2020-03-27 Aktualności

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, udostępniona została informacja o kwarantannie. Dzięki tej zmianie lekarze będą wiedzieć, czy pacjent, który zgłosił się na wizytę, nie podlega aktualnie kwarantannie. To zwiększy bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych pacjentów.

Przy nazwisku pacjenta pojawia się dopisek KW, oznaczającym kwarantannę, z terminem jej zakończenia. Systematycznie zasilamy bazę danych nowymi rekordami osób podlegających kwarantannie na tą chwilę mamy już ponad 100 tys. osób uwzględnionych w bazie – mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

To szczególnie ważna informacja dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz dane o objęciu kwarantanną oraz terminie jej zakończenia będą dostępne również w eWUŚ. Nowa funkcjonalność znacznie zwiększa bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów. Zdarzało się bowiem, że pacjenci nie mówili prawdy o swoim stanie zdrowia, narażając na ryzyko zarażenia samych lekarzy, ale także inne osoby oczekujące wraz z nimi na wizytę. Przez takie zachowanie zamykane były całe poradnie, czy oddziały szpitalne. Informacje o tym, kto znajduje się w kwarantannie i terminie jej zakończenia NFZ na bieżąco pozyskuje z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

 

Copyright © Medyk sp. z o.o