2020-03-12 Aktualności

W ramach Światowego Dnia Nerek 2020 pacjenci z przewlekłą chorobą nerek zaapelowali do Ministra Łukasza Szumowskiego z prośbą o określenie oficjalnego stanowiska dotyczącego udostępnienia pacjentom z chorobami nerek długo oczekiwanej terapii ketoaminokwasami, która ma udowodniony wpływ na poprawę jakości życia pacjentów w IV i V stadium PChN, wydłużając ich zdolność do podejmowania aktywności zawodowej, odraczając w czasie włączenie do programu dializ. Wspólnie wypracowane przez pacjentów stanowisko dotyczy potrzeby włączenia skutecznej terapii ketoaminokwasami do leczenia przewlekłej choroby nerek, na którą choruje ok. 4,2 mln osób w Polsce. To drugie, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstsze przewlekłe schorzenie w naszym kraju. Choroba jest łatwa do zdiagnozowania, ale pacjenci zbyt późno trafiają do specjalisty i rzadko otrzymują prawidłową pomoc nefroprotekcyjną.

Liczba osób dializowanych rośnie o ok. 1,8% rocznie. Całkowita utrata czynności nerek, do której co roku dochodzi u co najmniej 6500 osób (ok. 170 osób na milion mieszkańców), wymaga wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializ lub przeszczepu nerki. Koszty leczenia takich 31 000 pacjentów wyniosły w roku 2018 prawie 2 mld złotych. Pacjenci w liście powołują się na opublikowany w 2019 r., Ogólnopolski Raport Pacjentów Nefrologicznych, z którego jasno wynika, iż zwiększa się również konieczność pobierania zasiłków, rent przez osoby chore na PChN w wieku produkcyjnym.

Pacjenci wnoszą o wprowadzenie do swojego leczenia standardów podobnych do tych, które mają miejsce w krajach zachodnich, tj. opieki skoordynowanej, będącej połączeniem opieki farmakologicznej, psychologicznej i dietetycznej, która umożliwi zastosowanie w praktyce rekomendowanej w okresie przeddializacyjnym diety niskobiałkowej oraz włączenie terapii ketoanalogami aminokwasów.

Copyright © Medyk sp. z o.o