2014-03-26 ARTYKUŁ

Kontrola substancji psychoaktywnych w ramach obowiązującej legislacji przeciwnarkotykowej jest trudna z powodu niby-legalności dopalaczy. Aktywnych składników tych „materiałów kolekcjonerskich” nie ma na obowiązującej liście narkotyków. Przekonanie o narkotykowym charakterze dopalaczy jest coraz dobitniej wyrażane przez środowiska medyczne, farmaceutyczne i naukowe.

reklama GP_bezplatna
2014-03-26 ARTYKUŁ

Stosowanie tlenu w warunkach domowych staje się coraz powszechniejszą formą leczenia. Głównym czynnikiem, który wpływa na jej rozpowszechnienie jest wzrastająca liczba chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym przede wszystkim na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Szacuje się, że choroby układu oddechowego dotyczą co drugiej osoby w wieku podeszłym [1], a na POChP choruje co dziesiąta osoba w wieku powyżej 40 roku życia [2]. Ponadto wydłużający się średni czas życia powoduje, że coraz większa liczba chorych „wchodzi” w schyłkowy etap choroby, w którym uszkodzenie miąższu płuc i dróg oddechowych jest na tyle istotne, że znacznie upośledza wymianę gazów w pęcherzykach płucnych. Skutkuje to powstaniem hipoksemii, czyli obniżeniem ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej (PaO2 < 60 mmHg) oraz wzrostem ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (PaCO2> 45 mmHg).

2014-03-26 ARTYKUŁ

Rozpoczęcie leczenia HAART (highly active antiretroviral therapy) osób z infekcją HIV uzależnia się od poszczególnych sytuacji klinicznych i uzyskanych wyników laboratoryjnych. Jest to praktyka stosowana obecnie w całej Europie.. Terapia antyretrowirusowa powoduje głębokie zmiany w dystrybucji tkanki tłuszczowej – lipodystrofię. Na zespół lipodystrofii składa się lipoatrofia i/lub lipokumulacja. Ryzyko rozwoju lipodystrofii wiąże się z wieloma czynnikami, między innymi z przebiegiem zakażenia HIV (liczba komórek CD4), trwaniem zakażenia, zdolnością układu odpornościowego do regeneracji itd. Leczenie i rehabilitacja pacjentów z lipodystrofią jest zadaniem niezwykle trudnym i pracochłonnym, obejmującym zarówno fachową opiekę medyczną, dietetyczną, psychologiczną, jak również odpowiednią rehabilitację. W pracy przedstawiono powikłania terapii antyretrowirusowej, etiopatogenezę tych powikłań i możliwości ich zwalczania z uwzględnieniem ćwiczeń rehabilitacyjnych w świetle ostatnich danych literatury medycznej.

2014-03-26 ARTYKUŁ

Badania epidemiologiczne ostatnich lat dowiodły, że cukrzyca występuje w krajach rozwiniętych na skalę epidemiczną. Podstawową metodą w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest racjonalizacja żywienia, a w szczególności zmniejszenie nadwagi ciała. W Instytucie Żywności i Żywienia opracowano metody ułatwiające udzielanie porad dietetycznych oraz książki dla pacjentów z cukrzycą typu 2 podające przepisy wykonania całodziennych racji pokarmowych. Żywienie chorego na cukrzycę powinno być zbliżone do zasad racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Przedstawione jest ono zazwyczaj w postaci Piramidy Zdrowego Żywienia i Dekalogu Żywienia, które pod kątem potrzeb pacjenta z cukrzycą zostały nieco zmodyfikowane.

2014-03-26 ARTYKUŁ

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych występujących u niemowląt w 1. roku życia. Delikatna skóra niemowlęcia jest szczególnie narażona na podrażnienia i różnorodne stany zapalne, a konsekwencją może być nadkażenie przez grzyby Candida. W leczeniu najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu pieluszkowego zapalenia skóry, gdyż raz podrażniona skóra jest bardziej podatna na kolejne zmiany zapalne.

