2020-01-30 Artykuł
Leki generyczne to produkty lecznicze posiadające taki sam jakościowy i ilościowy skład substancji czynnych oraz tę samą postać farmaceutyczną jak lek referencyjny oraz biorównoważność potwierdzoną odpowiednimi badaniami. Zgodnie z obowiązującym prawem, leki generyczne mogą zostać wydane pacjentowi zamiast wypisanych na recepcie
leków oryginalnych na podstawie substytucji generycznej. Substytucja generyczna umożliwia pacjentom zakup znacznie tańszych leków. Wobec występujących w ostatnim czasie problemów z dostępnością niektórych lekarstw, substytucja generyczna pozwala pacjentom uzyskać dostęp do niezbędnych preparatów leczniczych. Dzięki temu ma ona pozytywny wpływ na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów i ich bardziej systematyczne leczenie. Badania pokazują, że dzięki substytucji generycznej możliwe jest również obniżenie kosztów ponoszonych na leki przez system opieki zdrowotnej.
Dostępne w Polsce leki generyczne podlegają szczegółowemu nadzorowi co do jakości produkcji. Mimo sceptycyzmu występującego wśród niektórych pracowników ochrony zdrowia, warto więc korzystać z substytucji generycznej. Jej szerokie wykorzystanie pozwala bowiem na poprawę skuteczności leczenia przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów terapii.
Na przestrzeni 2019 r. pacjenci coraz częściej spotykali się z problemem niemożności zrealizowania recept, spowodowanym brakiem niektórych leków w aptekach. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, Ministerstwo Zdrowia opublikowało 13 września 2019 r. wykaz produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na liście tej znalazły się niektóre leki na astmę, nadciśnienie tętnicze, leki przeciwzakrzepowe, insulina, metformina, a także niektóre leki neurologiczne czy onkologiczne. W obliczu owych braków odpowiedziąna zapotrzebowanie pacjentów na substancje lecznicze może być substytucja generyczna.

Copyright © Medyk sp. z o.o