Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką możliwość wprowadza podpisana dziś nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Nie ma możliwości odmowy wykonania testów
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego
Nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa jeśli jest wskazanie lekarskie tj. pacjent przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel, duszność. Nie jest konieczne spełnienie żadnych dodatkowych kryteriów epidemiologicznych.
Informacja Prezesa Urzędu z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji ds. Leków
dot. niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w zakażeniach spowodowanych wirusem SARS-CoV-2019 (COVID-19)
Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii.
W momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.
W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, prowadzenia rehabilitacji leczniczej, świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień.

Zatwierdzonym lekiem w terapii COVID-19 jest CHLOROCHINA (ARECHIN PL), znacząco skuteczna w leczeniu koronawirusowego zapalenia płuc.
W związku z sytuacją związaną z pojawieniem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa SARS-CoV-2 zwanego COVID-19 oraz sytuacją globalną w tym zakresie Minister Zdrowia opublikował 5 marca wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 37 av ust 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne ( Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn.zm.).
Jak podał Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas porannej konferencji, w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem, zostały objęte kwarantanną.
Mając na uwadze kluczową rolę profesjonalistów medycznych w prewencji szerzenia się zakażeń, rekomenduję odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne.
Nowa lista leków refundowanych
Zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2020 r. W nowym wykazie dla chorych na cukrzycę typu 1 znajdą się analogi insuliny Fiasp, innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku. Pojawi się także nowy program lekowy "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy", w którym znajdzie się znajdzie się wandetanib (Caprelsa).
Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń dla lekarzy i farmaceutów. Tak wyglądały przygotowania dzięki, którym możliwe stało się upowszechnienie e-recepty w aptekach oraz gabinetach lekarskich w całym kraju. Elektroniczne recepty w polskich aptekach pojawiły się już 1 stycznia 2019 roku. Od tego momentu można je było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Od 8 stycznia 2020 roku wchodzi w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.
- Remdesivir zatwierdzony przez FDA
- Lorazepam ─ dobry wybór dla pacjentów z ostrą reakcją na stres
- Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła remdesivir w leczeniu Covid-19
- Koronawirus a cukrzyca
- Zalecenia dla chorych na przewlekłą chorobę nerek
- Poszukiwanie skutecznych terapii przeciw pandemicznemu koronawirusowi COVID-19
- Poszukiwanie skutecznych terapii przeciw pandemicznemu koronawirusowi COVID-19
- Koronawirus a cukrzyca
- Zalecenia dla chorych na przewlekłą chorobę nerek
- Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła remdesivir w leczeniu Covid-19
- Lorazepam ─ dobry wybór dla pacjentów z ostrą reakcją na stres
- Personel medyczny nie jest odpowiedzialny za rozwój epidemii
- Sarkoidoza w praktyce lekarza rodzinnego
- Komunikat NFZ dla świadczeniodawców w sprawie zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej
- Psychodermatozy w lecznictwie ambulatoryjnym
- Remdesivir zatwierdzony przez FDA