Fundacja MATIO w dniach od 24 lutego do 1 marca 2020 r. po raz dziewiętnasty organizuje Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy pod hasłem "Mukowiscydoza – A co Ty wiesz o chorobie?". Choroby rzadkie mniej niż inne budzą zainteresowanie społeczeństwa. Dlatego organizatorzy tegorocznej kampanii chcą położyć szczególny nacisk na podniesienie świadomości społecznej dotyczącej choroby rzadkiej, jaką jest mukowiscydoza, w różnych jej aspektach. Mukowiscydoza to choroba genetyczna wywołaną odziedziczeniem zmienionego genu. Co 33. osoba jest nosicielem genu, który może wywołać mukowiscydozę.
Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (PTChO) wraz z Konsultantem krajowym ds. chirurgii onkologicznej powołało Grupę Doradczą Pacjentów. W skład Grupy Doradczej Pacjentów weszło dziesięć organizacji reprezentujących potrzeby pacjentów chorujących na różne typy nowotworów: EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Fundacja Onkologiczna „Nadzieja”, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie!, Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Inicjatywa All.Can, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma. Celem Grupy Doradczej Pacjentów przy PTChO jest strategiczne doradztwo dla Zarządu Towarzystwa w zakresie działań PTChO skierowanych do pacjentów lub działań ukierunkowanych na optymalizację opieki wokół pacjentów.
Wydawnictwo Medyk informuje o możliwości podjęcia stażu, pracy lub współpracy w dziale redakcji oraz w dziale administracji. Szczególnie preferowani studenci medycyny, farmacji oraz zdrowia publicznego.
Kontakt:
praca@medyk.com.pl
tel. 22 666 43 32
Kondycja psychiczna pracowników ma rzeczywisty wpływ na ich efektywność, realizację celów biznesowych, a co za tym idzie – funkcjonowanie polskich firm i stanowi coraz większe wyzwanie dla pracodawców. O tym, jaki wpływ na życie zawodowe Polaków ma stres, problemy emocjonalne i psychiczne oraz jak można im zaradzić mówi najnowszy raport, przygotowany przez Human Power we współpracy z Medicover. Liczba dni absencji chorobowej, związanych z zaburzeniami psychicznymi, dramatycznie wzrasta: z 14 mln dni w 2012 r. do 19,5 mln w 2018 r. – to wzrost o blisko 40%.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2020 r. W nowym wykazie dla chorych na cukrzycę typu 1 znajdą się analogi insuliny Fiasp, innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku. Pojawi się także nowy program lekowy "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy", w którym znajdzie się znajdzie się wandetanib (Caprelsa).
Europejskie przedstawicielstwo Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce w liście do Ministra Zdrowia popiera wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych jako elementu polityki zdrowotnej i walki z otyłością oraz chorobami niezakaźnymi. WHO w Europie wyraża zadowolenie w związku z doniesieniami, że polski rząd rozważa rekomendacje WHO jako część kompleksowego podejścia w walce z otyłością dzieci i z chorobami niezakaźnymi – podkreśla dr Paloma Cuchi, europejski przedstawiciel WHO w Polsce.
Konsekwencją zranień i zakłuć są potencjalne choroby zakaźne, ale także absencja w pracy. Tym samym zagrażają nie tylko zdrowiu i życiu, ale również wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie podmiotów leczniczych. Według danych WHO w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Wdrożenie elektronicznego rejestru zakłuć i zranień, szczegółowych wytycznych dotyczących wewnętrznych procedur w przypadku zakłuć i zranień czy wprowadzenie procesu premiującego efektywność funkcjonowania mechanizmów zapobiegania zranieniom i zakłuciom to tylko przykłady rozwiązań przedstawionych w najnowszym raporcie „Zakłucia i zranienia – aspekty prawne”. Jak podkreślają eksperci, wdrożenie tego typu usprawnień powinno być po stronie dyrekcji placówek szpitalnych i ustawodawcy. Dzięki tym rozwiązaniom zostanie zwiększona efektywność nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania określonych wyrobów medycznych.
W dniu 11 lutego 2020 r. w godzinach wieczornych Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczęła prace nad ustawą o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (druk sejmowy nr 172). Ministerstwo Zdrowia było reprezentowane przez Minister Józefę Szczurek-Żelazko. Naczelną Izbę Lekarską reprezentował Prezes NRL Andrzej Matyja i Wiceprezes NRL Andrzej Cisło. Po dyskusji, która trwała ponad 2 godziny, Komisja Zdrowia przychyliła się do apelu nr 1/20/P-VIII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 10 stycznia 2020 r. do Komisji Zdrowia i skierowała projekt ustawy do dalszych prac w podkomisji. Oznacza to, że ustawa nie zostanie przyjęta w znanym dość dobrze „ekspresowym” tempie, lecz będzie czas na omówienie jej zapisów i zgłoszonych do niej uwag w ramach prac w podkomisji.
Od 1 marca 2020 r. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30 procent. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński tłumaczy, że wybór czterech dziedzin, w których od 1 marca br. zostaną zniesione limity, nie jest przypadkowy.
Od pewnego czasu zauważalny jest wzrost zachorowalności na raka żołądka wśród młodych osób. Amerykańscy badacze przyjrzeli się temu zjawisku, analizując bazę Surveillance, Epidemiology and End Results (SEER) z lat 1973-2015. Zebrano informacje o zachorowaniach na nowotwory żołądka według wieku (20-59 i powyżej 60 lat). Łącznie odnotowano ponad 75 tys. zachorowań, z czego 18,6 tys. wystąpiło u osób młodych.
Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to wieloletni program, którego realizacja ma doprowadzić do wzrostu odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, podniesienia jakości leczenia onkologicznego, a co za tym idzie szans pacjentów na wyjście z choroby nowotworowej oraz zmniejszenia zachorowalności na nowotwory w Polsce poprzez działania edukacyjne i regulacyjne. 4 lutego przyjęto NSO na lata 2020-2030.
4 lutego 1980 r. w Johns Hopkins Hospital w Baltimore w USA amerykański kardiolog polskiego pochodzenia dr Michel Mirowski z powodzeniem wszczepił pacjentowi pierwszy automatyczny defibrylator. Mimo trudnych początków, implantowany defibrylator, a następnie kardiowerter-defibrylator (ICD) znalazły stałe i szerokie zastosowanie w terapii zaburzeń rytmu serca. Dziś ICD jest jedną z uznanych metod we współczesnej kardiologii.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) polega na zaburzeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Duszność, zadyszka, osłabienie kondycji fizycznej i kaszel, związane z POChP, są zwykle postrzegane jako objawy naturalnego starzenia się, w związku z czym ignorowane przez wielu pacjentów. Objawy POChP przypominają też objawy innych chorób płuc, takich jak astmy czy zapalenia oskrzeli. Utrudnia to proces diagnostyczny i opóźnia wprowadzenie właściwego leczenia w odpowiednim czasie. Daltego tak ważne są badania spirometryczne. Mieszkańcy Warszawy będą mogli sprawdzić kondycję swoich płuc dzięki bezpłatnym badaniom spirometrycznym, które odbędą się 7 lutego w ramach 5. edycji kampanii Płuca Polski.
Tylko w 2018 r. 97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. r.ż. popełniło w Polsce samobójstwo. To tak, jakby w ciągu roku zniknęły cztery 25-osobowe klasy w szkole. Do tego aktu rozpaczy bardzo często doprowadzają zaburzenia depresyjne. Niezdiagnozowane. Niezauważone. Bagatelizowane przez dorosłych. Hasło, które towarzyszy tegorocznej 14. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji „Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji”, ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa m.in. na kluczową rolę budowania już od najmłodszych lat więzi i relacji, które mogą pomóc w zapobieganiu depresji czy podejmowanym próbom samobójczym. W inauguracji tegorocznej kampanii wzięli udział eksperci, którzy w codziennej pracy spotykają się z problemem nastoletniej depresji, m.in.: prof. dr hab. n.med. Janusz Heiztman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dr n. med. Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Katarzyna Szaulińska z Zakładu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Agnieszka Górecka z Fundacji Edukacji Społecznej.
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ma on przypominać o regularnych badaniach oraz skłonić do refleksji nad swoimi codziennymi wyborami i nawykami zdrowotnymi. Choć Polacy coraz chętniej wykonują podstawowe badania kontrolne, to wciąż jedna piąta robi to jedynie raz na kilka lat. Tak wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Trzy czwarte Polaków korzysta ze świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie blisko połowa korzysta z pojedynczych wizyt prywatnych.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o