2023-12-13 Aktualności

Od 1 stycznia 2024 r. jedna z flozyn – dapagliflozyna, która jest stosowana u pacjentów z niewydolnością serca, przewlekłą chorobą nerek i cukrzycą typu 2, ponownie znajdzie się na liście leków refundowanych po dwumiesięcznej przerwie. Wprowadzone w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia br. modyfikacje uwzględniają też poszerzenie wskazań do jej stosowania u pacjentów kardiologicznych i nefrologicznych, a także ponowne, bezpłatne udostępnienie leku dla chorych od 65. r.ż.

Choć proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany kryteriów refundacyjnych w przypadku przewlekłej choroby nerek z pozoru mogą wydawać się kosmetyczne, to w praktyce zmieniają możliwości leczenia nefroprotekcyjnego w bardzo dużym zakresie. Specjaliści od dłuższego czasu alarmowali, że pierwotne zapisy refundacyjne nijak miały się do dostępności koniecznych do przeprowadzenia badań diagnostycznych i znacznie zawężały populację, która mogłaby odnieść korzyść z ich stosowania. Zmiana z uprzednio obowiązującego kryterium „albuminuria ≥ 200 mg/g” na „albuminuria lub białkomocz” realnie wpłynie na praktykę kliniczną i możliwość szerszego stosowania flozyn u osób, u których rozwija się przewlekła choroba nerek.

Również pacjenci z niewydolnością serca z łagodnie obniżoną frakcją wyrzutową serca (LVEF 40% - 50%)  od 1 stycznia będą mogli dodatkowo skorzystać z refundacji dapagliflozyny.

– To ważna decyzja Ministra Zdrowia i potwierdzenie chęci współpracy ze środowiskiem, a także sprawnego reagowania na pojawiające się doniesienia naukowe świadczące o skuteczności kolejnych terapii. W imieniu wszystkich pacjentów z niewydolnością serca i swoim dziękuję resortowi zdrowia za pracę, bez której z pewnością wielu rodzinom żyłoby się o wiele ciężej. Mam nadzieję, że w niedługim czasie leczeniem objęta zostanie pozostała grupa chorych, z frakcją wyrzutową > 50% –  podsumowuje zmiany Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „EcoSerce”.

Wskazanie diabetologiczne dotyczące dapagliflozyny pozostaje bez zmian w stosunku do wskazania obowiązującego do 31 października br. Druga flozyna – kanagliflozyna – nie wróciła do refundacji. Dotychczas refundowana jedyna flozyna w przerwie 2-miesięcznej – empagliflozyna – pozostaje w refundacji bez rozszerzenia wskazań.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o