2023-08-31 Aktualności

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę bezpłatnych leków dla osób po 65. r.ż. Znajduje się na niej m.in. 13-walentna skoniugowana szczepionka przeciw pneumokokom. Ministerstwo Zdrowia wstępnie zapowiada, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 września 2023 r. Dotychczas seniorzy ze zwiększonym (umiarkowanym lub dużym) ryzykiem choroby pneumokokowej mogli skorzystać jedynie z 50% refundacji szczepionki.

W ostatnich latach liczba przypadków choroby pneumokokowej dynamicznie wzrasta. W lipcu 2023 r. NIZP PZH odnotował niemal dwukrotnie więcej przypadków chorób wywołanych przez pneumokoki niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podobnie w 2022 r. w Polsce zanotowano blisko 80% wzrost zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową (w porównaniu do roku poprzedzającego).

Szczepienia przeciw pneumokokom dla osób dorosłych są zalecane w Programie Szczepień Ochronnych (PSO), a także przez wiele towarzystw naukowych. Decyzja o wpisaniu 13-walentnej szczepionki przeciw pneumokokom na listę bezpłatnych leków 65 plus jest bardzo ważnym krokiem dla rozwoju szczepień w Polsce, podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI).

– Cieszymy się, że na finalnej liście, którą przedstawiło Ministerstwo Zdrowia, znalazły się szczepionki, które są najprostszym sposobem wdrażania profilaktyki chorób zakaźnych. Profilaktyka szczepienna jest niezwykle istotna w zabezpieczeniu populacji senioralnej przed ciężkim przebiegiem i powikłaniami chorób układu oddechowego. Wpisanie szczepień na listy bezpłatnych leków dla seniorów jest dobrym krokiem na drodze do realizacji postulatów wprowadzających w Polsce ideę life course immunization, czyli dostępu szczepień na każdym etapie naszego życia – powiedział prof. dr. hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób infekcyjnych (OPZCI).  

Szczepienie przeciw pneumokokom jest 1-dawkowe i można szczepić się jednoczasowo razem ze szczepionką przeciw grypie podczas jednej wizyty szczepiennej, aby być lepiej przygotowanym na nadejście sezonu infekcyjnego. Ze względu na wysoką skuteczność i stosunkowo niski odsetek zdarzeń niepożądanych szczepienia ochronne są preferowaną formą profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dorosłych. Aby uzyskać ochronę, wystarczy, że osoba dorosła zaszczepi się raz w życiu.

Copyright © Medyk sp. z o.o