2024-09-13 Aktualności

Światowy Dzień Sepsy stanowi szczególny czas refleksji nad jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny, jakim jest sepsa. Z tym zagrożeniem globalnie mierzy się ok. 50 mln ludzi rocznie, a ok. 11 mln z nich umiera.Global Sepsis Alliance oraz European Sepsis Alliance wraz z Fundacją Nadzieja dla Zdrowia wystosowały trójstronny list do Premiera RP Donalda Tuska, adresowany również do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego: W liście Ratowanie życia dzieci i dorosłych w Polsce i Unii Europejskiej. Priorytetyzacja sepsy na poziomie krajowym i regionalnym organizacje zwróciły się o uwzględnienie walki z sepsą jako priorytetu zdrowotnego podczas nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Zaapelowano o włączenie walki z sepsą do listy naczelnych celów, wskazując prezydencję jako wyjątkową okazję do uratowania setek tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn w regionie UE oraz docelowo – uniknięcia milionów zgonów oraz trwałej niepełnosprawności na całym świecie. Podkreślono, że sepsa otrzymuje nieproporcjonalnie mało uwagi politycznej i zasobów na odpowiednie działania, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Wskazano również, że w Europie sepsa dotyka ponad 3 mln ludzi rocznie, powodując tym samym aż 680 000 zgonów.

W liście Global Sepsis Alliance zwrócono ponownie uwagę na konieczność:

  • stworzenia Krajowego Rejestru Sepsy,
  • wprowadzenia ujednoliconej procedury szybkiego pobrania krwi na posiew,
  • zwiększenia dostępności do diagnostyki 24h,
  • Regularnego dofinansowywania materiałów zużywalnych w sprzęcie zakupionym przez WOŚP,
  • zwiększenia liczby lekarzy i pielęgniarek na oddziałach intensywnej terapii oraz diagnostów,
  • edukowania personelu medycznego.

28 maja 2024 r. w Genewie odbył się wielostronny dialog poświęcony Globalnej Agendzie ds. Sepsy 2030. Dyskutowano nad skutecznymi metodami zapobiegania, identyfikacji i leczenia sepsy. Wśród kluczowych wniosków znalazła się potrzeba wzmocnienia systemów ochrony zdrowia, zwiększenia świadomości społecznej oraz edukacji na temat sepsy, a także inwestowania w innowacyjne technologie, takie jak sztuczna inteligencja. Dlatego polska prezydencja w Radzie UE, rozpoczynająca się już 1 stycznia 2025 r., stanowi wyjątkową okazję do wprowadzenia istotnych zmian, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Global Sepsis Alliance wraz European Sepsis Alliance zarekomendowały, aby walka z sepsą stała się kluczowym elementem agendy zdrowia publicznego UE, mogącym znacząco poprawić wyniki jej leczenia oraz zwiększyć świadomość na jej temat.

 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o