2014-03-26 ARTYKUŁ

Ponad wiek temu Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) podjęła działania na rzecz uregulowań dotyczących zawodu pielęgniarki, określenia jej roli, rodzaju wykształcenia, w tym także ustalenia definicji pielęgniarki. Od 150 lat pielęgniarstwo zmienia się i rozwija, poszukuje swojego miejsca w systemie, definiując nowe zadania, role, kompetencje wynikające ze zmieniającego się otoczenia i konieczności sprostania potrzebom pacjentów, bez których zawód ten nie miałby sensu istnienia. Wszędzie na świecie pielęgniarki są kluczowym ogniwem systemu ochrony zdrowia, mogącym przyczynić się znacząco do zmniejszenia różnic w dostępie do opieki zdrowotnej (UN, 2010)1. W Polsce od ponad 100 lat kształcimy pielęgniarki w szkołach zawodowych. Od 40 lat mają one możliwość kształcenia na studiach drugiego stopnia i otrzymują tytuł magistra pielęgniarstwa. Szacuje się, że mamy ok. 20 tys. pielęgniarek (196 tys. w systemie), które ukończyły ten rodzaj studiów. Wiele z nich posiada dyplom specjalisty – wg CKPPiP. W latach 2000-2010 tytuł specjalisty uzyskało 15 459 pielęgniarek, a w różnego rodzaju formach certyfikowanego kształcenia podyplomowego wzięło udział ponad 260 tys. 

2014-03-26 ARTYKUŁ

Nietrzymanie moczu jest objawem, a nie jednostką chorobową. W artykule przedstawiona została etiologia i patofizjologia nietrzymania moczu. Procedury diagnostyczne z uwzględnieniem diagnostyki różnicowej powinny być ukierunkowane na wykrycie wszystkich patologii dolnego odcinka dróg moczowych.

2014-03-26 ARTYKUŁ

Schorzenia kręgosłupa urosły do rangi problemu numer jeden dla medycyny, szczegòlnie w krajach uprzemysłowionych. Liczba pacjentòw skarżących się na dolegliwości kręgosłupa ciągle rośnie.Do niedawna dotyczyły one głównie ludzi w wieku podeszłym. Obecnie coraz częściej zapadają na tę chorobę ludzie młodzi. Prawie 80% populacji skarży się na dolegliwości kręgosłupa, a schorzenia aparatu ruchu są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności. Jest to związane z trybem życia: mało ruchu, atrofie mięśni, kilka godzin dziennie w pozycji siedzącej: praca, komputer, a w chwilach wolnych telewizja. Około 90% dorosłej ludności spędza czas wolny biernie, bez aktywności ruchowej. Te czynniki sprzyjają rozwojowi chorób kręgosłupa. Schorzenia kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn niezdolności do pracy.

2014-03-26 ARTYKUŁ

Medycyna podróży:

biegunka podróżnych i szczepienia ochronne

Biegunka podróżnych może wystąpić u nawet 80% turystów, szczególnie podróżujących do krajów rozwijających się, o niskim standardzie higieny, niezadowalającym dostępie do fachowej pomocy medycznej. W większości przypadków biegunka podróżnych ma charakter samoograniczający się, jednak w poszczególnych przypadkach wymaga aktywnego leczenia. Poza przestrzeganiem zasad higieny w krajach tropikalnych, ograniczenie ryzyka zachorowania w podróży możliwe jest dzięki szczepieniom dostosowanym indywidualnie do pacjenta oraz rejonu podróży.

2014-03-25 ARTYKUŁ

Schorzenia kręgosłupa urosły do rangi problemu numer jeden dla medycyny, szczegòlnie w krajach uprzemysłowionych. Liczba pacjentòw skarżących się na dolegliwości kręgosłupa ciągle rośnie.

2014-03-25 ARTYKUŁ

Mieszanki modyfikowane i lecznicze

w żywieniu niemowląt i dzieci

Prawidłowe żywienie niemowląt i małych dzieci kształtuje metabolizm ustroju, wywierając wpływ na stan zdrowia w przyszłości. Konieczny jest zatem nadzór nad żywieniem dzieci przynajmniej do 3. r.ż. Nie ulega wątpliwości, że optymalnym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie naturalne. W przypadku niemożności karmienia naturalnego, do diety dziecka wprowadzamy mieszanki początkowe i następne o składzie zgodnym z zasadami programowania żywieniowego. 

2014-03-25 ARTYKUŁ

Świńska grypa A H1N1 rozprzestrzeniła się na 24 kraje (od kwietnia 2009 r. zmarły 44 osoby, około 2500 potwierdzonych przypadków choroby). Epidemiolodzy zastanawiają się, jak szybko wirus będzie się rozprzestrzeniał oraz jak ciężką postać choroby wywoła wirus świńskiej grypy. Stopień namnażania A H1N1 oceniono na 1,0 – 1,5 co oznacza, że jest on relatywnie niższy od stopnia 1,5 – 3,0, typowego dla krążących wirusów grypy sezonowej.

Copyright © Medyk sp. z o.o