2020-12-09 Aktualności

Według danych jednego z ośrodków prowadzących opiekę dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu na terenie 4 województw, hospitalizacje chorych stanowią niespełna 10% całkowitej, rocznej liczby dni prowadzonej opieki domowej. Dane ośrodków z całej Polski potwierdzają, że wentylacja mechaniczna domowa wydłuża i poprawia jakość życia pacjentów oraz zmniejsza konieczność hospitalizacji chorych. Statystyki pokazują, że czas hospitalizacji jest krótki, porównując go do okresu, w którym pacjenci są pod opieką domową.

W Polsce 9000 chorych korzysta ze sprzętu do wentylacji domowej, zwalniając tym samym łóżka na oddziałach intensywnej terapii i respiratory. W dobie pandemii COVID-19 rola wentylacji domowej odciąża system zdrowia, a jak wskazują dzienne raporty Ministerstwa Zdrowia, w szpitalach pozostaje mniej niż 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Pacjenci ze stowarzyszenia JEDNYM TCHEM! uważają, że skoro mają możliwość leczenia w domu, powinni w ten sposób kontynuować terapię, a nie przebywać w szpitalu i zajmować miejsca dla chorych na koronawirusa, szczególnie w obecnej sytuacji, gdzie łóżek i respiratorów na oddziałach brakuje.

 

Dzięki wentylacji domowej czujemy się bezpieczni. Znaczna większość z nas ma osłabiony układ odpornościowy, stąd zminimalizowanie konieczności wizyt w szpitalach chroni nas przed zbędnymi infekcjami. W dobie pandemii wirusa COVID-19, wizyta na oddziale intensywnej terapii wiąże się z wysokim ryzykiem zarażenia szpitalnego, które jest kosztowne i trudne do leczenia – komentuje Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM!.

 

Kluczową zmianą dla chorych był 2003 rok, kiedy uzyskali dostęp do wentylacji mechanicznej, zarówno inwazyjnej, jak i nieinwazyjnej w warunkach domowych, który pozwolił na przejście pacjentów ze szpitali do domu. Dzięki wentylacji domowej pacjenci mogą żyć w domu, zamiast doświadczać długich pobytów w szpitalu. Im krócej przebywają w szpitalu, tym mniej mają groźnych powikłań, szczególnie związanych z infekcjami bakteryjnymi opornymi na typowe antybiotyki. Wentylacja domowa pomaga pacjentom wrócić do funkcjonowania w naturalnym środowisku, jakim jest dom i rodzina. Pozwala również na aktywizację zawodową i społeczną pacjentów ciężko chorych, co często wydaje się sprzeczne z obrazem ciężkiej choroby. 

Mimo wielu korzyści wynikających z możliwości wentylacji domowej, pacjenci ze Stowarzyszenia pacjentów na rzecz wentylacji domowej JEDNYM TCHEM! czują, że dostęp do wentylacji w przyszłości jest niepewny. Jak piszą w apelu do Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, zmniejszono dostęp do rehabilitacji dla osób wentylowanych do 8 godzin, jak i częstość wizyt lekarzy i pielęgniarek. Pacjenci wiedzą, że spora grupa pacjentów coraz dłużej oczekuje w szpitalach na przejście do opieki domowej. W apelu pacjenci proszą o możliwość spotkania z Ministrem Adamem Niedzielskim oraz zaznaczają, że wentylacja domowa powinna być traktowana jako zasadniczy element leczenia ratującego życie w sposób permanentny.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o