2023-04-25 Aktualności

Nowoczesne leczenie dla chorych z WZJG

Refundacja od 1 maja 2023 r.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia  od 1 maja 2023 r. dorośli pacjenci chorujący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) będą mogli być leczeni ozanimodem. Poszerzenie wachlarza terapii dostępnych w ramach programu lekowego B.55 umożliwi dostosowanie formy leczenia do stanu klinicznego i indywidualnych potrzeb pacjenta, co jest szczególnie cenne w przypadku chorych, u których dotychczas stosowane leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba autoimmunologiczna o przewlekłym charakterze, która wiąże się z pogorszeniem jakości życia cierpiących na nią osób. Przebieg schorzenia, od łagodnego do ciężkiego, zależny jest od stopnia nasilenia stanu zapalnego. W 2014 roku chorobę tę zdiagnozowano u niespełna 50 tys. osób w Polsce, a w 2020 roku liczba ta wzrosła o ok. 23 tys.

Pojawienie się objawów choroby, m.in. ciężkich biegunek, krwi w kale oraz częstych bólów brzucha, wymaga konsultacji z lekarzem. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej w obrębie tego narządu. Dlatego też chorzy z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, do których zalicza się m.in. WZJG, wymagają zwiększonego nadzoru onkologicznego.

Bezpośrednia przyczyna choroby nie jest znana, a główną rolę w rozwoju stanu zapalnego odgrywa nieprawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy. Leczenie opiera się na bezpośrednim zmniejszeniu stanu zapalnego oraz regulacji nieprawidłowo działającego układu immunologicznego. U wielu pacjentów dostępne leki są niewystarczająco skuteczne lub nie działają w ogóle, a choroba bardzo niekorzystnie wpływa na jakość życia pacjentów.

 

Jak wskazuje dr n. med. Ariel Liebert, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit, refundacja ozanimodu w pierwszej i drugiej linii leczenia pozwoli na zwiększenie możliwości zastosowania nowoczesnych terapii u większej liczby chorych: Biorąc pod uwagę fakt, że leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego odbywa się w ograniczonej liczbie ośrodków specjalistycznych, refundacja doustnej terapii o nowoczesnym mechanizmie działania i wysokim profilu bezpieczeństwa zwiększy szanse na dostęp do skutecznego leczenia chorych, dla których duża odległość od tych ośrodków uniemożliwiała częste wizyty. Bez wątpienia wpłynie to na utrzymanie komfortu życia pacjentów i zmianę jakościową w opiece nad pacjentami z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego w Polsce.

Copyright © Medyk sp. z o.o