Nos stanowi pierwszy element dróg oddechowych. Odpowiada za oczyszczanie i nawilżanie wdychanego powietrza. W przypadku chorób (np. infekcji) w obrębie nosa dochodzi do upośledzenia jego funkcji, zwłaszcza ze względu na zalegającą wydzielinę. W celu oczyszczenia nosa i przywrócenia jego funkcji zaleca się stosowanie roztworów wody morskiej.
Błona śluzowa nosa, z racji swojego umiejscowienia ma ciągły kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Niestety, sprzyja to jej interakcji z licznymi, obecnymi we wdychanym powietrzu związkami negatywnie oddziałującymi na nią samą. Mowa tu przede wszystkim o patogenach, które w okresie jesienno-zimowym zyskują na znaczeniu w kontekście przyczyn zaburzeń funkcjonowania nabłonka wyścielającego jamę nosową
Wśród głównych drobnoustrojów wymienia się zwłaszcza wirusy, które odpowiadają za blisko 90% infekcji górnych dróg oddechowych. Zakażenia wirusowe są przyczyną przede wszystkim nieżytu nosa i zatok przynosowych, potocznie nazywanych przeziębieniem. Dotykają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Populacja pediatryczna szczególnie często przechodzi infekcje górnych dróg oddechowych, objawiające się właśnie problemami w obrębie błony śluzowej nosa.
Innymi czynnikami, pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, są alergeny odpowiadające za powszechny również wśród dzieci alergiczny nieżyt nosa. Poza tym wraz z wdychanym powietrzem do dróg oddechowych przedostają się także zanieczyszczenia, które mogą podrażniać nabłonek i prowadzić do zmian w jego funkcjonowaniu.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o