Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Zalecenia dla chorych na przewlekłą chorobę nerek

w związku z koronawirusem (COVID-19)

W związku z sytuacją epidemiologiczną panującą w Polsce, Konsultant Krajowy w dziedzinie nefrologii, prof. Ryszard Gellert, w wydanych przez siebie zaleceniach rekomenduje pacjentom z przewlekłą niewydolnością nerek oraz pacjentom w trakcie dializoterapii zwiększenie izolacji oraz odosobnienia. Epidemia koronawirusa to stan wyjątkowy dla wszystkich, w tym również dla przewlekle chorych pacjentów ze zdiagnozowaną choroba nerek, którzy przez obniżoną odporność, często współistniejące nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i zaawansowany wiek znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia się wirusem (COVID-19). Problem ten dotyczy ponad 185 000 chorych niedializowanych oraz 29 000 pacjentów w trakcie leczenia nerkozastępczego.

Prof. Ryszard Gellert podkreśla, że bardzo ważna jest szczególna opieka nad pacjentem dializowanym – chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, tak by ograniczyć kontakt z otoczeniem jedynie do niezbędnych wizyt w stacjach dializ, w których należy zadbać o szczególne środki bezpieczeństwa.  

W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki pacjent powinien telefonicznie kontaktować się ze stacją dializ w celu poinformowania o zaistniałej sytuacji. Następnie, po 4 godzinach odbyć kolejną konsultację lekarską również telefoniczną. Wówczas lekarz podejmie dalszą odpowiednią decyzję. Sama gorączka bez wystąpienia innych objawów nie świadczy o wystąpieniu zakażenia koronawirusem. Zdaniem eksperta, w stanach zagrożenia życia pacjent nie może czekać na kolejną dializę.

Jak informuje prof. Gellert, każdy pacjent dializowany, który ma utrzymującą się temperaturę ciała ponad 38 st. C, kaszel, duszności, powinien po rozmowie telefonicznej ze stacją dializ udać się do szpitala zakaźnego, transportem własnym lub sanitarnym. Tam otrzyma odpowiednią pomoc, łącznie z dializoterapią na czas zakażenia.

Z racji zagrożenia epidemiologicznego, pacjent z podejrzeniem COVID-19, w ogóle nie powinien wchodzić do stacji dializ. Przypadkiem powinna zająć się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – w razie gdyby nie mogła, wówczas Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna albo Wojewoda”– wskazuje prof. Gellert.

Według Konsultanta Krajowego stacje dializ są dobrze zabezpieczone. Jednak coraz większy niepokój wśród samego personelu stacji dializ budzi zmniejszająca się liczba środków ochrony indywidualnej środków standardowo zużywanych, co stanowi zagrożenie nie tylko dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, ale dla wszystkich pacjentów. Ze względu na zabiegi wykonywane w krążeniu pozaustrojowym i konieczność zapewnienia aseptycznych warunków w stacjach dializ, prof. Gellert, zwrócił się do Ministra Zdrowia Janusza Cieszyńskiego z prośbą o umożliwienie zakupu odpowiednich ilości środków  z Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem właśnie dla wszystkich stacji dializ, by personel mógł odpowiednio zabezpieczać siebie i pacjentów podczas zabiegów.

Na sytuację pacjentów zwracają również uwagę stowarzyszenia zrzeszające chorych, które wystosowały apel do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o pochylenie się nad ich sytuacją i wprowadzenie skutecznej terapii ketoanalogowej do leczenia przewlekłej choroby nerek, która w znacznym stopniu poprawia jakość życia i odracza moment podjęcia wyczerpującej dializoterapii. Pacjenci zaapelowali w Światowy Dzień Nerek (12 marca 2020 r.) jednak obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju zmusza ich do wyrozumiałości i oczekiwania na „lepszy moment” w uzyskaniu odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. 

Stowarzyszenia pacjentów w liście do Ministra Zdrowia podkreślili fakt możliwości odciążenie budżetu Państwa, poprzez wprowadzenie do programu leczenia w nefrologii o wiele tańszej niż dializoterapia - terapii ketoanalogowej, która umożliwia leczenie zachowawcze pacjentów w domu, co jak pokazuje obecna sytuacja, byłoby bezpiecznym rozwiązaniem dla znacznej grupy w chorych.

List otwarty pacjentów wsparł również Krajowy Konsultant w dziedzinie nefrologii prof. Ryszard Gellert, który to wraz przedstawicielami Stowarzyszeń oczekuje na odpowiedź Ministra Zdrowia.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK