2020-10-02 Artykuł
Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, niezbędnym do różnicowania płciowego i rozwoju oraz utrzymania męskiego fenotypu. Pełni także kluczową rolę w męskich funkcjach rozrodczych i seksualnych. Podobnie jak u kobiet w okresie menopauzy, u mężczyzn z wiekiem lub w następstwie procesów chorobowych dochodzi do zmian hormonalnych. Po 40. r.ż. stężenie testosteronu obniża się o 2-4% na rok. Niedobór testosteronu może być bezobjawowy, ale z upływem czasu często prowadzi do wystąpienia objawów klinicznych, takich jak zmniejszenie masy mięśniowej i siły mięśni, utrata masy kostnej, osteoporoza oraz wzrost zawartości tkanki tłuszczowej.
Wraz ze wzrostem średniej długości życia mężczyzn na całym świecie i rosnącym problemem andropauzy, zainteresowanie testosteronem znacząco wzrosło. Na wzór hormonalnej terapii zastępczej u kobiet rozpoczęto stosowanie podobnej u mężczyzn. Hormonalna terapia zastępcza testosteronem polega na egzogennym podaniu testosteronu, którego zadaniem jest przywrócenie fizjologicznego stężenia testosteronu u mężczyzny z jego niedoborem. Badania pokazują, że wyrównanie niedoborów testosteronu znacząco łagodzi pojawiające się objawy kliniczne. Obecnie dostępnych jest wiele sposobów podaży
testosteronu. Ze względu na drogę podania wyróżnia się formę: doustną, domięśniową, przezskórną, podjęzykową i podpoliczkową, podskórną oraz donosową.

Copyright © Medyk sp. z o.o