2023-03-13 Artykuł

Alergie wynikają z nadmiernej reakcji układu odpornościowego na kontakt z alergenami. Powszechnie spotykane alergeny znajdują się w pyłkach traw i zbóż, roztoczach kurzu domowego, wydzielinach zwierząt domowych, w jadzie owadów, w niektórych składnikach żywności oraz w lekach. W części przypadków objawy alergii mogą być bardzo uciążliwe i znacząco obniżają jakość życia pacjentów. Jedną z opcji terapeutycznych stosowanych w przypadku alergii, są leki przeciwhistaminowe. Do tej grupy należy bilastyna, czyli długo działający selektywny antagonista obwodowych receptorów histaminowych H1.

Do chorób alergicznych zaliczana jest grupa schorzeń, które obejmują alergiczny nieżyt nosa, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, chorobę posurowiczą oraz stany bezpośredniego zagrożenia życia – anafilaksję i wstrząs anafilaktyczny. Do najczęściej spotykanych alergii należą dwa pierwsze spośród wymienionych schorzeń.

 Objawy alergicznego nieżytu nosa, który może mieć postać sezonową lub całoroczną, to m.in.:

  • wyciek wodnistej lub śluzowej wydzieliny z nosa, co prowadzi do zatkania nosa. Może występować znaczne osłabienie węchu lub jego utrata;
  • kichanie, często w postaci napadów;
  • świąd nosa, podniebienia oraz często świąd i przekrwienie spojówek;
  • kaszel, który może być przewlekły. Powstaje w wyniku spływania nadmiaru wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
  • objawy ogólnoustrojowe, takie jak niewielkie podwyższenie temperatury ciała, bóle głowy, zaburzenia snu, problemy z koncentracją i z uczeniem się.

Copyright © Medyk sp. z o.o