2022-10-25
Artykuł
Wesz głowowa (Pediculus humanus capitis) to pasożytniczy owad, który bytuje na głowie, brwiach i rzęsach. Wszy głowowe żywią się ludzką krwią kilka razy dziennie. Występują na całym świecie, zarażenie wszawicą jest najczęstsze wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Leczenie wszawicy zaleca się osobom, u których zdiagnozowano żywe osobniki. Wiele preparatów na wszy jest dostępnych bez recepty. W ich skład wchodzą: permetryna i dimetykon. Dostępne są również preparaty z naturalnymi olejkami eterycznymi, które odstraszają wszy.
Wszawica nie jest groźną chorobą, ale nieprzyjemną, ponieważ ugryzienia wszy, a konkretniej ich ślina, może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. W miejscu ugryzienia powstają swędzące zgrubienia, których drapanie powoduje uszkodzenie skóry. To stanowi otwartą drogę do infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Konsekwencjami wszawicy mogą być ropne zapalenia skóry, powiększone węzły chłonne oraz gorączka i złe samopoczucie.
Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi wszawicy są: wysoka temperatura i wilgotność otoczenia. Ponadto wszy częściej atakują skórę głowy, na której znajduje się pot i obecny w nim kwas mlekowy.