2020-09-14 Aktualności

Od 1 wrzeÅ›nia 2020 r. donosowa szczepionka przeciw grypie przeznaczona dla dzieci i mÅ‚odzieży od ukoÅ„czonych 2 lat do poniżej 18 lat zostaÅ‚a objÄ™ta refundacjÄ… aptecznÄ… w grupie wiekowej od ukoÅ„czonych 2 lat do ukoÅ„czonych 5 lat. Zgodnie z danymi Åšwiatowej Organizacji Zdrowia 20-30% dzieci co sezon choruje na grypÄ™. Dla porównania, wÅ›ród dorosÅ‚ych jest to 10% populacji. 

U dzieci najmłodszych, poniżej 5. r.ż., istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia grypy o ciężkim przebiegu i powikłań pogrypowych. Ponadto dzieci są rezerwuarem wirusów grypy, pełniąc istotną rolę w transmisji wirusa, zwiększając tym samym ryzyko zakażenia u rodziców, opiekunów, osób starszych, jak i niezaszczepionych najmłodszych dzieci.

W trakcie trwania pandemii COVID-19 znaczenie szczepienia dzieci przeciwko grypie jest jeszcze wiÄ™ksze – eksperci zwracajÄ… uwagÄ™, ze sezon zachorowaÅ„ na grypÄ™ naÅ‚oży siÄ™ na trwajÄ…cÄ… pandemiÄ™ oraz inne infekcje, którym sprzyja jesienna aura. Objawy COVID-19 i grypy sÄ… podobne, co może utrudniać poprawnÄ… diagnozÄ™. W takim przypadku precyzyjna diagnostyka jest warunkiem koniecznym dla wÅ‚aÅ›ciwego doboru metod leczenia, a w efekcie powodzenia procesu terapeutycznego.

Szczepienia przeciwko grypie, zwłaszcza w dobie pandemii, są rekomendowane przez liczne autorytety, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Konsultanta Krajowego ds. Pediatrii, Głównego Inspektora Sanitarnego. Wyszczepialność przeciwko grypie jest nadal w polskiej populacji bardzo niska, o czym od lat alarmują eksperci. Tylko 1% dzieci do 14. r.ż. podlega co roku szczepieniom. Każde działanie zwiększające dostępność szczepień przeciwko grypie, w tym włączenie szczepionki donosowej na listę leków refundowanych, jest bardzo istotne z perspektywy polskich pacjentów.

Copyright © Medyk sp. z o.o