Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” opracowała Algorytm+, czyli receptę na zwiększenie adherencji i poprawę zdrowia osób HIV+ oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie. Algorytm+ opisuje krok po kroku proces pracy z pacjentem lub podopiecznym żyjącym z HIV tak, żeby mógł uczestniczyć w leczeniu i świadomie, z zaangażowaniem współkształtował swoje zdrowe życie z HIV. To o tyle istotne, że dziś, gdy mamy już skuteczne leki na HIV, dzięki którym ludzie żyją z wirusem o wiele dłużej niż przed laty, kluczowe staje się ich prawidłowe przyjmowanie oraz położenie nacisku na bezpieczeństwo terapii, ponieważ leki te trzeba brać do końca życia. W pracach nad projektem uczestniczyły osoby żyjące z HIV oraz członkowie 8 polskich organizacji pozarządowych. Dokument otrzymają osoby zakażone oraz pracujący na ich rzecz przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i instytucji. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.
„W Polsce wykryto zakażenie HIV u blisko 21 tys. osób, ale tylko około 9,5 tys. przyjmuje leki. Aby terapia była skuteczna, leki należy przyjmować regularnie oraz zgodnie z zaleceniami – niestety nie zawsze pacjenci sobie z tym radzą. To jeden problem. Drugi to fakt, że populacja osób żyjących z HIV rośnie, a dzięki zapewnieniu szerokiego dostępu do nowoczesnego leczenia ARV także się starzeje. Seropozytywne osoby w zależności od wieku wymagają nieco innej opieki medycznej. Choroby współistniejące i zaburzenia związane z HIV są poważnym obciążeniem dla osób zakażonych i całego systemu ochrony zdrowia. Pytanie o to, jak żyć zdrowo z HIV staje się w Polsce coraz bardziej palące” – motywuje powstanie Algorytmu+ Mateusz Liwski, jego inicjator i prezes Fundacji „Res Humanae”.
Liczba nowych zakażeń rozpoznawanych u osób 40+ wzrosła o blisko 75% między 2006 i 2015 r. – obecnie blisko co czwarte nowe zakażenie dotyczy tej grupy wiekowej. W 2010 r. w Polsce tylko co szósty zakażony miał więcej niż 40 lat. W 2014 r. – już co czwarty. Wyniki przeprowadzonych w Holandii badań wskazują, że do 2020 r. aż 71% osób żyjących z HIV w tym kraju zachoruje na co najmniej jedną chorobę współistniejącą – nowotwór, chorobę nerek lub układu krążenia. Działacze zaangażowani w projekt Algorytm+ oceniają, że stosowanie wielodyscyplinarnego schematu opieki nad osobami żyjącymi z HIV pomoże w osiągnięciu i utrzymaniu ich dobrego stanu zdrowia w długiej perspektywie czasowej.
Dane statystyczne:
Od początku epidemii HIV i AIDS w Polsce (1985 r.) do 31 sierpnia 2016 r. zarejestrowano ogółem 20 756 zakażeń i 3348 zachorowań na AIDS. 1348 chorych zmarło.
22,7% nowych zakażeń rozpoznaje się u osób starszych niż 40 lat.
74,7% wynosi wzrost liczby zakażeń rozpoznawanych u osób w wieku 40+ w ostatnich 10 latach.
247 zakażeń HIV średnio wykrywa się co roku u osób 40+. Przed 10 laty rozpoznawano w tej grupie wiekowej średnio 149 zakażeń rocznie.
71% osób żyjących z HIV zachoruje na co najmniej jedną chorobę współistniejącą, np. choroby układu krążenia, choroby nerek, cukrzycę, nowotwory lub złamania.
Zdrowie osób zakażonych HIV w porównaniu z osobami niezakażonymi:
Dziś „Czerwone kokardki” rozświetlają Warszawę i przypominają o solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Można obejrzeć film z tej akcji na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=b92MkDTlwsk&feature=youtu.be
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o