2024-10-04 Aktualności

77% Polaków jako skuteczną metodę zapobiegania nowotworom wskazuje badania profilaktyczne. Jednak tylko 37% ankietowanych wykonuje je w praktyce. Tak wynika z badania Institute for Health dotyczącego postaw i świadomości Polaków w zakresie chorób onkologicznych. W Światowym Dniu Onkologii warto zadać pytanie, dlaczego świadomość społeczna nie idzie w parze ze skuteczną profilaktyką. 

Respondenci w odpowiedzi wielokrotnego wyboru najczęściej wskazywali nowotwory w rodzinie (64%) oraz palenie tytoniu (64%) jako główne czynniki ryzyka. Kobiety (71%) częściej niż mężczyźni (56%) wymieniały występowanie nowotworów w rodzinie. 

Polacy deklarują szeroką wiedzę na temat skutecznych metod ochrony przed nowotworami. Najczęściej wskazywano na regularne badania profilaktyczne (77%), unikanie palenia tytoniu (77%) oraz unikanie kontaktu z substancjami rakotwórczymi (77%). Każda z metod profilaktycznych uzyskała poparcie co najmniej połowy ankietowanych, co świadczy o rosnącej świadomości zdrowotnej. Wykonywanie regularnie badań profilaktycznych deklaruje jedynie 37% ankietowanych, ale 52% spośród osób, które się nie badają, deklaruje chęć zmiany.

 

Warto zaznaczyć, że kobiety częściej poddają się badaniom niż mężczyźni (43% wobec 30%), a odsetek ten rośnie wraz z wiekiem – od 24% w grupie poniżej 24 lat do 41% wśród osób powyżej 50. Główne powody rezygnacji z badań to brak odczuwania potrzeby (34%) oraz długie kolejki (28%).

– Pomimo dostępności do badań przesiewowych, uczestnictwo Polaków w tych badaniach na tle innych krajów europejskich wciąż jest poniżej średniej. Polacy mają świadomość na temat czynników rakotwórczych i badań, które powinni zrobić, ale nie mają informacji o tym, gdzie mogą je bezpłatnie wykonać. Nie każdy wie, że na stronie pacjent.gov.pl można dowiedzieć się, gdzie w danym województwie, najbliżej miejsca zamieszkania, można wykonać poszczególne badania. Mam nadzieję, że już niedługo cała baza z informacjami o badaniach profilaktycznych będzie dostępna w jednym miejscu – w Narodowym Portalu Onkologicznym – mówi prof. dr hab. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, członek Rady Naukowej Institute for Health.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o