2023-09-18 Aktualności

Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej (18-24 września) jest inicjatywą Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Polską edycję kampanii Angina Awareness Initiative („Poznaj swoją dławicę”) wspiera Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Dławica piersiowa, zwana również dusznicą bolesną, to zespół objawów wynikających z ograniczonego dostarczania tlenu do mięśnia sercowego w stosunku do jego potrzeb. Podczas zwiększonego zapotrzebowania na tlen, np. podczas wysiłku fizycznego lub w odpowiedzi na emocje, zwężenia w naczyniach wieńcowych mogą spowodować niewystarczający dopływ tlenu do mięśnia sercowego. Ten deficyt tlenu manifestuje się charakterystycznym bólem w okolicy mostka, który jest często opisywany jako uczucie ucisku.

Choroba niedokrwienna serca należy do tzw. chorób cywilizacyjnych i występuje średnio u ok. 20-40 osób na 1000. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem: zazwyczaj pojawia się po 40. r.ż. u mężczyzn i po 50. r.ż. u kobiet. W Polsce z powodu dławicy piersiowej może cierpieć ok. 1,5 mln osób. Wystąpieniu dławicy piersiowej sprzyjają takie czynniki jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, hipercholesterolemia, cukrzyca, otyłość, brak regularnej aktywności fizycznej, a także niezdrowy sposób odżywiania się: dieta z małą ilością warzyw i owoców, za to bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. 

Prof. Piotr Jankowski, koordynator merytoryczny w Polsce międzynarodowej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Poznaj swoją dławicę”, zwraca uwagę i uwrażliwia na nietypowe symptomy: Jakiekolwiek dolegliwości w klatce piersiowej, w ramionach, w barkach bądź szyi, uczucie ciężaru, ucisku, pieczenia - to wszystko są stany, które powinny skłonić nas do pójścia do lekarza. Ale musimy wiedzieć, że dławica może mieć też nieoczywiste objawy − ból może pojawiać się także po prawej stronie klatki piersiowej albo pod mostkiem, niekoniecznie musi być związany z wysiłkiem fizycznym. Dolegliwości mogą przyjąć formę zadyszki, szybszego męczenia się niż jakiś czas temu, nagłego pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, omdleń, palpitacji serca. Choroba może przybierać najróżniejsze maski i rozpoznanie bywa niełatwe.

 

Leczenie i profilaktyka dławicy piersiowej

Terapia dławicy piersiowej skupia się głównie na leczeniu farmakologicznym, którego celem jest łagodzenie objawów choroby, poprawa jakości życia pacjentów oraz zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z zgonem. W ramach leczenia dławicy piersiowej priorytetem jest kontrolowanie zmian zachodzących w naczyniach wieńcowych oraz zapobieganie sytuacjom, w których dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach, u pacjentów spełniających odpowiednie kryteria, stosowane jest leczenie interwencyjne, takie jak zabiegi rewaskularyzacyjne.

Istotną rolę wspomagającą w terapii wszelkich schorzeń sercowo-naczyniowych, w tym również dławicy piersiowej, odgrywa profilaktyka. Przede wszystkim należy dążyć do zwalczania czynników ryzyka miażdżycy, leczenia chorób nasilających dławicę piersiową, takich jak niedokrwistość, nadczynność tarczycy, czy zaburzenia rytmu serca. 

W ramach profilktaktyki należy: prowadzić zdrowy styl życia (regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie szkodliwych nawyków, w tym palenia) oraz pamiętać o badaniach profilaktycznych. Pomiar ciśnienia tętniczego oraz stężenia cholesterolu i glukozy we krwi mogą pomóc w wykryciu wczesnych objawów chorób serca i dławicy piersiowej.

 

Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej w Polsce 

W ramach kampanii organizatorzy przygotowali szereg działań, których głównym celem jest skupienie uwagi na problemie zdrowotnym, jaki stanowi dławica piersiowa. Intencją jest edukacja społeczna przede wszystkim na temat objawów i konieczności reagowanie w przypadku ich wystąpienia, ponadto promocja profilaktyki oraz zdrowego stylu życia. Mieszkańcy 15 miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdynia, Białystok, Katowice, Chorzów, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Piekary Śląskie, Zabrze, Tarnowskie Góry), podróżujący środkami komunikacji miejskiej (autobusy/tramwaje) od 18 do 24 września będą mieli możliwość obejrzenia krótkiego spotu edukacyjnego na temat dławicy piersiowej, który będzie wyświetlany na nośnikach reklamowych. 

Szczegóły dotyczące kampanii oraz materiały edukacyjne: www.dbajoserce.pl/poznaj-dlawice

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o