Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

E-jaskra w Centrum Jaskry w Warszawie

Nowatorskie badania przesiewowe w kierunku jaskry

Nowo otwarte Centrum Jaskry w Warszawie to specjalistyczna, dedykowana diagnostyce i leczeniu jaskry przychodnia, powstała z inicjatywy prof. Jerzego Szaflika, twórcy współczesnej warszawskiej szkoły okulistycznej i założyciela Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".  Placówka będzie oferować badania z użyciem innowacyjnej, opartej na sztucznej inteligencji, platformy e-jaskra, która może stać się podstawą ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku jaskry. Już od 2 grudnia będzie można tu bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji, wykonać takie badanie. Według statystyk 70% przypadków jaskry jest wykrywanych zbyt późno.

Centrum Jaskry jest częścią ośrodka badawczo-naukowego Centrum Badań Medycznych Brand Med. W trwających ponad 2 lata pracach nad systemem wzięli udział okuliści: prof. Jerzy Szaflik, dr hab. Anna Zalewska-Żmijewska, prof. Jacek P. Szaflik, zespół prof. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz trzech ekspertów techniki komputerowej. 

Badanie opiera się na komputerowej analizie barwnego zdjęcia dna oka, uzupełnionej o bezkontaktowy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Sztuczna inteligencja przyporządkowuje dane zdjęcie do kategorii „zdrowej” lub „chorej”, korzystając z tzw. sieci neuronowej, czyli – w uproszczeniu – bazy wiedzy wprowadzonej do systemu. Do jej stworzenia posłużyło ponad 2500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę, dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.

Badanie trwa kilka minut, nie wymaga przygotowania. Wynik badania otrzymuje się już po kilku minutach od jego zakończenia – jest przesyłany na telefon komórkowy lub na e-mail. Jeśli system stwierdzi podejrzenie schorzenia, wynik badanie będzie też zawierał zalecenie zasięgnięcia konsultacji okulistycznej.

Program badań przesiewowych został objęty Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego oraz Kardynała Kazimierz Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.

Na badanie można się zapisać telefonicznie: 22 825 38 57.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK