia, koncentruje się druga odsłona kampanii edukacyjnej Nie sam na SM.

reklama GP_bezplatna
2020-03-05

W związku ze wzmożoną  zachorowalnością na grypę sezonową oraz pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce, lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o ograniczenie wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej do wyłącznie niezbędnych i uzasadnionych medycznie! Biorąc pod uwagę fakt, że na niewielkiej powierzchni poczekalni poradni  spotykają się pacjenci z różnymi schorzeniami, o zakażenie nietrudno! To największe siedlisko wirusów i bakterii. Przychodzenie z katarem, czy po receptę to lekkomyślność i poważne ryzyko! – ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

2020-03-05

Wystąpienie raka żołądka u krewnego pierwszego stopnia zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór 2-3-krotnie. Koreańscy badacze objęli badaniem ponad 1800 osób z tej grupy ryzyka, w wieku 40-65 lat, z potwierdzonym zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Połowa badanych otrzymała siedmiodniowe leczenie H. pylori złożone z dwóch antybiotyków i tzw. inhibitora pompy protonowej (terapia eradykacyjna). Druga grupa nie otrzymała leczenia. Kontrolne gastroskopie wykonywano co 2 lata. 

2020-03-04

Jak podał Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas porannej konferencji, w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem, zostały objęte kwarantanną.

2020-03-03

IV edycja akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 8 do 14 marca w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, można będzie całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej choroby. Do tej pory w akcję zaangażowało się kilkadziesiąt placówek medycznych, a ich liczba wciąż rośnie. Aktualna lista dostępna jest na stronie: www.tydzienjaskry.pl i www.pto.com.pl. „Polscy okuliści kontra jaskra” to projekt zainicjowany i realizowany od 2017 r. przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. 

2020-03-03

Mając na uwadze kluczową rolę profesjonalistów medycznych w prewencji szerzenia się zakażeń, rekomenduję odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne.

2020-03-02

ASCO GU 2020 – podsumowanie najważniejszych doniesień

Komentarz dr. hab. n. med. Jakuba Kucharza

Podczas kongresu Genitourinary Cancers Symposium, który odbył się w lutym w San Francisco, zorganizowanego pod auspicjami ASCO (ASCO GU 2020), przedstawiono doniesienia mające wpływ na postępowanie z chorymi na nowotwory układu moczowo-płciowego, w tym raka nerkowokomórkowego (RCC). Zaprezentowano aktualizację wyników badania CheckMate-214 (skojarzona immunoterapia w pierwszej linii leczenia przerzutowego raka nerkowokomórkowego). Po 42 miesiącach obserwacji w grupie chorych o rokowaniu pośrednim i niekorzystnym stwierdzono odsetek przeżycia całkowitego (OS) 52% leczonych ipilimumabem z niwolumabem. Odsetek odpowiedzi obiektywnych (ORR) wyniósł 42%. Nie stwierdzono nowych działań niepożądanych w badanej grupie.

2020-02-28

Profesor Henryk Skarżyński wraz z zespołem przeprowadził 27 lutego 2020 r. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pierwszą w Polsce operację wszczepienia pionierskiego aktywnego implantu wykorzystującego kostne przewodnictwo dźwięku – BONEBRIDGE BCI 602. Zabieg rozpoczął nowy etap w leczeniu różnych wad słuchu, które występują w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego. Nowy implant daje możliwość poprawy słuchu w wielu przypadkach, w tym u pacjentów po różnych operacjach uszu przeprowadzonych wcześniej bez powodzenia. Największym zaletą implantu BCI 602 BONEBRIDGE jest przede wszystkim niewielki rozmiar urządzenia.

2020-02-28

Polipragmazja szczególnie groźna dla starszych osób

Akcja edukacyjna „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”

Aż 1/3 Polaków po 65. r.ż. przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, polipragmazja, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską rozpoczynają akcję edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie. Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

2020-02-27

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja w swoim apelu odniósł się do problemu rozprzestrzeniania się koronawirusa: "Skala rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa (SARS-CoV-2, powodującego zapalenie płuc COVID-19) sprawia, że jego dotarcie do Polski jest raczej nieuniknione. Nie należy jednak poddawać się emocjom. Najważniejsze w tej chwili jest zachowanie spokoju oraz profilaktyka.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny może wydawać się błahe i mało istotne, zwłaszcza w dobie nowoczesnych rozwiązań medycznych. Nic bardziej mylnego!

