Migrena to powszechne schorzenie występujące na całym świecie, dotykające zarówno osób dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Jest to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się napadami bólu głowy, którym często towarzyszy nadwrażliwość na różne bodźce środowiskowe, takie jak światło, dźwięki czy zapachy. Skuteczne leczenie migreny obejmuje zastosowanie farmakologicznych środków z grupy tryptanów, leków przeciwbólowych oraz wsparcie psychologiczne, rehabilitację i inne metody, na przykład akupunkturę. Migrena istotnie wpływa na jakość życia pacjentów, oddziałuje również na członków rodziny oraz współpracowników, jak też na efektywność pracy.
W artykule przedstawiono zarys epidemiologii migreny w Polsce i na świecie oraz omówiono miejsce sumatryptanu z naproksenem w terapii migreny.
Najnowsze badanie „Migrena w Polsce – ogólnopolskie badanie przekrojowe” autorstwa Marty Waliszewskiej-Prosół i wsp. zostało przeprowadzone w okresie od sierpnia 2021 r. do czerwca 2022 r. wśród pacjentów z migreną. W badaniu ankietowym z udziałem 3225 osób w wieku od 13 do 80 lat (średnia wieku 38,9; 87,1% kobiet) uzyskano dane dotyczące objawów, sposobów postępowania, schematów leczenia, jakości życia i cech socjodemograficznych polskiej kohorty pacjentów z migreną.
Spośród ankietowanych 1679 (52,7%) uczestników spełniło kryteria diagnostyczne migreny bez aury zgodnie z międzynarodową klasyfikacją zaburzeń związanych z bólem głowy (International Classification of Headache Disorders – ICHD-3), u 88,3% ankietowanych diagnoza została potwierdzona przez lekarza, 93,6% pacjentów konsultowało swoje bóle głowy z neurologiem (83,4% osób) oraz lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (82,9%). Wykazano, że liczba dni z bólami głowy w ciągu miesiąca wyniosła średnio 4,7. Aż 47,8% uczestników doświadczało co najmniej czterech dni z migreną w miesiącu. Badanie wykazało ponadto, że 92,5% osób aktualne stosuje jakieś formy leczenia, chociaż zaledwie 11,5% jego uczestników przyjmowało leki zapobiegawcze.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o