2020-02-20

Fundacja MATIO w dniach od 24 lutego  do 1 marca 2020 r. po raz dziewiętnasty organizuje Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy pod hasłem "Mukowiscydoza – A co Ty wiesz o chorobie?". Choroby rzadkie mniej niż inne budzą  zainteresowanie społeczeństwa. Dlatego organizatorzy tegorocznej kampanii chcą położyć szczególny nacisk na podniesienie świadomości społecznej dotyczącej choroby rzadkiej, jaką jest mukowiscydoza, w różnych jej aspektach. Mukowiscydoza to choroba genetyczna wywołaną odziedziczeniem zmienionego genu. Co  33. osoba jest nosicielem genu, który może wywołać mukowiscydozę.

reklama GP_bezplatna
2020-02-20

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (PTChO) wraz z Konsultantem krajowym ds. chirurgii onkologicznej powołało Grupę Doradczą Pacjentów. W skład Grupy Doradczej Pacjentów weszło dziesięć organizacji reprezentujących potrzeby pacjentów chorujących na różne typy nowotworów: EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Fundacja Onkologiczna „Nadzieja”, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie!, Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Inicjatywa All.Can, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma. Celem Grupy Doradczej Pacjentów przy PTChO jest strategiczne doradztwo dla Zarządu Towarzystwa w zakresie działań PTChO skierowanych do pacjentów lub działań ukierunkowanych na optymalizację opieki wokół pacjentów.

2020-02-19

Wydawnictwo Medyk informuje o możliwości podjęcia stażu, pracy lub współpracy w dziale redakcji oraz w dziale administracji. Szczególnie preferowani studenci medycyny, farmacji oraz zdrowia publicznego.

Kontakt:

praca@medyk.com.pl 

tel. 22 666 43 32

2020-02-19

Jak wpływa stres na życie zawodowe Polaków?

Raport „Mental Health. Odporność psychiczna pracowników. Emocje i biznes”

Kondycja psychiczna pracowników ma rzeczywisty wpływ na ich efektywność, realizację celów biznesowych, a co za tym idzie – funkcjonowanie polskich firm i stanowi coraz większe wyzwanie dla pracodawców. O tym, jaki wpływ na życie zawodowe Polaków ma stres, problemy emocjonalne i psychiczne oraz jak można im zaradzić mówi najnowszy raport, przygotowany przez Human Power we współpracy z Medicover. Liczba dni absencji chorobowej, związanych z zaburzeniami psychicznymi, dramatycznie wzrasta: z 14 mln dni w 2012 r. do 19,5 mln w 2018 r. – to wzrost o blisko 40%.

2020-02-17

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2020 r. W nowym wykazie dla chorych na cukrzycę typu 1 znajdą się analogi insuliny Fiasp, innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku. Pojawi się także nowy program lekowy "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy", w którym znajdzie się znajdzie się wandetanib (Caprelsa).

2020-02-17

Europejskie przedstawicielstwo Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce w liście do Ministra Zdrowia popiera wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych jako elementu polityki zdrowotnej i walki z otyłością oraz chorobami niezakaźnymi. WHO w Europie wyraża zadowolenie w związku z doniesieniami, że polski rząd rozważa rekomendacje WHO jako część kompleksowego podejścia w walce z otyłością dzieci i z chorobami niezakaźnymi – podkreśla dr Paloma Cuchi, europejski przedstawiciel WHO w Polsce.

2020-02-14

Konsekwencją zranień i zakłuć są potencjalne choroby zakaźne, ale także absencja w pracy. Tym samym zagrażają nie tylko zdrowiu i życiu, ale również wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie podmiotów leczniczych. Według danych WHO w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Wdrożenie elektronicznego rejestru zakłuć i zranień, szczegółowych wytycznych dotyczących wewnętrznych procedur w przypadku zakłuć i zranień czy wprowadzenie procesu premiującego efektywność funkcjonowania mechanizmów zapobiegania zranieniom i zakłuciom to tylko przykłady rozwiązań przedstawionych w najnowszym raporcie „Zakłucia i zranienia – aspekty prawne”. Jak podkreślają eksperci, wdrożenie tego typu usprawnień powinno być po stronie dyrekcji placówek szpitalnych i ustawodawcy. Dzięki tym rozwiązaniom zostanie zwiększona efektywność nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania określonych wyrobów medycznych. 

