Szpiczak plazmocytowy, znany również jako szpiczak mnogi, stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej onkologii. Ta złośliwa choroba układu krwiotwórczego wynika z niekontrolowanego namnażania komórek plazmatycznych, co prowadzi do uszkodzenia kości, pogorszenia funkcji nerek oraz osłabienia zdolności obronnych organizmu. Choć dotyka przede wszystkim osoby powyżej 60. r.ż., przypadki u młodszych pacjentów również nie są rzadkością. Szybka diagnostyka, reagowanie na objawy oraz rozwój nowoczesnych metod terapeutycznych dają jednak coraz więcej powodów do optymizmu. Światowy Dzień Szpiczaka (30 marca) to okazja do ukazania przełomowych terapii oraz kluczowej roli badań klinicznych w ich odkrywaniu. "Pacjenci Jutra", kampania społeczna zainicjowana przez firmę Pratia, przypomina, że bez odwagi i zaangażowania pacjentów nie byłoby szans na przełomowe terapie.
Prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki, specjalista z prawie 30-letnim doświadczeniem w leczeniu chorób hematoonkologicznych, kieruje Ośrodkiem Badań Klinicznych Pratia Onkologia w Katowicach. Od 2020 r. przeprowadzono tam ponad 100 badań klinicznych, z których skorzystało już około 700 pacjentów. Obecnie w trakcie terapii znajduje się 250 osób, które otrzymują dostęp do innowacyjnych metod terapeutycznych, często niedostępnych jeszcze w standardowej terapii.
– Badania kliniczne to kluczowy element postępu medycyny. Dzięki ścisłej współpracy między ośrodkami badawczymi, lekarzami i pacjentami jesteśmy w stanie dostarczać na rynek nowe, przełomowe terapie, które znacząco wpływają na poprawę jakości i wydłużenie życia, a wierzę w to, że również w przyszłości wyleczenie chorych na szpiczaka plazmocytowego.
Udział pacjentów w badaniach klinicznych jest kluczowy – to dzięki ich decyzji o wzięciu udziału w eksperymentalnych programach leczniczych możliwe jest gromadzenie danych, które stanowią fundament dla przyszłych terapii. Ścisła współpraca naukowców, lekarzy i pacjentów umożliwia modyfikację i optymalizację zastanych metod leczenia. Proces ten opiera się na partnerskich relacjach, w których rola lekarza specjalisty jest niezwykle istotna.To właśnie on przekazuje pacjentowi dostępne opcje terapeutyczne, w tym możliwość udziału w badaniach klinicznych, tłumacząc zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyko związane z tą formą leczenia. Dzięki temu pacjenci są świadomi swojej decyzji, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie terapii do ich indywidualnych oczekiwań i potrzeb.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o