2022-03-24 Artykuł

Próchnica jest traktowana jako jedna z częstszych chorób cywilizacyjnych, dotykających każdego człowieka. Częstotliwość jej występowania zależy od stopnia rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa. Diagnostyka obrazowa próchnicy jest często narzędziem wspomagającym stomatologa w stawianiu właściwej i trafnej diagnozy. Ma szerokie zastosowanie w ocenie stanu uzębienia u dzieci. Kontrolne wizyty u stomatologa, jak i profilaktyka prozdrowotna są konieczne do zapobiegania rozwojowi próchnicy, która nieleczona prowadzi do uszkodzenia i usunięcia zębów. Istotną rolę w procesie diagnostycznym pełni lekarz rodzinny, który podczas badania fizykalnego ocenia również stan jamy ustnej.

Próchnica wieku dziecięcego pojawia się w pierwszej kolejności w okolicach zębów przednich górnych, a także na powierzchniach żujących zębów trzonowych, rozprzestrzeniając się na inne okolice jamy ustnej. Rozwojowi sprzyjają bakterie próchnicotwórcze, nieodpowiednia i niewystarczająca higiena jamy ustnej, czy też niewłaściwa dieta oraz predyspozycje genetyczne. W procesie próchnicotwórczym rolę odgrywają również przebyte infekcje i zastosowana antybiotykoterapia. Istotną rolę odgrywa także niski poziom świadomości społecznej, co wprost przekłada się na częstotliwość wizyt u stomatologa.
Główną metodą diagnostyczną, oprócz badania przedmiotowego, jest zdjęcie radiologiczne (pantomogram), a w przypadku diagnostyki u dzieci należy wziąć pod uwagę wiek pacjenta, jego rozwój, stan zdrowia jamy ustnej oraz obecność lub brak zmian próchniczych.

Copyright © Medyk sp. z o.o