2020-02-12

W dniu 11 lutego 2020 r. w godzinach wieczornych Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczęła prace nad ustawą o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (druk sejmowy nr 172). Ministerstwo Zdrowia było reprezentowane przez Minister Józefę Szczurek-Żelazko. Naczelną Izbę Lekarską reprezentował Prezes NRL Andrzej Matyja i Wiceprezes NRL Andrzej Cisło. Po dyskusji, która trwała ponad 2 godziny, Komisja Zdrowia przychyliła się do apelu nr 1/20/P-VIII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 10 stycznia 2020 r. do Komisji Zdrowia i skierowała projekt ustawy do dalszych prac w podkomisji. Oznacza to, że ustawa nie zostanie przyjęta w znanym dość dobrze „ekspresowym” tempie, lecz będzie czas na omówienie jej zapisów i zgłoszonych do niej uwag w ramach prac w podkomisji.

2020-02-11

Od 1 marca 2020 r. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30 procent. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński tłumaczy, że wybór czterech dziedzin, w których od 1 marca br. zostaną zniesione limity, nie jest przypadkowy.

2020-02-10

Od pewnego czasu zauważalny jest wzrost zachorowalności na raka żołądka wśród młodych osób. Amerykańscy badacze przyjrzeli się temu zjawisku, analizując bazę Surveillance, Epidemiology and End Results (SEER) z lat 1973-2015. Zebrano informacje o zachorowaniach na nowotwory żołądka według wieku (20-59 i powyżej 60 lat). Łącznie odnotowano ponad 75 tys. zachorowań, z czego 18,6 tys. wystąpiło u osób młodych.

2020-02-07

Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to wieloletni program, którego realizacja ma doprowadzić do wzrostu odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, podniesienia jakości leczenia onkologicznego, a co za tym idzie szans pacjentów na wyjście z choroby nowotworowej oraz zmniejszenia zachorowalności na nowotwory w Polsce poprzez działania edukacyjne i regulacyjne. 4 lutego przyjęto NSO na lata 2020-2030.

2020-02-07

4 lutego 1980 r. w Johns Hopkins Hospital w Baltimore w USA amerykański kardiolog polskiego pochodzenia dr Michel Mirowski z powodzeniem wszczepił pacjentowi pierwszy automatyczny defibrylator. Mimo trudnych początków, implantowany defibrylator, a następnie kardiowerter-defibrylator (ICD) znalazły stałe i szerokie zastosowanie w terapii zaburzeń rytmu serca. Dziś ICD jest jedną z uznanych metod we współczesnej kardiologii.

2020-02-06

Spirometria – podstawowe badanie w rozpoznawaniu chorób płuc

Bezpłatne badania spirometryczne w Warszawie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) polega na zaburzeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Duszność, zadyszka, osłabienie kondycji fizycznej i kaszel, związane z POChP, są zwykle postrzegane jako objawy naturalnego starzenia się, w związku z czym ignorowane przez wielu pacjentów. Objawy POChP przypominają też objawy innych chorób płuc, takich jak astmy czy zapalenia oskrzeli. Utrudnia to proces diagnostyczny i opóźnia wprowadzenie właściwego leczenia w odpowiednim czasie. Daltego tak ważne są badania spirometryczne. Mieszkańcy Warszawy będą mogli sprawdzić kondycję swoich płuc dzięki bezpłatnym badaniom spirometrycznym, które odbędą się 7 lutego w ramach  5. edycji kampanii Płuca Polski.

2020-02-05

Tylko w 2018 r. 97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. r.ż. popełniło w Polsce samobójstwo. To tak, jakby w ciągu roku zniknęły cztery 25-osobowe klasy w szkole. Do tego aktu rozpaczy bardzo często doprowadzają zaburzenia depresyjne. Niezdiagnozowane. Niezauważone. Bagatelizowane przez dorosłych. Hasło, które towarzyszy tegorocznej 14. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji  „Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji”, ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa m.in. na kluczową rolę budowania już od najmłodszych lat więzi i relacji, które mogą pomóc w zapobieganiu depresji czy podejmowanym próbom samobójczym. W inauguracji tegorocznej kampanii wzięli udział eksperci, którzy w codziennej pracy spotykają się z problemem nastoletniej depresji, m.in.:  prof. dr hab. n.med. Janusz Heiztman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dr n. med. Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Katarzyna Szaulińska z Zakładu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Agnieszka Górecka z Fundacji Edukacji Społecznej.

2020-02-04

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ma on przypominać o regularnych badaniach oraz skłonić do refleksji nad swoimi codziennymi wyborami i nawykami zdrowotnymi. Choć Polacy coraz chętniej wykonują podstawowe badania kontrolne, to wciąż jedna piąta robi to jedynie raz na kilka lat. Tak wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Trzy czwarte Polaków korzysta ze świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie blisko połowa korzysta z pojedynczych wizyt prywatnych.

Copyright © Medyk sp. z o.o