2020-03-20

Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie związana z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry, szczególnie tych z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby. Tu wiek pacjenta już nie ma takiego znaczenia. Najmocniej narażeni są ci pacjenci, u których chorobą współistniejącą jest astma. To aż 35% pacjentów z AZS, dla których zakażenie koronawirusem COVID-19 może być dramatyczne w skutkach – ostrzega Hubert Godziątkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

reklama GP_bezplatna
2020-03-19

Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych wystosowali wspólne apele. W ich ocenie szczególna sytuacja wymaga zespołowego działania i dlatego powstała inicjatywa zwrócenia się z apelami do rządu polskiego, do pacjentów oraz do środowiska lekarskiego.

2020-03-19

Konsultant krajowa w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat w piśmie do Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Aliny Niewiadomskiej podkreśla, że tylko zastosowanie metod molekularnych pozwala na spełnienie laboratoryjnego kryterium potwierdzenia przypadku COVID-19 – zgodnie z obowiązującą definicją przypadku na potrzeby nadzoru nad zakażeniami ludzi nowym koronawirusem.

2020-03-19

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg z prośbą o informację o aktualnym stanie prac legislacyjnych nad przepisami, które mają umożliwić lekarzom wystawianie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na podstawie telefonicznego kontaktu z pracownikiem.

W piśmie Prezes NRL zaznacza, że mimo publicznych wypowiedzi Pani Minister, stan prawny dotyczący wystawiania zwolnień lekarskich od pracy nie uległ zmianie.

2020-03-18

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji ds. Leków

dot. niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w zakażeniach spowodowanych wirusem SARS-CoV-2019 (COVID-19)

Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii.

W momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

2020-03-18

Nie pozwólmy na podważanie zaufania do lekarzy

Apel Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja apeluje do delegatów Krajowego Zjadu Lekarzy i całego środowiska o zgłaszanie przejawów podważania zaufania do lekarzy.

2020-03-16

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, prowadzenia rehabilitacji leczniczej, świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień

2020-03-14

Przełom w leczeniu COVID-19!

Przełom w leczeniu COVID-19!

Zatwierdzonym lekiem w terapii COVID-19 jest CHLOROCHINA (ARECHIN PL), znacząco skuteczna w leczeniu koronawirusowego zapalenia płuc.

2020-03-13 ARTYKUŁ

W artykule, który wkrótce opublikujemy, podsumowano wstępne wyniki dla leków o potencjalnej skuteczności przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19. Kilka leków, takich jak chlorochina, arbidol, remdesiwir i fawipirawir, jest obecnie poddawanych badaniom klinicznym w celu przetestowania ich skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19). Dotychczas (grudzień 2019 – luty 2020) osiągnięto pewne obiecujące wyniki.

2020-03-12

O trwającej epidemii koronawirusa napisano już chyba wszystko i społeczna świadomość choroby, jaką on wywołuje jest większa niż śmiertelność spowodowana przez ostatnie dwa miesiące. Eksperci apelują zewsząd, aby unikać kontaktu z dużą liczbą ludzi, ale również z własnymi rękami, bo przenoszą one wirusa skuteczniej niż kichanie czy kasłanie. Okazuje się, że nasze oko jest jedną z dróg, którymi wirus może dostać się do naszego organizmu za pośrednictwem rąk. Według najnowszych doniesień (The Lancet Study) osoba zakażona wirusem może być niebezpieczna dla otoczenia jeszcze zanim pojawią się u niej objawy choroby. Z punktu widzenia diagnostyki okulistycznej jest pewien ważny aspekt, na który  powinni zwracać uwagę okuliści w okresie epidemii koronawirusa. 

2020-03-12

W ramach Światowego Dnia Nerek 2020 pacjenci z przewlekłą chorobą nerek zaapelowali do Ministra Łukasza Szumowskiego z prośbą o określenie oficjalnego stanowiska dotyczącego udostępnienia pacjentom z chorobami nerek długo oczekiwanej terapii ketoaminokwasami, która ma udowodniony wpływ na poprawę jakości życia pacjentów w IV i V stadium PChN, wydłużając ich zdolność do podejmowania aktywności zawodowej, odraczając w czasie włączenie do programu dializ. Wspólnie wypracowane przez pacjentów stanowisko dotyczy potrzeby włączenia skutecznej terapii ketoaminokwasami do leczenia przewlekłej choroby nerek, na którą choruje ok. 4,2 mln osób w Polsce. To drugie, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstsze przewlekłe schorzenie w naszym kraju. Choroba jest łatwa do zdiagnozowania, ale pacjenci zbyt późno trafiają do specjalisty i rzadko otrzymują prawidłową pomoc nefroprotekcyjną.

2020-03-12

Fundacja Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard przeznaczą wspólnie nawet ​​125 mln dolarów na fundusz zalążkowy, którego celem jest wynalezienie leku na chorobę COVID-19, poprzez stymulowanie badań, rozwoju, oceny i skalowania nowych terapii. Partnerzy projektu zobowiązali się do udostępnienia ewentualnych metod leczenia szerokiemu gronu pacjentów przy zachowaniu przystępnych cen. Celem Akceleratora Terapii COVID-19 będzie ocena skuteczności nowych leków oraz nowych zastosowań dla tych już istniejących, a w dłuższym terminie zajmie się on również innymi chorobami wirusowymi, poza wywołującym aktualną epidemię koronawirusem. Obecnie nie ma dostępnych leków przeciwwirusowych o szerokim spektrum działania ani szczepionek pozwalających skutecznie walczyć z COVID-19.

2020-03-11

Treści zawarte w prezentacji są opracowane na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, aktualnych ustaw i zarządzeń na dzień 08.03.2020 roku oraz zaleceń AAFP (American Academy of Family Physicians) i Public Health England, Ontario College of Family Physicians. Celem prezentacji jest udostępnienie materiałów do przeprowadzenia wewnętrznych szkoleń w podstawowej opiece zdrowotnej w związku zagrożeniem epidemią CoViD-2019. Patronami prezentacji są: Kolegium Lekarzy Rodzinnych, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej. Pliki do pobrania znajdują się na stronie Kolegium Lekarzy Rodzinnych:https://klrwp.pl/strona/645/koronawirus-schemat-postepowania/pl

2020-03-10

Telemedycyna ma wiele zalet: poprawia dostępność usług, oszczędza czas i pieniądze - zarówno pacjentów, jak i służb medycznych. A mimo to wciąż zaledwie około 10 proc. społeczeństwa skorzystało kiedykolwiek z usług telemedycznych. Wybuch koronawirusa może przełamać rezerwę wobec telemedycyny. Obecna sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym potwierdza, że telemedycyna może nie tylko odciążyć przeładowane ośrodki zdrowia, ale także przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusów poprzez niwelowanie kontaktu chorych z innymi osobami.

2020-03-06

W związku z sytuacją związaną z pojawieniem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa SARS-CoV-2 zwanego COVID-19 oraz sytuacją globalną w tym zakresie Minister Zdrowia opublikował 5 marca wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 37 av ust 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne ( Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn.zm.).

Copyright © Medyk sp. z o.o