2023-12-15 Aktualności

Okres świąt to dla wielu osób czas spotkań rodzinnych oraz odpoczynku. To także moment, kiedy przypada szczyt wirusowych zakażeń dróg oddechowych, m.in. spowodowanych przez wirus RSV, który może zaatakować górne oraz dolne drogi oddechowe i jest szczególnie groźny dla osób po 60. r.ż., w tym zmagających się z chorobami współistniejącym, np. astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), niewydolnośią serca, cukrzycą.

Jak pokazują wstępne wyniki badania dotyczących szczepień osób dorosłych (listopad-grudzień br., Fundacja My Pacjenci we współpracy z innymi organizacjami pacjentów), niespełna 30% respondentów wskazuje na konieczność szczepień w wieku dorosłym oraz na to, że szczepienia zabezpieczają przed chorobami zakaźnymi. Respondenci wykazali się pewnym zrozumieniem względem szczepień na COVID-19 czy grypę, natomiast w przypadku wirusa RSV poziom świadomości i wiedzy o chorobie oraz jej możliwych konsekwencjach u dorosłych pozostaje na niskim poziomie. Szczepienie przeciwko RSV jest nowością zalecaną w polskim Programie Szczepień Ochronnych.

 RSV jest odpowiedzialny za powszechne, sezonowe zakażenia dróg oddechowych. U większości ludzi może powodować łagodne przeziębienia. Zakażenie to jednak jest szczególnie groźne dla niemowląt i osób starszych, zwłaszcza obarczonych chorobami współistniejącymi. Dla tych osób nawet jednokrotne przebycie zakażenia RSV może negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia i kondycję w następnych latach. Dlatego nie należy bagatelizować tego wirusa – podkreśla prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

RSV - fakty

  • Syncytialny wirus oddechowy (RSV) to powszechnie występujący, wysoce zaraźliwy wirus powodujący zakażenia płuc i dróg oddechowych.
  • RSV atakuje układ oddechowy – nos, gardło i oskrzela.
  • RSV można łatwo pomylić np. z przeziębieniem lub grypą ze względu na podobieństwo objawów, do których zalicza się katar, kichanie, kaszel, gorączkę i zmniejszenie łaknienia.
  • Najwięcej przypadków zachorowań na RSV odnotowuje się w okresie zimowym.
  • U starszych osób RSV może doprowadzić do zapalenia płuc i zaostrzenia chorób podstawowych, takich jak np. astma czy przewlekła niewydolność serca, prowadząc do ciężkich powikłań, hospitalizacji lub nawet śmierci.
  • RSV rozprzestrzenia się razem z innymi wirusami układu oddechowego, takimi jak wirus grypy czy wirus wywołujący COVID-19. To zjawisko często określa się mianem „tridemii”.
  • Przebycie zakażenia RSV ma znaczący długoterminowy wpływ na ogólny stan i jakość życia osób po 60. roku życia.
  • Rzeczywista liczba zachorowań wywołanych przez RSV może być znacząco zaniżona przez rzadkie wykonywanie testów potwierdzających zakażenie i brak konieczności zgłaszania przypadków zachorowań do inspekcji sanitarnej.

– Jak wynika z najbardziej aktualnych danych naukowych, wirus RSV stwarza większe ryzyko rozwoju ostrej niewydolności oddechowej niż wirusy grypy czy SARS-CoV-2. Pracując na co dzień w szpitalu, w którym wykonywane są badania diagnostyczne zakażeń RSV, z niepokojem obserwuję konsekwencje zdrowotne, jakie niesie za sobą infekcja tym wirusem. Pamiętam pacjentów, którzy po zakażeniu RSV znajdowali się w stanie zagrożenia życia z powodu m.in. ciężkiego zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddychania czy ciężkiego zaostrzenia chorób płuc, np. POChP – mówi dr n. med. Aleksander Kania, pulmonolog, specjalista chorób wewnętrznych, Oddział Kliniczny Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Chorób Wewnętrznych, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie. – Niestety wiedza na temat RSV w Polsce jest niewystarczająca, zarówno w społeczeństwie, jak i nawet wśród personelu medycznego, a co istotne, na razie nie dysponujemy skutecznym lekiem przeciwwirusowym. Dlatego nie mam wątpliwości, że budowanie odpowiedzialnej strategii zdrowotnej w tym zakresie powinno opierać się przede wszystkim na podejmowaniu działań profilaktycznych przeciwko zakażeniom RSV.

Aktualnie w Polsce dostępne jest szczepienie wskazane do profilaktyki RSV. Jest ono zalecane w Programie Szczepień Ochronnych wszystkim osobom po 60. roku życia.

– (...) Celem wspólnego projektu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Fundacji MY PACJENCI jest wspieranie idei szczepień przez całe życie, jako skutecznej formy profilaktyki zdrowotnej – wyjaśnia Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o