Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Rekomendacja AOTMiT dla durwalumabu

Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfiakcji (AOTMiT) wydał pozytywną rekomendację dotyczącą objęcia refundacją leku durwalumab w ramach programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Stanowisko Rady Przejrzystości było także pozytywne i jednogłośne. Jak skomentował to prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski (Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie): Rak płuca staje się powoli chorobą przewlekłą. Dziś możliwe jest leczenie radykalne, czyli z intencją wyleczenia, nawet pacjentów w III stadium zaawansowania tej choroby.

W przypadku nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca jedną z metod temu służących jest leczenie konsolidujące z zastosowaniem substancji czynnej durwalumab, po wcześniejszej jednoczasowej radiochemioterapii. Leczenie radykalne umożliwia pacjentom powrót do normalnych czynności życiowych, poprawia znacząco jakość ich życia. Są to niezaprzeczalne sukcesy takiej terapii, które stanowią o znaczącym przełomie w medycynie.

Komentarz Elżbiety Kozik, prezes Polskie Amazonki Ruch Społeczny:

Bardzo się cieszymy z pozytywnej rekomendacji prezesa AOTMiT dotyczącej refundacji immunoterapii durwalumabem w ramach programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Substancja ta jest wskazana w terapii chorych w trzecim stadium miejscowego zaawansowania choroby i, zgodnie z wynikami dotychczas przeprowadzonych badań, jej efekty terapeutyczne są bardzo obiecujące. Należy pamiętać, że dotychczas po jednoczasowej radiochemioterapii medycyna nie miała już tym chorym nic do zaoferowania, jest to więc istota zmiana.

Według danych NFZ dziś do takiej terapii kwalifikowałoby się około 200 chorych rocznie – dla tych osób jest to jedyna opcja lecznicza. Dlatego liczymy na to, że już wkrótce będzie ona dostępna dla polskich pacjentów. W ten sposób otrzymają oni szansę na radykalne leczenie choroby i dobre życie przez następne lata.

Dostęp do nowoczesnych terapii jest jednym z postulatów naszej kampanii „Hamuj Raka! Daj szansę płucom!”. Naszym celem jest dwukrotne podwojenie przeżyć pięcioletnich, które obecnie są na poziomie 13,6% dla mężczyzn i 18,5% dla kobiet. Wierzymy, że poprzez systemowe zmiany w obszarze profilaktyki wtórnej, diagnostyki i leczenia raka płuca w Polsce osiągnięcie wyników zbliżonych do rokowań w raku piersi czy czerniaku (odpowiednio 77% i 65%) będzie możliwe.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK