2023-12-18 Aktualności

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie ważne zmiany w programie lekowym B.113 dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Dotyczą one możliwości zastosowania ketoanalogów aminokwasów u pacjentów również z BMI poza normą (BMI do 30 kg/m2) oraz z wyższym niż dotychczas poziomem białkomoczu (< 2,0 g/g kreatyniny/dobę) i udziału w programie lekowym pacjentom z kontrolowaną cukrzycą.

Program lekowy ketoanalogami aminokwasów dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek jest realizowany w Polsce od marca 2021 r. Jednakże ze względów na wąskie kryteria dostępu leczenie nie obejmowało znacznej grupy pacjentów. Zmiana kryteriów kwalifikacji, a co za tym idzie poszerzenie dostępu do programu lekowego dla chorych na przewlekłą chorobą nerek, to jedne z wielu postulatów skierowanych do Ministerstwa Zdrowia przez konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii prof. Ryszarda Gellerta, Stowarzyszenia Pacjentów „Moje Nerki” oraz ekspertów zrzeszonych podczas Konferencji NEFRO 2023 „Razem dla Nerek”.

– Wprowadzenie programu lekowego B.113 na listę refundacyjną to niewątpliwe ważna informacja dla pacjentów borykających się z przewlekłą chorobą nerek. To rozwiązanie przyniesie korzyści zarówno pacjentom, jak i systemowi opieki zdrowotnej. Nasz apel wskazujący potrzeby pacjentów nefrologicznych został dostrzeżony i wszelkie nasze postulaty sformułowane we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pacjentów Nefrologicznych zostały ujęte w nowym programie refundacyjnym na 2024 rok. Jest to dla nas wielki sukces – komentuje prof. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Moje Nerki”.

Kluczowe zmiany programu lekowego B.113, który będzie obowiązywał od stycznia 2024 r.:

  • Doprecyzowanie i poszerzenie zakresu BMI: 18–30 (poprzedni zapis – BMI według normy)
  • Zmiany w zakresie poziomu proterinurii < 2/g kreatyniny (poprzedni zapis – proteinuria < 1/g kreatyniny)
  • Poszerzenie zakresu dopuszczalnego spożycia białka: 0,8–0,4 g/kg mc /dobę (poprzedni zapis: 0,6–0,4 g/kg mc/dobę)
  • Źle kontrolowana cukrzyca – HBA 1c >7,5% – jako jeden z parametrów wykluczających do kwalifikacji w programie (poprzedni zapis: cukrzyca)
  • Zmiana w zakresie monitorowania badań – zmniejszenie liczby badań wykonywanych co 30 dni przy zachowaniu konieczności konsultacji nefrologicznej i dietetycznej oraz badania krwi (zachowanie panelu badań wykonywanych co 90 dni)
  • Poprawa do stadium 3b i 3a – nie wyklucza możliwości kontynuowania terapii. Dopiero uzyskanie poprawy do stadium 2 lub 1 wg klasyfikacji KDIGO wiąże się z rezygnacją z terapii.

Warto przypomnieć, ze według zaleceń ekspertów dietoterapia w okresie leczenia zachowawczego połączona z zastosowaniem ketoanalogów aminokwasów daje realną szansę na spowolnienie rozwoju choroby, a co się z tym wiąże – umożliwia odroczenie dializoterapii oraz utrzymanie dobrej jakości życia pacjenta.

– Poszerzenie programu lekowego B.113 jest konieczne dla dobra pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Nasze starania spotkały się z pozytywną opinią AOTMiT i Ministerstwa Zdrowia. Osiągnęliśmy nasz cel, ponieważ od 1 stycznia wejdą w życie postulaty lekarzy, a oczekiwania pacjentów zostaną zaspokojone – podkreśla prof. Ryszard Gellert.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o