Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Refundacja pediatrycznej donosowej szczepionki przeciwko grypie

Od 1 września 2020 r. donosowa szczepionka przeciw grypie przeznaczona dla dzieci i młodzieży od ukończonych 2 lat do poniżej 18 lat została objęta refundacją apteczną w grupie wiekowej od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia 20-30% dzieci co sezon choruje na grypę. Dla porównania, wśród dorosłych jest to 10% populacji. 

U dzieci najmłodszych, poniżej 5. r.ż., istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia grypy o ciężkim przebiegu i powikłań pogrypowych. Ponadto dzieci są rezerwuarem wirusów grypy, pełniąc istotną rolę w transmisji wirusa, zwiększając tym samym ryzyko zakażenia u rodziców, opiekunów, osób starszych, jak i niezaszczepionych najmłodszych dzieci.

W trakcie trwania pandemii COVID-19 znaczenie szczepienia dzieci przeciwko grypie jest jeszcze większe – eksperci zwracają uwagę, ze sezon zachorowań na grypę nałoży się na trwającą pandemię oraz inne infekcje, którym sprzyja jesienna aura. Objawy COVID-19 i grypy są podobne, co może utrudniać poprawną diagnozę. W takim przypadku precyzyjna diagnostyka jest warunkiem koniecznym dla właściwego doboru metod leczenia, a w efekcie powodzenia procesu terapeutycznego.

Szczepienia przeciwko grypie, zwłaszcza w dobie pandemii, są rekomendowane przez liczne autorytety, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Konsultanta Krajowego ds. Pediatrii, Głównego Inspektora Sanitarnego. Wyszczepialność przeciwko grypie jest nadal w polskiej populacji bardzo niska, o czym od lat alarmują eksperci. Tylko 1% dzieci do 14. r.ż. podlega co roku szczepieniom. Każde działanie zwiększające dostępność szczepień przeciwko grypie, w tym włączenie szczepionki donosowej na listę leków refundowanych, jest bardzo istotne z perspektywy polskich pacjentów.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK