Stworzenie ośrodków referencyjnych wraz z interdyscyplinarnymi zespołami lekarzy w każdym województwie, z odpowiednim zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym dla chorych na śródmiąższową chorobę płuc to jeden z postulatów interdyscyplinarnego grona ekspertów – klinicystów oraz organizacji pacjentów, zebranych przy Kampanii „Płuca Polski”. Efektem ich pracy jest raport pt. „Śródmiąższowe Choroby Płuc (ILD): analiza sytuacji i potrzeb. Rekomendacje zmian w zakresie usprawnienia opieki nad pacjentami w Polsce”, opublikowany we wrześniu 2022 r. Publikacja zawiera osiem wytycznych określających niezbędne do podjęcia działania w zakresie edukacji, diagnostyki i leczenia oraz opieki dodatkowej, które pozwolą w bliskim czasie znacząco polepszyć funkcjonowanie chorych.
W większości śródmiąższowe choroby płuc (ILD), obejmujące około 200 jednostek chorobowych, łączy podobny przebieg kliniczny oraz podobne, niespecyficzne objawy. Płuca ulegają bliznowaceniu (włóknieniu), przez co zmniejsza się ich pojemność i możliwość wymiany gazowej, prowadząc do pojawienia się konsekwentnie nasilających się duszności i kaszlu. Zmiany te są nieodwracalne, a ich zwykle opóźniona diagnoza skutkuje znacznym obniżeniem jakości życia i przedwczesną śmiercią pacjenta.
Aby zmienić tę sytuację, powstała Interdyscyplinarna Rada Naukowa ds. Śródmiąższowych Chorób Płuc, w ramach Kampanii „Płuca Polski”, zainicjowana przez środowisko medyczne, zaangażowane w leczenie pacjentów z ILD. Podstawą jej pracy była analiza bieżącej sytuacji w obszarze ILD. Istotną kwestię stanowią bowiem niska świadomość na temat tego rodzaju chorób w społeczeństwie, a także wśród lekarzy i wynikająca z tego opóźniona diagnoza. Problemem jest także brak rozwiązań systemowych, pozwalających na wdrożenie odpowiedniej, interdyscyplinarnej opieki nad pacjentem oraz ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii. W efekcie wypracowanych zostało osiem kluczowych postulatów, odzwierciedlających najważniejsze potrzeby pacjentów oraz klinicystów, które ujęte zostały w raporcie pt. „Śródmiąższowe Choroby Płuc (ILD): analiza sytuacjii potrzeb. Rekomendacje zmian w zakresie usprawnienia opieki nad pacjentami w Polsce”.
REKOMENDACJE INTERDYSCYPLINARNEJ RADY NAUKOWEJ DS. ŚRÓDMIĄŻSZOWYCH CHORÓB PŁUC
EDUKACJA
Zaproponowane działania obejmują m.in. budowanie świadomości na temat śródmiąższowych chorób płuc i ich rozpoznania wśród społeczeństwa, a także lekarzy specjalistów, m.in. reumatologów, radiologów, patomorfologów, kardiologów czy dermatologów. Szczególnie ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na ten temat pośród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy jako pierwsi konsultują pacjentów.
Zadaniem lekarza medycyny rodzinnej jest jedynie wykrycie, czyli wstępne ustalenie rozpoznania lub podejrzenia choroby i pokierowanie pacjenta do odpowiedniego ośrodka. Nie chodzi bowiem o to, aby lekarz POZ wiedział wszystko o chorobach rzadkich. Jest to po pierwsze niemożliwe, a po drugie – zupełnie niepotrzebne. Powinien on prawidłowo rozpoznać informacje sygnałowe i wiedzieć, gdzie pacjenta skierować – potwierdza prof. dr hab. n. med. Eugeniusz J. Kucharz, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii.
Oczywistym jest to, że pacjent nie zdiagnozuje się sam. Natomiast świadomość tego, z jakimi objawami wiąże się dane schorzenie, pozwoli lepiej przygotować się do rozmowy z lekarzem i zwrócić uwagę na objawy, które być może wcześniej nie budziły jego podejrzeń, a świadczą o rozwijającej się śródmiąższowej chorobie płuc. Dzięki temu ścieżka do postawienia prawidłowej diagnozy zostanie skrócona – uzupełnia Agnieszka Pilewska-Ślączko, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc – IPF.
DIAGNOSTKA
Jednym z kluczowych elementów efektywnej opieki nad pacjentem ze śródmiąższową chorobą płuc jest właściwa i szybka diagnoza, umożliwiająca wdrożenie właściwego leczenia. Pomocne w spełnieniu tego założenia, byłyby specjalne placówki z odpowiednim zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym.
Jedną z pilniejszych potrzeb jest rozwinięcie sieci ośrodków referencyjnych, w których pacjenci mieliby zapewnione kompleksowe, interdyscyplinarne leczenie. Sieć ta powinna obejmować również poradnie chorób śródmiąższowych, które odciążyłyby szpitale. Pacjenci otrzymaliby możliwość wykonywania w nich cyklicznych badań określających stan zdrowia, bez konieczności hospitalizacji. Aby jednak to rozwiązanie się sprawdziło, wszystkie procedury muszą być realnie wycenione – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Lewandowska, z I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, zastępca prezesa Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc – IPF.
LECZENIE
Włączona na wczesnym etapie właściwa terapia to szansa na podniesienie jakości życia pacjentów ze śródmiąższowymi chorobami płuc z postępującym włóknieniem. W poszerzeniu i optymalizacji możliwości zastosowania farmakoterapii pomocne byłoby także przyjęcie opracowanych przez ekspertów rekomendacji. Skuteczny proces leczenia powinien też uwzględniać dostęp do tlenoterapii i rehabilitacji.
Ważnymi elementami opieki kompleksowej, który w Polsce wymagają szybkiego usprawnienia, są: dostęp do rehabilitacji pulmonologicznej – aż 4 województwa w ogóle nie posiadają pulmonologicznej rehabilitacji stacjonarnej, a ambulatoryjna nie istnieje, a także do tlenoterapii. W niektórych województwach pacjenci czekają bardzo długo na przydział koncentratora tlenu, natomiast dostęp do przenośnego źródła tlenu jest jeszcze bardzo ograniczony. Tymczasem to właśnie przenośne koncentratory tlenu pozwalają pacjentom z niewydolnością oddychania w miarę sprawnie funkcjonować – mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, koordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania z Pododdziałem NWM i Pododdziałem Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Specjaliści potwierdzają też znaczenie utworzenia szybkiej ścieżki leczenia na wzór karty DILO, pomocnej w usprawnieniu procesu leczenia pacjentów ze współistniejącymi chorobami pulmonologicznymi i reumatycznymi, uwzględniającej poza hospitalizacjami także wizyty ambulatoryjne. Stworzenie i funkcjonowanie szybkiej ścieżki ułatwiłoby także powstanie ośrodków referencyjnych. Pomocne byłoby również utworzenie zawodu koordynatora.
Brakuje nam również pomocy dla nas samych oraz pacjentów. Mam na myśli konieczność uwzględnienia w zespole osoby opiekującej się pacjentem – koordynatora. Osoba ta odpowiedzialna będzie za umawianie terminów wizyt, przypominanie o nich, co w skomplikowanym dla pacjentów systemie ochrony zdrowia będzie niewątpliwym ułatwieniem – mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępca Dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.
OPIEKA DODATKOWA
Efektywna opieka nad pacjentem z chorobami płuc obejmować powinna nie tylko farmakoterapię, ale także dodatkowe opcje zapewniające stałe wsparcie ze strony przede wszystkim psychologów i fizjoterapeutów, a także dietetyków czy seksuologów.
Kluczowe jest holistyczne podejście do pacjentów. Wiele osób, które zmagają się ze śródmiąższowymi chorobami płuc to osoby z wielochorobowością, wymagające niestety większej dozy wsparcia, cierpliwości, wytłumaczenia. Wsłuchanie się w głos pacjenta, dyskusja z nim i potraktowanie go w sposób partnerski może pomóc odpowiedzieć lepiej na jego potrzeby – dodaje Violetta Zajk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Rekomendowane działania powinny zostać wdrożone w najbliższym możliwym terminie, co pozwoliłoby na stworzenie odpowiedniej podstawy dla zbudowania sprawnego system opieki nad chorym na ILD.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o