Kaszel i duszność to objawy, których przyczyna może być związana ze schorzeniami układu oddechowego. Jednym z nich jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), za rozwój której w aż 90% odpowiada palenie papierosów. POChP rozpoznawana jest u coraz młodszych osób. Z okazji Światowego Dnia POChP „Kampania Płuca Polski” podejmuje działania informacyjne dla dalszego budowania wiedzy na temat profilaktyki choroby, a także jej diagnostyki i leczenia.
– POChP najczęściej diagnozowana jest wśród mężczyzn ok. 50. r.ż., nałogowo palących papierosy. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że przewlekła obturacyjna choroba płuc coraz częściej rozpoznawana jest także u osób młodszych, palących lub narażonych na wdychanie dymu tytoniowego. Dlatego bardzo istotne jest budowanie świadomości na temat przyczyn POChP i jej profilaktyki, szczególnie, że to dość często występująca choroba – szacuje się, że w Polsce zmagają się z nią blisko 2 mln osób. Nikotyna kojarzona jest najczęściej jako czynnik sprzyjający rozwojowi raka płuca. Tymczasem nie wiemy lub nie pamiętamy o tym, że narażając się na jej wdychanie, zwiększamy także ryzyko wystąpienia POChP – groźnego schorzenia, które zbyt późno zdiagnozowane i nieleczone może również prowadzić do przedwczesnej śmierci pacjenta – ostrzega lek. Michalina Bou-Matar, lekarz rodzinny. – Naprawdę zachęcam, aby każdy, kto zmaga się z przewlekłym kaszlem, nie bagatelizował objawów, nie zrzucał ich na karb wieku czy przepracowania, i zgłosił się do lekarza. Chociaż choroby tej nie można skutecznie wyleczyć, to wdrożenie farmakoterapii, fizjoterapii oddechowej, a także zaprzestanie palenia i przestrzeganie pozostałych prostych zaleceń, może spowolnić rozwój POChP i skutecznie podnieść jakość życia. Warto też zaznaczyć, że kompletna diagnostyka i leczenie POChP prowadzone jest przez lekarza rodzinnego dzięki opiece koordynowanej w POZ w ramach ścieżki pulmonologicznej, co bardzo ułatwia dostęp do opieki medycznej w tym schorzeniu i z pewnością warto z tego skorzystać.
W przypadku długo utrzymujących się objawów, np. kaszlu, pomimo prowadzonego leczenia POChP, warte rozważenia staje się wykonanie diagnostyki w kierunku możliwości rozwoju śródmiąższowej choroby płuc (ILD). Po uprzedniej konsultacji z lekarzem rodzinnym i otrzymaniu skierowania konieczne staje się zgłoszenie pacjenta do specjalisty pulmonologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i na jej podstawie postawi właściwe rozpoznanie.
W odpowiedzi na potrzebę dotyczącą edukacji społeczeństwa na temat POChP i konsekwencji palenia tytoniu Kampania „Płuca Polski” dołącza do obchodów Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, który w tym roku przypada 15 listopada. W ramach działań kampanii przewidziane jest webinarium z ekspertem – lekarzem rodzinnym, lek. Michaliną Bou-Matar. Spotkanie planowane we wtorek 21 listopada, o godz. 18:00 na stronie Kampanii „Płuca Polski” na Facebooku. Jednocześnie przez cały tydzień – od 13 do 19 listopada – na profilu Kampanii „Płuca Polski” na Facebooku pojawiać będą się tematyczne posty związane z chorobą.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o