Komisja Europejska opublikowała trzecią edycję swojego raportu wakcynologicznego (State of Vaccine Confidence in the European Union). Wynika z niej, że mieszkańcy kontynentu uważają szczepienia ochronne za ważne, skuteczne oraz bezpieczne. Krajem, w którym odnotowano największy wzrost zaufania do szczepień względem ubiegłej edycji badań, jest Polska. W poprzednim wydaniu zmierzono zaufanie do szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR), szczepionce przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i szczepionce przeciw grypie sezonowej. W tegorocznym raporcie lista ta została rozszerzona o kategorię „zaufanie do szczepionki przeciw COVID-19”.
To bardzo dobra wiadomość. W obecnej sytuacji, po ponad dwóch latach pandemii, nikt nie powinien mieć wątpliwości, jak bardzo potrzebujemy szczepień ochronnych – komentuje lek. Małgorzata Ponikowska, ekspertka kampanii Zaszczep się wiedzą.
Choć szczepienia stały się obiektem ataku dezinformacji na olbrzymią skalę, Europejczycy wciąż powierzają swoje zdrowie lekarzom i naukowcom. Zaufanie do szczepień nadal jest na wysokim poziomie, co nie powinno dziwić, jeśli spojrzymy na realne liczby. Szacuje się, że szczepionki przeciwko COVID-19 zapobiegły 14,4 mln zgonów na całym świecie przed końcem 2021 r., co jest imponującym, globalnym osiągnięciem w zakresie zdrowia publicznego. Tym bardziej, że zostały wprowadzone w bardzo trudnym czasie trwającej pandemii.
Niestety, nie wszystkie liczby napawają optymizmem: ostatnie dwa lata odcisnęły piętno w innych zdrowotnych sektorach. Według obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF, dotyczących krajowego zasięgu szczepień (WUENIC), pandemia COVID-19 przyczyniła się do największego spadku globalnego zasięgu rutynowych szczepień od trzech dekad.
Co pokazuje raport?
81,5% respondentów z całej Unii Europejskiej zgadza się, że szczepionki są ważne, a 82,3% uznaje je za bezpieczne. Za najważniejszą została uznana szczepionka MMR, chroniąca przed odrą, świnką i różyczką – aż 84,5% badanych zgodziło się z twierdzeniem, że jest istotna. Drugą najważniejszą szczepionką okazała się szczepionka przeciwko COVID-19 z wynikiem 77%. Na trzecim miejscu znalazła się szczepionka przeciw grypie sezonowej (75,6%), a na czwartym szczepionka przeciw wirusowi HPV (75%).
Szczepionki przeciwko COVID-19 wysoko plasują się w rankingu także w innych kategoriach: 77,2% obywateli UE uważa, że skutecznie zapobiegają ciężkim chorobom; 66,8% zgadza się, że chronią przed zakażeniem SARS -CoV-2; a 65,9% zgadza się, że zapobiegają przenoszeniu wirusa na inne osoby.
W ostatnich czterech latach, czyli od 2018 r., gdy KE opublikowała pierwszą wersję raportu, postrzeganie znaczenia szczepionek najbardziej wzrosło w Polsce. Z twierdzeniem, że szczepienia są ważne odnotowano wzrost zgody z 75,6% aż do 80,5% w 2022 r. Oprócz tego tylko w Polsce w latach 2018– 2022 wzrosło zaufanie do skuteczności szczepionek: z 74,4% do 82,5%.
Dodatkowo raport ujawnia, że w latach 2018– 2022 wyższy odsetek respondentów w Belgii, Grecji, Szwecji, Irlandii i Polsce uważa, że szczepionka MMR jest ważna. W tym samym czasie ogólne postrzeganie bezpieczeństwa szczepionek wzrosło w Polsce (71,4 do 79,9%), Francji (71,5 do 79,6%) i Irlandii (85,8 do 89%).
Z raportu KE wynika, że w sumie aż 25 państw członkowskich zgadza się w ponad 80% (na poziomie populacyjnym) ze stwierdzeniem, że szczepienia są ważne:
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o