Polegajmy na sprawdzonych informacjach, w szczególności na komunikatach instytucji monitorujących sytuację – Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia. Znajdziemy w nich prawdziwe informacje na temat koronawirusa, jak i praktyczne wskazówki dotyczące profilaktyki i postępowania po pobycie w krajach, gdzie wirus występuje. Nie ufajmy osobom, instytucjom czy organizacjom, które nie dość, że nie mają wiedzy ani uprawnień medycznych, to wykorzystują ludzką tragedię dla własnych celów.

2020-02-27

Nowości w kardiologii 2020

Od choroby wieńcowej do niewydolności serca – AZ Scientific Summit

Pomimo rosnącego postępu w obszarze opieki kardiologicznej schorzenia układu sercowo-naczyniowego pozostają jedną z dwóch głównych przyczyn zgonów Polaków. Eksperci zwracają uwagę zwłaszcza na dwa niepokojące obszary: ostry zespół wieńcowy i niewydolność serca, ze względu na skalę występowania nazywane już społecznymi epidemiami. 20-21 marca 2020 r. w Warszawie odbędzie się AZ Scientific Summit – konferencja poświęcona nowościom w dziedzinie kardiologii. Przegląd i dyskusja o najświeższych doniesieniach naukowych i możliwościach terapeutycznych z udziałem najwybitniejszych ekspertów z ośrodków polskich i zagranicznych odbędzie się pod hasłem: „Od choroby wieńcowej do niewydolności serca”. Patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

2020-02-26

Szacuje się, że na całym świecie choroby rzadkie mogą dotyczyć 6% populacji, czyli aż 300 mln ludzi, co w Polsce przekłada się na niemal 2,5 mln chorych. Podczas polskich obchodów 29 lutego pacjenci i decydenci będą dyskutować nie tylko o tym, co wydarzyło się w minionym roku, ale także o oczekiwanym od lat przez środowisko Narodowym Planie ds. Chorób Rzadkich, który ma wprowadzić istotne zmiany w zakresie dostępu do leków, specjalistów czy ośrodków referencyjnych.

2020-02-24

Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać również o zwiększonym ryzyku związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2020-02-24

Średnie wydatki na zdrowie

Sondaż „Portfel medyczny Polaków”

Średnie wydatki na zdrowie w polskich gospodarstwach domowych wyniosły w ostatnim miesiącu 557 zł – wynika z sondażu Centrum Badawczo Rozwojowego BioStat® „Portfel medyczny Polaków”, które przeprowadzono w lutym 2020 r. Na tę sumę złożyły się wydatki Polaków – przeliczone na gospodarstwa domowe – na leki, suplementy i inne medykamenty (w sumie ok. 273 zł) oraz na porady lekarskie i zabiegi specjalistyczne finansowane prywatnie (średnio 284 zł). Raport nie uwzględnia świadczeń finansowanych przez NFZ.

2020-02-21

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja odniósł się do wypowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomira Gadomskiego, który podczas V posiedzenia Sejmu w dniu 13 lutego 2020 r. stwierdził: „…słucham przedstawicieli okręgowych izb lekarskich, Naczelnej Izby Lekarskiej – mówią jednoznacznie, że już nie chcą i nie postulują zwiększenia wynagrodzeń lekarzy, że nie taki jest cel ich działań…”.

Jak napisał Prezes NRL: "(...) Naczelna Rada Lekarska wielokrotnie postulowała o zmiany w zakresie płac w ochronie zdrowia oraz o ich urealnienie na tyle, aby lekarze nie byli zmuszeni do podejmowania dodatkowego zatrudnienia kosztem należnego odpoczynku i rodziny, a często własnego zdrowia, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa pacjentów.

Copyright © Medyk sp. z o.o